Wisła w Europie

Historia Wisły Kraków w europejskich pucharach jest niezwykle bogata, sięgając aż lat 60. XX wieku. Przez dekady klub rywalizował na wszystkich szczeblach europejskich rozgrywek - od Ligi Konferencji po eliminacje do Ligi Mistrzów - zdobywając przy tym cenne punkty do rankingu UEFA i tym samym wspierały polski futbol na arenie międzynarodowej.

Po zwycięstwie w Pucharze Polski w sezonie 2023/2024 Wisła Kraków ponownie otrzymała szansę na grę w Europie. Rozpoczęła od udziału w Lidze Europy, a po zakończeniu tej przygody kontynuowała ją w Lidze Konferencji, stawiając czoła kolejnym rywalom. Obecny sezon na europejskiej arenie Wisła Kraków zakończyła na etapie play-offów Ligi Konferencji UEFA.

Europejskie puchary sezon 2024/2025

Na początek: KF Llapi
Przygoda Wisły Kraków w europejskich pucharach w sezonie 2024/25 była pełna emocji, zwrotów akcji i wyzwań. Zespół pod wodzą Kazimierza Moskala przystąpił do rozgrywek od I rundy eliminacji Ligi Europy, gdzie w dwumeczu zmierzył się z KF Llapi z Kosowa. Pierwszy mecz odbył się Krakowie, a Biała Gwiazda potrzebowała tylko dwóch minut, by rozpocząć strzelanie. Mecz otworzył gol Igora Sapały, a zamknął go gol Angela Rodado. Wisła do Kosowa jechała z dwubramkową przewagą.

Rewanżowe spotkanie - rozegrane w Kosowie - przyniosło Wiśle kolejne zwycięstwo, tym razem 2:1. Choć gospodarze z Llapi starali się odrobić straty, to Wisła utrzymywała kontrolę nad meczem. Ángel Rodado otworzył wynik, a w końcówce spotkania drugiego gola dla krakowian dołożył Giannis Kiakos. Mimo że Llapi odpowiedziało trafieniem Tahiriego, to przeciwnicy nie byli w stanie odwrócić losów spotkania. Wisła, wygrywając łącznie 4:1 w dwumeczu, pewnie awansowała do kolejnej rundy eliminacji.

Trudna przeprawa z Rapidem Wiedeń
Losowanie drugiej rundy sparowało Wisłę Kraków z Rapidem Wiedeń. Dwumecz ten okazał się znacznie trudniejszym wyzwaniem dla krakowskiej drużyny. Pierwsza potyczka, rozegrana w Polsce, zakończyła się porażką Wisły 1:2. Choć zespół z Polski walczył ambitnie, to jednak goście z Wiednia objęli prowadzenie po golu Jansson’a, a następnie podwyższyli wynik dzięki trafieniu Seidl’a. Biała Gwiazda odpowiedziała dopiero w końcówce meczu za sprawą gola Marca Carbó, ale to nie wystarczyło, by uniknąć porażki na własnym boisku. Wynik 1:2 przed rewanżem postawił krakowian w trudnej sytuacji.

Rewanżowe spotkanie okazało się bardzo bolesne dla Wisły. Rapid zdominował spotkanie od pierwszych minut, zdobywając aż sześć bramek. Na listę strzelców wpisali się Burgstaller (trzy razy), Beljo, Raux-Yao oraz Lang. Drużyna z R22 była w stanie odpowiedzieć jedynie honorowym trafieniem Ángela Rodado. Mecz zakończył się wynikiem 1:6. Krakowianie musieli pogodzić się z wyeliminowaniem jej z Ligi Europy po łącznym wyniku 2:8 w dwumeczu.

Czas na Ligę Konferencji
Po pożegnaniu z Ligą Europy Wisła kontynuowała swoje zmagania w III rundzie eliminacji Ligi Konferencji. Rywalem był słowacki Spartak Trnawa. W pierwszym spotkaniu Biała Gwiazda szybko objęła prowadzenie dzięki trafieniu - wiadomo - Ángela Rodadox. Mimo obiecującego początku Spartak zdominował drugą połowę, zdobywając trzy bramki – dwukrotnie Ďuriš oraz Azango, co pozwoliło gospodarzom wygrać 3:1. Wynik ten wynik znów nie napawał optymizmem przed rywalizacją w Krakowie.

Rewanż okazał się pełnym napięcia i historycznym meczem. Wisła, wiedząc, że musi odrobić straty, zagrała ofensywnie. W 43. minucie Rodado wykorzystał rzut karny, dając nadzieję. W 60. minucie Piotr Starzyński podwyższył na 2:0, a gol Urygi w dogrywce (98. minuta) wydawał się przesądzać losy awansu. Jednak Spartak odpowiedział w 106. minucie, znów za sprawą Ďuriša, co doprowadziło do rzutów karnych. Wisła wygrała konkurs jedenastek niezwykłym wynikiem 12:11 i tym samym awansowała do IV rundy eliminacji Ligi Konferencji.

Pożegnanie z Europą
Ostatnim rywalem Wisły podczas tej pucharowej przygody było belgijskie Cercle Brugge. Pierwszy mecz w Krakowie zakończył się wysoką porażką 1:6. Cercle Brugge szybko objęło prowadzenie dzięki trafieniom Mindy i Somersa w pierwszych 11 minutach meczu. Kolejne bramki dołożyli Ravych, Denkey, Ouattara i Olaigbe. Jedynego gola dla krakowian zdobył Ángel Rodado, jednak było to tylko honorowe trafienie.

Drugie spotkanie przyniosło zaskakujący zwrot akcji, ale ostatecznie brakło niewiele do awansu… Krakowianie zagrali z bohaterską determinacją i ambicją, co przełożyło się na końcowy wynik. Wisła pokonała Cercle Brugge 4:1, odrabiając znaczną część strat z pierwszego meczu. Gole zdobywali Uryga, Kiss, Gogół, a w doliczonym czasie gry wynik ustalił Łukasz Zwoliński. Mimo świetnej postawy i wysokiego zwycięstwa bilans dwumeczu wyniósł 7:5 na korzyść Cercle, co oznaczało eliminacje z europejskich pucharów dla Wisły w tym sezonie…