Ciekawostka z okazji 115-lecia.
Własny symbol (emblemat, logo, godło, herb - różnie taki element bywa nazywany) jest dla klubu sportowego nieomal tak samo ważny, jak nazwa i barwy. To te rzeczy decydują o identyfikacji i tożsamości drużyny. Nic więc dziwnego, że wybór symbolu był jedną z pierwszych decyzji na spotkaniu Tadeusza Łopuszańskiego ze swoimi uczniami wiosną 1906 roku, gdy postanowiono założyć Wisłę. Wcale nie była to biała gwiazda - założyciele klubu wybrali czarną kulę na kształt piłki, przepołowioną niebieską wstęgą. Wstęga ta nawiązywała do rzeki Wisły jako nazwy drużyny, wybranej w myśl hasła „Polacy i Wisła to Polska”. Nie zachowały się żadne przedstawienia tego najstarszego emblematu, znamy go jedynie ze wspomnień współzałożyciela Wisły, Romana Wilczyńskiego.
Gwiazda stała się symbolem Wisły w momencie fuzji w drużyną Jenknera. To połączenie nastąpiło - według różnych wersji - w już 1906 lub dopiero w 1907 roku, w każdym razie ustalono, że będzie to fuzja na równych prawach. Połączona drużyna zachowała nazwę Wisły i barwy Jenknera - czyli czerwone koszulki. Klub Jenknera swoje stroje zamówił w berlińskiej hurtowni sprzętu sportowego - z Niemiec do Krakowa wysłano czerwone koszule z dodatkowym - niespodziewanym elementem - dwiema niebieskimi gwiazdami. Właśnie w takich strojach grali Wiślacy do 1910 roku, takie zostały uwiecznione na najstarszych znanych zdjęciach Wisły. Niebieska gwiazda pojawia się też na najstarszych klubowych odznakach.
W 1910 roku dwie niebieskie gwiazdy zastąpiono jedną białą. Wydaje się, że decyzja ta związana była z patriotycznym nastawieniem klubu w okresie zaborów. Biała Gwiazda na czerwonym tle układała się w polskie barwy narodowe. Wisła zaś wkrótce po zmianie swojego symbolu rozpoczęła kampanię na rzecz autonomii polskiego sportu - jej zwieńczeniem było powołanie w maju 1911 roku pierwszego polskiego związku piłki nożnej, niezależnego od władz austriackich.
Nie znaczy to jednak, że ustalony w 1910 roku symbol pozostał już na zawsze niezmieniony. Przez pewien czas biała gwiazda pojawiała się w różnych wariantach, w tym sześcio - a nawet - ośmioramiennych. Archiwalne fotografie pokazują, że zawodnikom Wisły zdarzało się nawet występować w tym samym meczu z różnymi gwiazdami na koszulkach. Dopiero po 1918 roku, po reaktywacji klubu po I Wojnie Światowej, kształt gwiazdy unormował się i w pięcioramiennej formie towarzyszy nam do dzisiaj.