Kilka słów o rywalu przed meczem #WISRCZ
Stuletnia historia zespołu spod Jasnej Góry sięga marca 1921 roku, kiedy to starania działaczy Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego doprowadziły do utworzenia drużyny pod nazwą Racovia. Amatorski klub, który 24 kwietnia 1924 roku został oficjalnie zarejestrowany, nie uzyskał jednak prawa do występów w oficjalnych rozgrywkach, skutkiem czego niedługo później zarząd podjął uchwałę o rozwiązaniu zespołu. W 1927 roku dzięki wysiłkom takich osób, jak między innymi Józef Baranowski, Antoni Gładysz i Władysław Pachołek Racovia została reaktywowana pod nazwą Robotniczy Klub Sportowy Raków, a barwami klubu stały się kolory czerwony i niebieski.
Ku górze
Przez lata Raków występował w rozgrywkach Klasy A, Klasy B oraz Klasy C, jednak z biegiem lat drużyna spod Jasnej Góry sukcesywnie zaczęła piąć się ku górze, co pozwoliło zaistnieć klubowi na szczeblu centralnym. I tak w 1967 roku trzecioligowy wówczas zespół z Częstochowy stanął w szranki z krakowską Wisłą w finale Pucharu Polski. Ostatecznie trofeum padło łupem Białej Gwiazdy, jednak waleczna postawa Medalików została doceniona przez ludzi ze świata futbolu. 1994 rok przyniósł ze sobą pierwszy w historii awans do piłkarskiej Ekstraklasy, w której Raków spędził kolejne cztery sezony.
Pasmo sukcesów
Na powrót na piłkarskie salony Medaliki czekały blisko 25 lat, aż w końcu w 2019 roku drużyna prowadzona przez trenera Marka Papszuna zawitała na najwyższy szczebel rozgrywkowy w Polsce, a w sezonie 2020/2021 odniosła największe sukcesy w historii klubu, wywalczając tytuł wicemistrzowski, a także triumfując w Pucharze Polski oraz w Superpucharze.