Jarosław Królewski wybrany Young Global Leader 2025 przez World Economic Forum! World Economic Forum ogłosiło listę laureatów prestiżowego programu Young Global Leaders 2025. Wśród wyróżnionych - jako jedyny Polak, znalazł się Jarosław Królewski – prezes i współzałożyciel Synerise, właściciel i prezes Wisły Kraków, a także wykładowca AGH w Krakowie.
Program Young Global Leaders, prowadzony przez World Economic Forum, wyróżnia osoby, które nie ukończyły 39. roku życia (maksymalnie 38 lat w momencie nominacji) i które wywierają ponadprzeciętny wpływ na świat w swoich dziedzinach – od biznesu i polityki, po naukę i technologię. Co roku WEF wybiera ok. 100 nagrodzonych spośród tysięcy nominowanych osób.
Tytuł Young Global Leader uznawany jest za jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie można otrzymać na świecie przed 40. rokiem życia, zarówno w środowiskach biznesowych, naukowych, jak i politycznych.
To również pierwszy w historii przypadek, gdy Polak reprezentujący sektor technologiczny (deep tech) i sztucznej inteligencji został uhonorowany miejscem w tym elitarnym gronie. Wybór przypada na moment globalnych napięć, rosnących wyzwań geopolitycznych oraz intensywnego rozwoju narzędzi opartych na AI. To pierwszy przedstawiciel Polski od roku 2019 oraz jeden z zaledwie kilku Polaków w całej 20-letniej historii programu.
Każdego roku tysiące kandydatów z całego świata podlega ocenie zgodnie z surowymi kryteriami kwalifikacyjnymi. Spośród nich wybierani są wyłącznie najlepsi, przy czym szczególną uwagę przykłada się do zapewnienia różnorodności i reprezentatywności grona. W pierwszym etapie wyselekcjonowani kandydaci są oceniani przez firmę Heidrick & Struggles, uznawaną za jednego z globalnych liderów w dziedzinie rekrutacji kadry zarządzającej. Ostateczna decyzja należy do Komitetu Selekcyjnego, który dokonuje końcowego przeglądu kandydatur.
Jarosław Królewski od 15 lat związany jest z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, będąc jednym z najmłodszych wykładowców w historii uczelni. Uczestniczył w tworzeniu i rozwoju wielu programów studiów, w tym z obszaru sztucznej inteligencji, analizy danych i biznesu cyfrowego. Jest również autorem dwóch książek wydanych przez PWN, w tym najnowszej pt. „ALGOKRACJA. Jak i dlaczego sztuczna inteligencja zmienia wszystko?”
Synerise, której jest współzałożycielem i CEO, to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie spółek AI i BigData w Europie, tworząca autorskie modele fundamentalne sztucznej inteligencji działająca w obszarze deep tech. Platforma Synerise podejmuje ponad miliard autonomicznych decyzji dziennie, obsługując złożone procesy analityczne i rekomendacyjne w czasie rzeczywistym. Firma zatrudnia najzdolniejszych inżynierów i specjalistów AI z Polski, prowadząc intensywne działania badawczo-rozwojowe.
Technologie opracowane przez Synerise znajdują również zastosowanie w nauce – m.in. rozwiązania open source, takie jak Cleora, są wykorzystywane w procesach analizy grafów, odkrywania powiązań między danymi, a także np. w badaniach z zakresu bioinformatyki i wspomagania odkrywania potencjalnych zamienników leków nowotworowych (drug discovery).
W 2018 roku Jarosław Królewski był pomysłodawcą i inicjatorem pierwszego w Polsce programu nauczania sztucznej inteligencji w przedszkolach, szkołach podstawowych i liceach – pionierskiego projektu edukacyjnego, który zapoczątkował krajową debatę o AI w systemie edukacji.
W 2019 roku Królewski współuczestniczył w akcji ratunkowej klubu Wisła Kraków – ikonicznego i jednego z najstarszych i najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce, ratując go przed upadkiem. Obecnie kieruje jego procesem odbudowy, którego efektem było m.in. zdobycie w 2024 roku Pucharu Polski i awans do eliminacji europejskich pucharów w sezonie 2024/2025.
Jarosław Królewski był wielokrotnie nagradzany za działalność społeczną, biznesową i naukową – otrzymywał wyróżnienia m.in. od Google, Microsoft, Deloitte, EY oraz Financial Times. Był doceniany zarówno indywidualnie, jak i wraz z organizacjami, które współtworzył, m.in. za wkład w rozwój technologii, innowacji, edukacji, cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju.
W edycji 2025, obok Jarosława Królewskiego, w programie Young Global Leaders znaleźli się m.in.:
Program YGL został określony przez Bruce’a Nussbauma z BusinessWeek jako „najbardziej ekskluzywna prywatna sieć społeczna na świecie” oraz „być może najważniejsza sieć networkingowa na globie”. Organizacja przedstawia uczestników jako „głos przyszłości i nadzieję następnego pokolenia”, a sam program opisywany jest również jako wspólnota liderów, którzy „przewodzą w działaniach na rzecz rozwiązywania najpilniejszych globalnych wyzwań”.
World Economic Forum to niezależna międzynarodowa organizacja współpracująca z liderami z sektora publicznego i prywatnego na rzecz kształtowania globalnych, regionalnych i branżowych agend. Forum jest znane z organizacji corocznych spotkań w Davos, które stanowią jedno z najważniejszych miejsc dialogu na świecie w zakresie gospodarki, innowacji, technologii, polityki i zrównoważonego rozwoju.
Jarosław Królewski, urodził się 26 września 1986 roku w Gorlicach. Z wykształcenia jest programistą (inż.) i magistrem socjologii. Jest przedstawicielem mniejszości łemkowskiej. Ukończył liceum im. Marcina Kromera w Gorlicach. Jest absolwentem AGH uhonorowanym na 100 lecie jej działalności i absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Nagradzany stypendiami naukowymi Rektora AGH i Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. Na co dzień prezes i większościowy akcjonariusz klubu piłkarskiego Wisła Kraków, prezes i założyciel Synerise S.A. i wykładowca AGH w Krakowie.