TS Wisła Kraków SA

Wielkanoc według Wiślaków - Nikola Kuveljić

3 lata temu | 31.03.2021, 12:53
Wielkanoc według Wiślaków - Nikola Kuveljić

Świętowanie z Wiślakami.

Podobnie jak ma to miejsce w Polsce, centralnym dniem uroczystego swiętowania jest niedziela, która łączy rodziny na wspólnych spotkaniach. Przedtem jednak przypada jeszcze Wielki Czwartek oraz Wielki Piątek, które stoją pod znakiem umartwiania się, przygotowań oraz oczekiwania na zmartwychwstanie i niedzielne śniadanie. „W sobotę w nocy w kościele odbywa się trzygodzinne nabożeństwo, które kończy się około północy. Zgodnie ze zwyczajem przed niedzielą zwykle nie jada się mleka, jajek czy mięsa, dopiero w niedzielę zmartwychwstania można już jeść wszystko to, na co ma się ochotę. O poranku wspólnie z rodziną jemy śniadanie, bo właśnie spędzenie czasu z bliskimi jest wtedy szczególnie ważne” - zaczął Kuveljić.

Hristos vaskrse!

Tego dnia zmienia się także zwyczajowa forma pozdrowienia na dzień dobry, które zastępuje powitanie używane tylko raz w roku, właśnie w Niedzielę Wielkanocną. „Typowym zdaniem, które wypowiada się tego dnia, witając się z innymi jest „Hristos vaskrse!”, to znaczy „Chrystus zmartwychwstaje!”, natomiast w odpowiedzi można usłyszeć „Vaistinu vaskrse!”, czyli „Zaprawdę zmartwychwstaje!”” - tłumaczył serbski piłkarz.

Pisanki, pisanki, jajka malowane

Żadnym zaskoczeniem nie będzie stwierdzenie, że na serbskim świątecznym stole głównymi bohaterami są jajka. Choć właściwie nie lądują one tylko na stole, ale przydaje się do świątecznych zabaw. „Podobnie jak tutaj na dzień lub dwa przed Wielkanocą malujemy jajka i zdobimy je na różne sposoby. Przygotowuje się ich naprawdę sporo, zwłaszcza, że w niedzielę organizujemy sobie konkursy. Każdy z domowników bierze jajko i stuka się nim z drugą osobą. Z pojedynku wychodzi zwycięsko ten, kórego jajko nie pęknie” - wyjaśnił Kuveljić.

W Polsce Poniedziałek Wielkanocny tradycjnie również jest dniem uroczyście obchodzonym. Choć w Serbii nie praktykuje się zwyczaju polewania wodą, to i tam święta nie kończą się wraz z zakończeniem weekendu. „W zależności od rodziny świętować można tylko w niedzielę, ale zdarza się, że świętowanie trwa trzy dni - aż do wtorku” - zakończył serbski pomocnik Białej Gwiazdy.

Udostępnij
 
4787160