TS Wisła Kraków SA

Kartka z kalendarza: 100 lat temu Wisła wygrała pierwsze derby Krakowa w wolnej Polsce

5 lat temu | 19.07.2019, 09:09
Kartka z kalendarza: 100 lat temu Wisła wygrała pierwsze derby Krakowa w wolnej Polsce

Pierwsze krakowskie derby po odzyskaniu niepodległości!

Rok 1918 był przełomowy w historii Polski i w historii Wisły. W końcu - po długich 123 latach zaborów - udało się odzyskać niepodległość. W tym samym czasie Wisła reaktywowała działalność po czterech latach przerwy spowodowanej wyjazdem swoich sportowców i działaczy na fronty Wielkiej Wojny.

Odrodzone państwo polskie stanęło przed szeregiem wyzwań, takich jak utrzymanie niepodległości w obliczu konfliktów zbrojnych z niemal wszystkimi sąsiadami, scalenie ziem trzech zaborów w jedną całość, utworzenie sprawnych organów administracji… Nic dziwnego, że w tych okolicznościach kwestie sportu zeszły na dalszy plan. Pierwsze Wielkie Derby Krakowa w odrodzonej Polsce rozegrano dopiero 20 lipca 1919 roku!

Aż buty spadają...

Spotkanie to wzbudziło wielkie emocje i przyciągnęło na stadion Cracovii rzeszę kibiców. Pasy szybko zdobyły bramkę, ale nie minął jeszcze kwadrans gry, gdy to Wisła wyszła na prowadzenie. Na trafienie Zdzisława Stycznia błyskawicznie odpowiedział Adam Kogut, chwilę później gola zdobył także Henryk Reyman. Wisła nie dała sobie wydrzeć korzystnego wyniku - przeciwnie, w 70 minucie podwyższyła prowadzenie po wspaniałym strzale Koguta z rzutu wolnego. Łącznik Wisły wykorzystał złe ustawienie muru i doskonałym uderzeniem pokonał golkipera Cracovii.

Zwykle derby Krakowa przebiegają w nerwowej atmosferze, tym razem jednak gra była fair. Jedna z gazet odnotowała nawet, że strzelec dwóch bramek grał przez pewien czas… w jednym bucie! Możliwe, że but Adama Koguta uległ uszkodzeniu w trakcie gry i zawodnik nie miał zapasowego sprzętu. Faktem jednak jest, że pomimo odsłoniętej stopy w żadnym starciu boiskowym napastnik Wisły nie ucierpiał.

Wygrana na inaugurację

Dla Wisły Kraków uzyskany rezultat był znakomitym wynikiem. Jeszcze rok wcześniej Biała Gwiazda była w stanie zawieszenia, a nawet po reaktywacji klub nie miał własnego boiska ani znaczących środków finansowych. Wisłę do życia przywróciła wielka pasja przedwojennych zawodników i kibiców oraz ich umiłowanie barw klubowych. Stopniowo, krok po kroku odbudowywali oni potęgę Towarzystwa Sportowego. Już kilka lat później Biała Gwiazda sięgnęła po puchar Polski i krajowe mistrzostwa.

Gwoli ścisłości należy dodać, że dwa mecze derbowe zdołano jeszcze rozegrać w 1918 roku, jednak przed 11 listopada. 22 września 1918 roku Wisła przegrała 2:3 (wtedy swoje pierwsze gole dla Białej Gwiazdy zdobył Henryk Reyman). 10 listopada 1918 roku - a więc dzień przed przekazaniem władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną w Warszawie, co uznaje się za symboliczny początek odrodzonej Polski - Wisła wygrała z Cracovią 1:0.

Udostępnij
 
5517336