Debiut i zarazem ostatni mecz Filka w reprezentacji Polski. Debiut Flanka i Gracza w oficjalnym meczu kadry

4 lata temu | 11.06.2020, 16:17

Wspominamy mecz z udziałem Wiślaków.

Mecz, który rozgrywany był w Oslo, zdecydowanie nie należał do udanych dla piłkarzy reprezentacji Polski, którzy wyraźnie odstawali formą od swoich ówczesnych rywali. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem, jednak to właśnie Norwegowie byli stroną dominującą. Udowodnili to podczas trwania drugiej części meczu. Najpierw w 48. minucie Knut Brynildsen pokonał Waltera Broma, następnie pięć minut po pierwszym golu Trygve Arnesen podwyższył prowadzenie, a w 63. minucie gry strzelec pierwszego gola Knut Brynildsen po raz kolejny pokonał polskiego bramkarza. Kilka chwil przed zakończeniem meczu Polakom udało się strzelić honorowego gola. Do siatki Norwegów trafił Edward Jabłoński, jednak to była jedyna bramka Biało-Czerwonych, którzy musieli uznać wyższość rywala.

Jeden z piłkarzy reprezentacji Polski Stanisław Flanek stwierdził po zakończeniu spotkania, że rywale byli tamtego dnia do ogrania, jednak zaskoczył ich jeden element w taktyce Norwegów. Mianowicie chodziło o dalekie wyrzuty piłki z autu. Właśnie w ten sposób padła jedna z bramek dla naszych ówczesnych rywali. Polacy byli zaskoczeni takimi rozwiązaniami, ponieważ w Polsce dotychczas nie stosowano takiego rozwiązania.

W wyjściowej „11” oddelegowanej przez Henryka Reymana na mecz z Norwegami mogliśmy zobaczyć dwóch piłkarzy, którzy wówczas reprezentowali barwy krakowskiej Wisły. Pierwszym z nich był Stanisław Flanek, dla którego to spotkanie było debiutem w seniorskiej reprezentacji Polski w oficjalnym meczu. Flanek w trakcie swojej kariery ośmiokrotnie wystąpił w narodowych barwach. We wszystkich meczach był graczem krakowskiej Wisły. Drugim piłkarzem, który zagrał od początku w spotkaniu z Norwegią, był Mieczysław Gracz. Popularny Messu w sumie wystąpił w 22 meczach reprezentacji Polski - we wszystkich jako Wiślak. Strzelił w nich cztery gole. Jeden z założycieli Legii Warszawa Stanisław Mielech tak wypowiadał się o Graczu: „Był najlepszym technikiem po wojnie. Całkowicie panował nad piłką, potrafił ją przyjmować w każdej pozycji, na każdej wysokości, a potem celnie podać partnerowi. Messu potrafił ruszyć atak jednym podaniem... Prawdziwy podręcznik piłkarskiej sztuki”.

Wśród kadry na mecz z Norwegami był jeszcze jeden piłkarz Wisły Kraków. Michał Filek rozpoczął tamto spotkanie na ławce rezerwowych, jednak już w 11. minucie otrzymał szansę występu od ówczesnego selekcjonera reprezentacji Polski. Zmienił Stanisława Kaźmierczaka. Jak się później okazało, był to pierwszy i jedyny mecz Filka w narodowej kadrze. Co ciekawe, Filek w chwili debiutu w seniorskiej reprezentacji Polski miał prawie 31 lat.

Polska: Brom - Szczepaniak, Flanek, Jabłoński, Parpan, Kaźmierczak (11' Filek), Gracz, Cieślik, Smólski,  Świcarz, Baran

Norwegia: Torgersen - Jevanord, Andresen, Laerum, Holmberg, Boye Karlsen, Arnesen, Nordahl, Brynildsen, Svenssen, Spydevold

Bramki: Knut Brynildsen 48' (1:0), Trygve Arnesen 53' (2:0), Knut Brynildsen 63' (3:0), Edward Jabłoński 89' (3:1).