Przestawiamy kolejną Akademię współpracującą z Wisłą.
1. Jaka jest misja i wizja klubu oraz dalsze plany rozwoju?
W tym roku Akademia Piłkarska Orbita świętuje jubileusz 10-lecia istnienia, rozpoczęła bowiem swoją działalność w roku 2010 całkowicie od podstaw. Od samego początku naszym celem długofalowym jest edukacja sportowa naszych podopiecznych, która ma słuzyć ich rozwojowi sportowemu. Cel realizujemy w duchu życzliwości, rywalizacji fair play oraz promując pozytywne wartości związane z uprawianiem sportu, w szczególności piłki nożnej. Na każdym etapie jesteśmy otwarci dla wszystkich chętnych zawodników, którzy chcą szkolić się pod naszymi skrzydłami, nie prowadzimy selekcji negatywnej. To po stronie naszych trenerów leży dbanie o to, żeby każde dziecko, rozpoczynające swą przygodę z piłką, miało do tego u nas właściwe warunki i motywację. Docelowo chcemy, aby jak największa liczba naszych wychowanków została w piłce nożnej w wieku seniora na różnych szczeblach rozgrywek w zależności od własnych ambicji, możliwości i chęci. Ścisła współpraca z Wisłą Kraków umożlilwia naszym najzdolniejszym zawodnikom kontynuację szkolenia na wysokim poziomie, do czego od samego początku są przez nas przygotowywani. W planach działań na najbliższe lata mamy utworzenie klas sportowych przy ścisłej, rozwijającej się, współpracy z lokalnymi władzami oraz prowadzenie szkoleń do kategorii U19.
2. Jakie są metody szkolenia oraz strategia rozwoju talentu sportowego młodego adepta futbolu?
Bazą dla naszego szkolenia jest Narodowy Model Gry. Na codzień kierujemy się zawartymi w nim wytycznymi. Nie dzielimy chłopców na bardziej czy mniej zdolnych. Uważamy, że na tym etapie jest na to zbyt wcześnie. Nasi trenerzy od każdego chłopca wymagają dużego zaangażowania w każdą jednostkę treningową oraz mecz. Staramy się, żeby każdy w takim samym stopniu czuł się ważny i odpowiedzialny za drużynę. Wpływa to na samoocenę każdego z zawodników, a jednocześnie na poczucie współodpowiedzialności za zespół. To właśnie podczas rywalizacji kształtuje się charakter zawodnika a ci z większymi chęciami sami stają się liderami drużyny na boisku, a także poza nim. Dla odpowiedniego, wysokiego poziomu rywalizacji sportowej dążymy do tego, żeby nasze drużyny grały w ligach na poziomie wojewódzkim. Bierzemy udział w mocno obsadzonych turniejach rok w rok, dając możliwość gry z drużynami, jak Austria Wiedeń, Bate Borysow, Galatasaray, Ferencvaros i wiele innych. Nasi najzdolniejsi zawodnicy biorą udział w projektach organizowanych przez Wisłę Kraków, a także są powoływani do kadry podokręgu Sosnowiec.
3. Co, prócz treningu piłkarskiego i ogólnego rozwoju, otrzymuje dziecko w procesie szkolenia?
Sama piłka nożna poza umiejętnością gry kształtuje w młodym człowieku wiele innych zachowań społecznych. Powoduje, że zawodnik utożsamia się z grupą, współpracuje chętnie z innymi, staje się odpowiedzialny za swoje decyzje. Poza treningiem piłkarskim rozpoczęliśmy również współpracę z psychologiem sportu, który zadba o aspekty mentalne zawodników oraz właściwy odbiór przez nich tego, co dzieje się na boisku i poza nim. Dwa razy w roku (lato i zima) organizujemy obozy, które są bazą do przygotowań przed rozgrywkami, ale też uczą od najmłodszych lat samodzielności, zarządzania czasem oraz budują przyjaźnie na lata. W okresie zimowym poza treningami piłkarskimi staramy się zaoferować inne zajęcia, jak akrobatyka czy judo.