TS Wisła Kraków SA

Kartka z kalendarza: Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszyła ze stadionu Wisły

1 rok temu | 05.08.2023, 11:31
Kartka z kalendarza: Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszyła ze stadionu Wisły

109 lat temu - 6 sierpnia 1914 roku - Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszyła na szlak bojowy. „Kadrówka” jako zalążek Wojska Polskiego rozpoczęła w bój o odzyskanie niepodległości, a wymaszerowała z Parku Sportowego na Oleandrach, czyli z boiska Białej Gwiazdy. Polska droga do niepodległości rozpoczęła się na stadionie Wisły Kraków!

W okresie zaborów Polacy podejmowali szereg działań na rzecz zachowania własnej kultury i tożsamości oraz w celu przygotowania się do odzyskania niepodległości. Samo powstanie Wisły Kraków, zgodnie z założeniami Tadeusza Łopuszańskiego, miało swój wymiar patriotyczny: wszak Polacy i Wisła to Polska. Królowa polskich rzek łączyła Polaków ponad zaborczymi granicami, podobnie miała działać piłka nożna, umożliwiająca nawiązanie kontaktów z rodakami zza kordonów. „Czuć się w klubie swoim jak w domu ojczystym” - tak po latach opisywano założenia ideowe klubu.

Patriotyczne nastawienie Wisły Kraków znalazło swój niezwykły wyraz na przełomie lipca i sierpnia 1914 roku. To wtedy, tuż po wybuchu I Wojny Światowej, w Parku Sportowym Wisły w Oleandrach rozlokowane zostały oddziały Strzelca i Drużyn Strzeleckich. Były to paramilitarne formacje niepodległościowe, z ich członków sformowano zaś Pierwszą Kompanię Kadrową. 6 sierpnia 1914 roku „Kadrówka” jako zalążek Wojska Polskiego wyruszyła ze stadionu Wisły na szlak bojowy. Wkrótce sformowane zostały Legiony Polskie, których odwaga na frontach Wielkiej Wojny przydała „sprawie polskiej” rangi politycznej. Ostatecznie w 1918 roku, w obliczu rezultatów wojny, Polska „wybiła się na niepodległość”.

Warto pamiętać, że polska droga do niepodległości rozpoczęła się na stadionie Wisły, szczególnie że i Wiślacy uczestniczyli w tych wydarzeniach. Po latach działacze z dumą wspominali nie tylko odstąpienie własnego boiska wspólnej sprawie, ale też postawę sportowców Wisły, którzy licznie zgłosili się do walki. Towarzystwo Sportowe było zmuszone zawiesić działalność i mogło zostać reaktywowane dopiero w 1918 roku, niemal równocześnie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Udostępnij
 
5153816