Powrót Legendy.
Andrzej Iwan urodził się 10 listopada 1959 roku w Krakowie i w lokalnej Wandzie stawiał pierwsze piłkarskie kroki. Szybki rozwój zawodnika i nieprzeciętne umiejętności sprawiły, że w sezonie 1975/1976 zamienił Nową Hutę na R22. Na debiut nie musiał długo czekać, bowiem już w wieku 17 lat zaliczył debiut na seniorskim szczeblu. Po raz pierwszy koszulkę z białą gwiazdą przywdział w starciu z GKS-em Tychy, pojawiając się na murawie w 57. minucie potyczki. Występ młodego gracza pozytywnie ocenił szkoleniowiec krakowian Aleksander Brożyniak, który nie bał się stawiać na młodziana wchodzącego do pierwszego zespołu. Na premierową bramkę w wiślackim trykocie „Ajwen” musiał poczekać do rundy wiosennej sezonu 1976/1977, kiedy to pokonał bramkarza szczecińskiej Pogoni. Niedługo później, w pucharowym starciu przeciwko Zagłębiu Sosnowiec, Wiślak zdobył swojego pierwszego hat-tricka.
Mistrzostwo z Wisłą, na mistrzostwa z reprezentacją
Iwan czynił regularne postępy, a swoją boiskową postawą zapracował na miejsce w podstawowym składzie Białej Gwiazdy, stając się jednym z kluczowych zawodników drużyny dowodzonej przez trenera Oresta Lenczyka, która w sezonie 1977/1978 sięgnęła po tytuł mistrza Polski. Fakt ten nie umknął uwadze selekcjonera Jacka Gmocha, który postanowił powołać 19-letniego wówczas zawodnika na mistrzostwa świata w Argentynie, gdzie w starciu z Tunezją zadebiutował w trykocie z orzełkiem na piersi. Cztery lata później „Ajwen” został medalistą mundialu, będąc członkiem zespołu, który na turnieju w Hiszpanii zajął 3. miejsce.
Lider w Krakowie, lider w Zabrzu
W kolejnych sezonach Andrzej Iwan był wiodącą postacią zespołu z Reymonta. Notował wiele bramek oraz asyst, które bardzo często zapewniały Wiśle cenne zdobycze punktowe, przez co stał się prawdziwym idolem kibiców. Trafienia „Ajwena” nie uchroniły jednak zespołu, który w sezonie 1984/1985 sensacyjnie spadł z ligi, a borykająca się z problemami finansowymi Biała Gwiazda postanowiła sprzedać swojego kluczowego zawodnika do Górnika Zabrze. Na Śląsku Iwan potwierdzał swoją piłkarką klasę i wraz z Trójkolorowymi sięgnął po trzy tytuły mistrzowskie, po czym spróbował swoich na obcej ziemi, przenosząc się do Vfl Bochum. W niemieckim klubie krakowianin spędził rok, po czym wrócił do Zabrza, by następnie trafić do greckiego Arisu Saloniki, który był ostatnim przystankiem w profesjonalnej karierze Wiślaka.
Nierozerwalnie z futbolem
Po zawieszeniu butów na kołku Andrzej Iwan pozostał przy futbolu i spróbował swoich sił jako trener. W latach 1999-2001 asystował pierwszym szkoleniowcom Wisły Kraków. W sezonie 2000/2001 wspólnie z Adamem Nawałką poprowadzili Białą Gwiazdę po mistrzowską koronę. U boku przyszłego selekcjonera reprezentacji Polski racował także w Lubinie, gdzie wspólnie prowadzili drużynę miejscowego Zagłębia. W ostatnich latach „Ajwen” odnajdywał się również jako ekspert oraz komentator piłkarski, relacjonując także poczynania piłkarzy z ulicy Reymonta.
Legenda wR22aca do domu
Teraz Andrzej Iwan wraca do swojej ukochanej Wisły, dołączając do działu skautingu krakowskiego klubu, gdzie skupi się na poszukiwaniu utalentowanych zawodników, którzy w przyszłości mogą stanowić siłę Białej Gwiazdy.
Zamów limitowaną koszulkę RETRO z numerem 7 i nazwiskiem Iwan >>