Jedenastki 115-lecia Białej Gwiazdy.
„Złota Era"
Trener: Henryk Kasperczak
Bramkarz:
Artur Sarnat
Najczęściej wybieranym bramkarzem przez kibiców Białej Gwiazdy do jedenastki „Złotej Ery” z okazji 115-lecia klubu został Artur Sarnat, który dołączył do krakowskiej Wisły w 1993 roku, barwy zespołu z Reymonta reprezentował nieprzerwanie do 2004 roku. W tym czasie niejednokrotnie udowadniał swoją przydatność i wysokie umiejętności, czym w znacznym stopniu przyczynił się do osiąganych sukcesów przez klub spod Wawelu. Wisła Kraków z Arturem Sarnatem w składzie dwukrotnie sięgała po tytuł mistrza Polski, dokładając do tego triumfy w Pucharze Ligi oraz w rozgrywkach krajowego pucharu. Łącznie Artur Sarnat koszulkę z białą gwiazdą przywdziewał w 257 meczach i prawie 100-krotnie zachował czyste konto.
Obrońcy:
Arkadiusz Głowacki
Wśród najczęściej wybieranych defensorów do „Złotej Ery” nie mogło zabraknąć wiślackiej Legendy, czyli Arkadiusza Głowackiego. „Głowa” do krakowskiej Wisły dołączył w 1999 roku z Lecha Poznań, gdzie zaczynał swoją przygodę z piłką nożną. Głowacki był zawodnikiem Białej Gwiazdy aż do sezonu 2017/2018. Z jedną przerwą, kiedy to przeniósł się do tureckiego Trabzonsporu. Arkadiusz Głowacki jest piłkarzem, którego żadnemu kibicowi Białej Gwiazdy przedstawiać nie trzeba. Przez wiele lat był kapitanem Wisły, z którą sześciokrotnie sięgał po mistrzostwo Polski. Ponadto defensor dorzucił dwa Puchary Polski oraz po jednym triumfie w Pucharze Ligi i Superpucharze Polski. Głowacki zapisał się w historii krakowskiej Wisły, jako zawodnik z największą liczbą występów, których łącznie uzbierał aż 461. Zawodnik był także reprezentantem Polski i w narodowej kadrze wystąpił w 29 spotkaniach.
Marcin Baszczyński
Marcin Baszczyński to kolejny wyróżniony zawodnik przez fanów Białej Gwiazdy. Popularny „Baszczu” przed przyjściem do Białej Gwiazdy związany był z Ruchem Chorzów, jednak największe piłkarskie sukcesy święcił właśnie z krakowską drużyną. Występował w niej przez dziewięć sezonów i w tym czasie aż sześciokrotnie zdobywał tytuł mistrzowski. Ponadto trzykrotnie udało mu się wraz z Wisłą Kraków sięgnąć po Puchar Polski, a w 2001 roku po Puchar Ligi oraz Superpuchar Polski. Marcin Baszczyński w 2008 roku został Wiślakiem z największą liczbą występów w europejskich pucharach. Obrońca ma na swoim koncie aż 52 takie spotkania. Ponadto w 334 grach dla krakowskiej drużyny, udało mu się dwunastokrotnie pokonywać bramkarzy rywali. Baszczyński zagrał także w 35 meczach reprezentacji Polski, w których zdobył jednego gola.
Marcelo Antonio Guedes Filho
Marcelo dołączył do krakowskiej Wisły w 2008 roku z brazylijskiego Santos FC. W drużynie ze stolicy Małopolski występował stosunkowo niedługo, bo zaledwie przez dwa lata, jednak w tym czasie udało mu się zaskarbić sobie sympatię fanów - głównie dzięki fantastycznym występom. Marcelo podczas swojej przygody z zespołem spod Wawelu zagrał w 63 spotkaniach, w których udało mu się dziesięciokrotnie pokonywać bramkarzy przeciwników. Z biegiem czasu stał się jednym z najważniejszych elementów w polskiej drużynie, co przełożyło się także na zainteresowanie innych zespołów. I tak w 2010 roku Brazylijczyk stał się graczem PSV Eindhoven, a obecnie występuje we francuskim Lyon.
Cléber Guedes de Lima
Cléber stał się graczem graczem Białej Gwiazdy w 2006 roku, przechodząc do krakowskiej drużyny z portugalskiej Vitórii Guimarães. Przywdziewał wiślacką koszulkę łącznie przez pięć sezonów. W tym czasie udało mu się wraz z zespołem trzykrotnie sięgnąć po tytuł mistrzowski. W barwach Wisły Kraków zagrał w 118 meczach, w trakcie których trzynastokrotnie wpisywał się na listę strzelców. Podczas swojej przygody z polskim klubem stanowił o sile wiślackiej defensywy.
Pomocnicy:
Kamil Kosowski:
Zestawienie pomocników zaczniemy od Kamila Kosowskiego. Popularny „Kosa” występował w krakowskiej Wiśle przez osiem lat. Dołączył do niej w 1999 roku, przechodząc z Górnika Zabrze. Przez wiele sezonów był postacią niezwykle ważną w drużynie Białej Gwiazdy i zanotował w jej barwach aż 186 występów. W tym czasie 21 razy wpisywał się na listę strzelców. Jego największymi sukcesami z 13-krotnym mistrzem Polski są bez wątpienia tytułu mistrzowskie w latach 2001, 2003 oraz 2008 czy zdobycie Pucharu Polski w 2002 oraz w 2003 roku. Ponadto „Kosa” współtworzył Wisłę, gdy ta sięgała po Puchar Ligi oraz Superpuchar Polski. Oba te wydarzenia miały miejsce w 2001 roku.
Jakub Błaszczykowski
Jakub Błaszczykowski, który swoje pierwsze kroki w profesjonalnym futbolu stawiał w KS Częstochowa, to postać, której żadnemu kibicowi Białej Gwiazdy przedstawiać nie trzeba. Błaszczykowski dołączył do Wisły Kraków w 2005 roku, a jego debiut w meczu o punkty datuje się na 20 marca 2005 roku, kiedy to drużyna spod Wawelu grała z Polonią Warszawa. Zaledwie dwa lata po pierwszy meczu Błaszczykowski przeniósł się do Borussi Dortmund, w szeregach której Kuba występował przez osiem sezonów. Następnie kontynuował karierę we włoskiej Fiorentinie oraz VfL Wolfsburg. W 2019 roku Jakub Błaszczykowski powrócił do Wisły, której zawodnikiem jest do dzisiaj. Pomocnik jest także 108-krotnym reprezentantem Polski.
Mirosław Szymkowiak
Kolejnym wyróżnionym graczem jest Mirosław Szymkowiak. „Szymek” trafił do Wisły Kraków w 2000 roku z łódzkiego Widzewa i praktycznie od razu stał się bardzo ważnym ogniwem Białej Gwiazdy. Za zaufanie odpłacił się bardzo dobrą grą, która cieszyła oko wielu sympatyków krakowskiej drużyny. W krakowskim zespole występował łącznie przez pięć sezonów, po czym przeniósł się do tureckiego Trabzonsporu. Łącznie w barwach Wisły zagrał w 146 meczach, zanotował 16 trafień i czterokrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski.
Radosław Sobolewski
W zestawieniu „Złotej Ery” znalazło się także miejsce dla Radosława Sobolewskiego, który przez wiele lat przywdziewał koszulkę krakowskiej Wisły, dając wiele radości fanom Białej Gwiazdy. „Sobol” występował w drużynie z Małopolski łącznie przez dziewięć sezonów, będąc jej wieloletnim kapitanem. Sobolewski, który zasłynął z twardej i nieustępliwej gry, zdobył wraz z Wisłą cztery tytuły mistrzowskie oraz Puchar Polski. W pamięci fanów z pewnością pozostała bramka, którą pomocnik zdobył w starciu przeciwko Panathinaikosowi Ateny w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów. Radosław Sobolewski był także wielokrotnym reprezentantem Polski. W narodowych barwach wystąpił w 32 meczach w których raz udało mu się wpisać na listę strzelców.
Napastnicy:
Paweł Brożek
Zestawienie napastników otwiera Paweł Brożek. Polak swoją karierę piłkarską rozpoczynał w Kielcach, jednak bardzo szybko - wraz z bratem Piotrem - dołączyli do krakowskiej Wisły. Miało to miejsce w 1998 roku. Paweł Brożek na swój debiut w oficjalnym meczu Białej Gwiazdy nie musiał czekać zbyt długo, bowiem już w kolejnym sezonie miał okazję wystąpić w pierwszym składzie, a niespełna dwa tygodnie później po raz pierwszy wpisał się na listę strzelców. Napastnik z krakowską drużyną był związany przez większość swojej przygody z piłką. W tym czasie wraz z Wisłą siedmiokrotnie sięgał po tytuł mistrzowski oraz dwukrotnie zostawał najlepszym strzelcem ligi. Łącznie w barwach Białej Gwiazdy Paweł Brożek rozegrał 356 meczów i zdobył 144 bramki.
Maciej Żurawski
Nasze zestawienie napastników kończymy Złotej Ery kończymy zawodnikiem, który występował w krakowskiej Wiśle w latach 1999-2005 oraz 2010-2011. Mowa oczywiście o Macieju Żurawskim, który w barwach drużyny spod Wawelu rozegrał łącznie 259 meczów. W tym czasie aż 150 razy wpisywał się na listę strzelców. „Władca Muraw” wraz z Wisłą zdobył też pięć tytułów mistrzowskich, a ostatnim z nich był ten z 2011 roku. Żurawski, oprócz występów w krakowskim zespole, z powodzeniem grał w takich klubach, jak chociażby Celtic Glasgow, z którym trzykrotnie sięgnął po mistrzostwo Szkocji. Z kolei w narodowych barwach wystąpił w 72 spotkaniach i zdobył 17 bramek.
„Retro”
Trener: Orest Lenczyk
Bramkarz:
Stanisław Gonet
Stanisław Gonet, czyli bramkarz najczęściej wybierany do „Retro jedenastki”, rozegrał dla krakowskiej Wisły równo 200 ligowych meczów. Przez pierwsze trzy sezony Gonet nie występował regularnie, bowiem pewne miejsce między słupkami miał doświadczony Henryk Stroniarz. Dopiero w 1970 roku Gonet na stałe zagościł w bramce Wisły i swojego miejsca nie oddawał. Bramkarz był znany ze swojego niewątpliwego oddania krakowskiej drużynie, o czym świadczyć może chociażby fakt, że w meczu z Zbrojovką Brno zagrał z 40-stopniową gorączką. Po zakończeniu piłkarskiej kariery „Biały” zajął się karierą trenerską.
Obrońcy:
Adam Musiał
Pierwszym wyróżnionym obrońcą jest Adam Musiał. Pochodzący z Wieliczki obrońca do krakowskiej Wisły dołączył już w wieku 19 lat. Zasłynął z niebywałej ambicji oraz waleczności, która powodowała, że napastnicy drużyny przeciwnej mieli niezwykle utrudnione zadanie w walce z defensorem. Ponadto Adam Musiał znany był ze swojej kondycji, która w znaczny sposób pomagała mu walczyć dla Wisły od pierwszej do ostatniej minuty meczu. W drużynie z Krakowa wystąpił w 263 meczach i strzelił jednego gola.
Marek Motyka
20-letni wówczas Marek Motyka szybko wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie krakowskiej Wisły. Defensor odznaczał się bardzo dobrymi warunkami fizycznymi oraz boiskową inteligencją, co pozwoliło mu na rozegranie dla Wisły łącznie aż 370 meczów. W ich trakcie strzelił 20 bramek. W 1978 roku wraz z drużyną sięgnął po mistrzostwo Polski.
Władysław Kawula
Władysław Kawula to kolejny z wyróżnionych obrońców krakowskiej Wisły. Piłkarz grający na pozycji prawego obrońcy z Białą Gwiazdą związany był przez wiele lat. W rozgrywkach pierwszoligowych zadebiutował 17 czerwca 1956 roku. Co ciekawe, wystąpił wówczas na pozycji pomocnika. Pierwsze trafienie w w oficjalnym meczu dla Wisły zanotował w meczu przeciwko Polonii. Słynący z atomowego uderzenia Kawula podczas swojej kariery w drużynie z Krakowa był etatowym wykonawcą rzutów karnych oraz wolnych. Łącznie w wiślackich barwach Władysław Kawula rozegrał 400 meczów.
Antoni Szymanowski
Antoni Szymanowski w krakowskiej Wiśle grał w latach 1968-1978 - z niewielką przerwą na występy w Gwardii Warszawa. W 1978 roku wraz z drużyną sięgnął po mistrzostwo Polski, a łącznie dla krakowskiej Wisły rozegrał 233 mecze, dwukrotnie wpisując się na listę strzelców.
Pomocnicy:
Leszek Lipka
Leszek Lipka do krakowskiej Wisły trafił dzięki turniejowi dzikich drużyn, czyli rozgrywkom organizowanym przez Białą Gwiazdę. Lipka wraz z kolegami zgłosili się na turniej, a ich drużyna nazywała się „Everton”. Dobra dyspozycja zawodnika została zauważona przez Adama Grabkę, który to zaprosił młodego piłkarza na regularne treningi w Wiśle. Leszek Lipka zadebiutował w seniorskiej drużynie podczas meczu Pucharu Polski ze Spartą Zabrze, mając zaledwie 18 lat. Warto wspomnieć o tym, że pomocnik nie dysponował fantastycznymi warunkami fizycznymi, bowiem mierzył zaledwie 173 centymetry wzrostu, ważąc przy tym 62 kilogramy, jednak jego technika powodowała, że był jednym z ważniejszych punktów krakowskiej drużyny. Drużyny, w której miał okazję wystąpić w aż 378 meczach. Strzelił w nich 37 bramek. W 1978 wraz z Wisłą świętował zdobycie mistrzostwa Polski.
Zdzisław Kapka
Zdzisław Kapka był zawodnikiem występującym na pozycji środkowego pomocnika. Jego debiut w barwach Wisły Kraków miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, bowiem właśnie tam Wiślacy przebywali na tournée. W lidze zadebiutował 27 sierpnia 1971 roku w meczu z Szombierkami. Od pierwszego spotkania Kapka był jednym z podstawowych graczy swojej drużyny. Na pierwsze trafienie musiał poczekać do maja 1972 roku. Wtedy to pokonał Mariana Szeję - bramkarza Zagłębia Wałbrzych. Największym sukcesem Kapki w krakowskim zespole było zdobycie mistrzostwa Polski w 1978 roku. Cztery lata wcześniej został królem strzelców ligi. W 384 meczach dla krakowskiej Wisły Kapka strzelił 103 gole.
Adam Nawałka
Przyszedł czas na piłkarza, który swoje pierwsze szlify zdobywał właśnie w krakowskiej Wiśle, której jest wychowankiem. Adam Nawałka - bo o nim mowa - zadebiutował w pierwszoligowych rozgrywkach 21 maja 1975 roku. Biała Gwiazda mierzyła się wówczas z Górnikiem Zabrze. Również w 1975 roku, Nawałka sięgnął wraz z Wisłą po złoto mistrzostw Polski juniorów, a rok później powtórzył to osiągnięcie. Z biegiem czasu pozycja Nawałki w seniorskiej drużynie rosła, aż w końcu przyszedł 1978 rok, kiedy to Wisła Kraków - z Adamem Nawałką w składzie - zdobyła mistrzostwo Polski. Łącznie w koszulce z białą gwiazdą Nawałka wystąpił w 221 spotkaniach i zdobył 11 bramek.
Kazimierz Moskal
Kazimierz Moskal w barwach krakowskiej Wisły zadebiutował 8 czerwca 1985 roku w meczu z Górnikiem Zabrze. Był to jego jedyny występ w tamtym sezonie, jednak od następnej edycji rozgrywek był już podstawowym graczem Białej Gwiazdy, która wówczas występowała w drugoligowych rozgrywkach. Podstawowym zawodnikiem krakowskiej drużyny był przez wiele sezonów, a fani Wisły nie wyobrażali sobie zespołu bez Kazimierza Moskala. Moskal w każdym meczu w barwach Wisły Kraków robił wszystko, by ta osiągnęła jak najlepszy rezultat. Dzięki swojej ogromnej waleczności oraz oddaniu z biegiem czasu stał się ulubieńcem kibiców Wisły. W drużynie z Krakowa rozegrał łącznie 289 spotkań, w których strzelił 55 goli. Kazimierz Moskal jest także dwukrotnym zdobywcą mistrzostwa Polski oraz Pucharu Polski. Ponadto w 2001 roku wraz z Białą Gwiazdą wygrał zarówno Puchar Ligi i Superpuchar Polski.
Napastnicy:
Henryk Reyman
Henryk Reyman to prawdziwa Legenda Wisły Kraków Człowiek, który od dzieciństwa związany był z krakowskim klubem. Jego kariera w Wiśle rozpoczęła się w 1910 roku. W pierwszych latach swojego istnienia krakowska Wisła nie mogła poszczycić się wieloma sukcesami na piłkarskiej arenie, jednak obecność Henryka Reymana w zespole sprawiła, że klub w kolejnych latach stał się jednym z najbardziej utytułowanych oraz rozpoznawalnych drużyn w Polsce. Reyman jako kapitan krakowskiej ekipy prowadził ją do wielu sukcesów, które dostarczały wiele radości fanom zespołu. 3 maja 1925 roku, Henryk Reyman wypowiedział pamiętne słowa, które po dziś dzień przyświecają każdemu Wiślakowi „Nikt nie wymaga od was samych zwycięstw. Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od was ambitnej i nieustępliwej walki. Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali was za niegodnych... podania ręki”.
Kazimierz Kmiecik
Kazimierz Kmiecik to ostatni z wyróżnionych piłkarzy przez kibiców Wisły Kraków. I to właśnie on wraz z Henrykiem Reymanem tworzą duet najczęściej wybieranych napastników do „Retro jedenastki”. Zawodnik urodzony 19 września 1951 roku w Węgrzcach Wielkich jest wychowankiem miejscowej LZS Węgrzcanki Węgrzce Wielkie, gdzie przez kilka lat uczył się piłkarskeigo rzemiosła. Barwy Białej Gwiazdy reprezentował do 1982 roku. Kazimierz Kmiecik może pochwalić się wyjątkowym osiągnięciem, bowiem do dzisiaj jest najskuteczniejszym strzelcem krakowskiej drużyny w historii. Dla Wisły rozegrał 304 mecze, w których strzelił aż 153 gole. „Suchy” przyczynił się do zdobycia przez zespół spod Wawelu mistrzostwa Polski w 1978 roku, a także czterokrotnie zostawał najlepszym strzelcem ligi. Po zakończeniu swojej przygody z Wisłą Kraków Kmiecik grał jeszcze dla greckiej Larissy oraz niemieckich Stuttgarter Kickers i OFV Offenburg. Obecnie pracuje w sztabie szkoleniowym Białej Gwiazdy, będąc asystentem trenera.