TS Wisła Kraków SA
Kartka z kalendarza

Kartka z wiślackiego kalendarza: 102 lata temu otwarty został drugi stadion

2 miesiące temu | 08.04.2024, 08:00
Kartka z wiślackiego kalendarza: 102 lata temu otwarty został drugi stadion

102 lata temu – 8 kwietnia 1922 roku – Wisła Kraków pokonała w towarzyskim meczu Pogoń Lwów 4:2. Był to mecz otwarcia drugiego stadionu Białej Gwiazdy, zlokalizowanego przy alei 3 Maja.

Pierwszym stadionem Wisły był Park Sportowy w Oleandrach, otwarty po długich staraniach działaczy. Piłkarze jednak bardzo krótko korzystali z tego boiska, obiekt otwarto bowiem w kwietniu 1914 roku – wkrótce wybuchła I Wojna Światowa, a wraz z nią Towarzystwo Sportowe zawiesiło działalność. Oleandry zapisały się w historii jako miejsce sformowania Pierwszej Kompanii Kadrowej, z dumą możemy więc mówić, że polska droga do niepodległości zaczęła się na stadionie Wisły. Sam stadion jednak nie przetrwał czasu wojny i po reaktywacji w 1918 roku Biała Gwiazda musiała rozpocząć starania o nowe boisko.

Wisła przeprowadziła się kilkaset metrów na zachód – miasto zdecydowało się bowiem na parcelację Toru Wyścigów Konnych, znajdującego się po północnej stronie Błoń. Działacze Towarzystwa Sportowego wydzierżawili fragment tego terenu i przeprowadzili na nim niezbędne prace, z których największym przedsięwzięciem była budowa drewnianej trybuny. Pomimo dużego wyzwania finansowo-organizacyjnego prace przebiegały szybko i 8 kwietnia 1922 roku na nowym stadionie Wisły mógł odbyć się pierwszy mecz.

Park Sportowy na Oleandrach został otwarty meczem z Czarnymi Lwów, na inaugurację stadionu przy alei 3 Maja zaproszono z kolei Pogoń. Wisła ten mecz wygrała 4:2 po dwóch bramkach Władysława Kowalskiego, golu Józefa Adamka i samobójczym trafieniu Władysława Olearczyka. Spotkanie miało oczywiście uroczystą oprawę, goście wręczyli Wiśle piękny proporzec, było przecinanie wstęgi oraz poświęcenie boiska przez ojca Anioła Madejewskiego.

Stadion przy alei 3 Maja służył Wiśle przez ponad trzy dekady. Był to pierwszy obiekt w Polsce, na którym zamontowano zegar boiskowy (październik 1927 roku). To tutaj Wisła zdobyła swój pierwszy Puchar Polski (1926 rok) i pierwsze cztery tytuły mistrzowskie (1927, 1928, 1949, 1950). Oprócz boiska piłkarskiego stadion dysponował też bieżnią, co pozwalało organizować zawody lekkoatletyczne, w tym w randze mistrzostw Polski. Przez pewien czas koło boiska piłkarskiego funkcjonowały też korty tenisowe i place grydo koszykówki i siatkówki. Dwukrotnie (w 1935 i w 1946 roku) obiekt uszkadzały potężne nawałnice. W czasie II Wojny Światowej stadion zajęli zaś Niemcy i organizowali tutaj zawody swoich drużyn. W styczniu 1945 roku to właśnie na stadionie Wisły rozegrano pierwsze mecze po zakończeniu okupacji niemieckiej.

Boisko przy alei 3 Maja funkcjonowało do roku 1953, gdy otwarto nowy obiekt, zlokalizowany w tym samym miejscu, co dzisiejszy stadion im. H. Reymana. Po przedwojennym stadionie nie ma już dzisiaj śladu, jednak kibice udający się na mecz od strony Błoń mogą wspomnieć, że przechodzą przez to miejsce, w którym Reyman bił strzeleckie rekordy!

Udostępnij