TS Wisła Kraków SA

WIŚLACKIE MIEJSCA


Stadion Miejski im. Henryka Reymana w Krakowie


Stadion im. Henryka Reymana ma bogatą historię sięgającą początku XX wieku. Początki Wisły Kraków wiązały się z poszukiwaniem własnego boiska – klub grał w Parku Jordana i na Błoniach, a w 1914 roku zbudował pierwszy własny stadion w Oleandrach. Niestety, w 1915 roku obiekt spłonął. Po reaktywacji klubu w 1918 roku rozpoczęto starania o nowy stadion, który otwarto w 1922 roku. Jednak i ten obiekt ucierpiał w wyniku burz i zniszczeń.

W 1953 roku Biała Gwiazda przeniosła się na trzeci stadion wybudowanegona terenach byłego toru żużlowego. Inauguracja nowego obiektu odbyła się w 1953 roku, a z czasem stał się on częścią większego kompleksu sportowego. W czerwcu 1972 roku zainstalowano maszty oświetleniowe. W latach 80. stadion zaczął podupadać, a planowana przebudowa nie została w pełni zrealizowana.

Początkiem XX wieku stadion przesedł kolejne modernizacje, zainstalowano zainstalowano nowe oświetlenie, jak i zamontowano podgrzewaną murawę. W 2004 roku rozpoczęła się kolejna, gruntowna przebudowa. W 2008 roku Rada Miasta Krakowa podjęła decyzję o nadaniu stadionowi imienia Henryka Reymana. Mimo że Kraków nie był gospodarzem EURO 2012, stadion został zmodernizowany i stał się jednym z najnowocześniejszych w Polsce.

W latach 2022-2023 stadion został poddanym modernizacji i tym samym stał się gospodarzem 3. edycji Igrzysk Europejskich. Obiekt ten gościł zarówno mecze Wisły Kraków, jak i spotkania reprezentacji Polski.


Najważniejsze informacje: 
Nazwy potoczne: Stadion przy Reymonta, R22
Architekt: Wojciech Obtulowicz
Pojemność: 33 130
Wymiary boiska: 105 x 72m
Lata budowy: 2004-2011
Oświetlenie: 2000 lux
Podgrzewanie murawy: tak (od 2003 roku)

Trybuna A: 2506
Trybuna B: 1686
Trybuna C: 5798
Trybuna D: 1873
Trybuna E: 8787
Trybuna F: 1875
Trybuna G: 5451 (w tym sektor gości: sektory G4 i G5 – 2043 miejsca)
Trybuna H: 2508

Miejsca dla kibiców niepełnosprawnych: 50 (trybuna E)
Miejsca dla prasy: 241 (trybuna A)
Miejsca RTV: 120


Centrum Treningowe Wisły Kraków w Myślenicach 


Od 1 stycznia 2014 roku piłkarze Wisły Kraków korzystają z nowoczesnego Centrum Treningowego w Myślenicach przy ul. Zdrojowej 9. Obiekt zapewnia komfortowe warunki do treningu i regeneracji.

Lokalizacja
Centrum mieści się w Myślenicach, 30 km na południe od Krakowa, w kompleksie „Sport Myślenice” na Zarabiu – turystycznej strefie miasta. W skład infrastruktury wchodzą: hala sportowa, boiska (w tym jedno sztuczne), korty tenisowe, strzelnica, siłownia, SPA i zaplecze sanitarno-gastronomiczne. Otoczenie Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego zapewnia idealne warunki do treningów i odpoczynku.

Powstanie bazy
24 czerwca 2013 roku Wisła Kraków podpisała porozumienie z Miastem i Gminą Myślenice oraz spółką „Sport Myślenice”, zapewniając sobie możliwość użytkowania obiektu przez 20 lat. Budowa rozpoczęła się w lipcu 2013 roku, a jej szybkie tempo pozwoliło na otwarcie bazy 15 stycznia 2014 roku.

Infrastruktura
Centrum obejmuje dwa pełnowymiarowe boiska (w tym jedno z podgrzewaną murawą) oraz boisko sztuczne Duraspine Ultra 60. Murawa rezerwowa pozwala na szybką wymianę zniszczonych fragmentów. Nowoczesny budynek (1000 m²) mieści siłownię, dwie szatnie, pomieszczenia dla trenerów, gabinet rehabilitacji, odnowę biologiczną, salę odpraw, magazyn, pralnię i strefę do mycia butów. Dzięki tej inwestycji Wisła Kraków zyskała nowoczesne zaplecze treningowe na najwyższym poziomie.



Szkoła Mistrzostwa Sportowego  


Otwarta 1 września 2021 roku Szkoła Mistrzostwa Sportowego Wisła Kraków zapewnia młodym piłkarzom harmonijny rozwój, łącząc edukację z treningami. Składa się z Niepublicznej Szkoły Podstawowej oraz od 2022 roku Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Łopuszańskiego, jednego z protoplastów Wisły Kraków. Placówka kształci uczniów w duchu wiślackich wartości i ponad 115-letniej tradycji klubu.

Szkoła mieści się w budynku Zespołu Szkół Budowlanych w Krakowie (ul. Szablowskiego 1) i obejmuje klasy sportowe: 7 i 8 szkoły podstawowej oraz jedną klasę licealną. Dzięki wykwalifikowanej kadrze nauczanie jest dostosowane do intensywnych treningów, umożliwiając uczniom rozwój zarówno sportowy, jak i akademicki. Szkoła promuje aktywny tryb życia i przygotowuje młodzież do funkcjonowania w społeczeństwie.

Placówka jest integralną częścią Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków, nadzorowanej przez Jakuba Błaszczykowskiego. W 2020 roku, by wzmocnić szkolenie młodzieży, funkcję Dyrektora Akademii objął Krzysztof Kołaczyk, który zainicjował powstanie szkoły. Organem prowadzącym jest Fundacja Wisły Kraków, założona przez Tomasza Jażdżyńskiego, Jakuba Błaszczykowskiego i Jarosława Królewskiego – członków Rady Nadzorczej TS Wisła Kraków SA.

Szkoła, nadzorowana przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, oferuje kompleksowe szkolenie piłkarskie, stanowiąc kluczowy element rozwoju przyszłych pokoleń Wiślaków.



22142944