Porównanie zawodników Podbeskidzia i Wisły.
Filip Modelski
Filip Modelski swoją przygodę z piłką nożną rozpoczynał w młodzieżowym zespole Arki Gdynia. Po dobrych występach w tym klubie został zauważony przez angielski West Ham United, gdzie piął się w górę różnych kategorii wiekowych. W 2011 roku postanowił wrócić do Polski, zostając graczem GKS-u Bełchatów. W jego piłkarskim CV widnieją nazwy jeszcze innych zespołów, m.in. Jagiellonia Białystok czy Hibernian FC. W kwietniu 2018 roku dołączył do zespołu Górali, barwy którego reprezentuje do dzisiaj.
Trwający sezon PKO Bank Polski Ekstraklasy jest wymagający dla zespołu Podbeskidzia, który wciąż walczy o przetrwanie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w kraju. Ważną częścią drużyny z Bielska-Białej jest właśnie Filip Modelski, będący podstawowym graczem w układance sztabu szkoleniowego. Mimo to początek kampanii nie był dla niego zbyt łatwy, bowiem do 4. kolejki musiał czekać na znalezienie się w kadrze meczowej. Miało to miejsce w starciu z Rakowem Częstochowa, ale jeszcze wtedy nie zameldował się na murawie. uczynił to w następnej kolejce, zaliczając serię pięciu rozegranych meczów z rzędu. Łącznie do tej pory defensor miał okazję wystąpić w 19 spotkaniach, pełniąc odpowiedzialną rolę kapitana.
Niewątpliwie jednym z atutów gracza Podbeskidzia Bielsko-Biała jest spore doświadczenie. Z opaską na ramieniu dowodzi swoją ekipą, zabezpieczając tyły drużyny Górali. Jego walorem jest też twarda i nieustępliwa gra do samego końca. Ważnym aspektem pomagającym w boiskowych poczynaniach jest z kolei siła, jaką dysponuje i waleczność.
Łukasz Burliga
Zawodnik urodzony w Suchej Beskidzkiej swoją przygodę z futbolem rozpoczął w drużynie Garbarza Zembrzyce, skąd w 2000 roku przeniósł się do krakowskiej Wisły. W sezonie 2006/2007 zadebiutował w drugiej drużynie Wisły Kraków, grał także w Młodej Ekstraklasie. 2008 rok okazał się przełomowy dla obrońcy, bowiem ówczesny trener Białej Gwiazdy Maciej Skorża włączył go do pierwszej drużyny. Dwukrotne transfery czasowe miały pomóc zawodnikowi w nabraniu doświadczenia, które zbierał we Flocie Świnoujścia oraz w Ruchu Chorzów. Chwilowy rozbrat z Wisłą nastąpił w 2016 roku, gdy „Bury” zamienił Kraków na Białystok, dołączając do tamtejszej Jagiellonii. Trzy lata później wrócił na R22 i współtworzy drużynę 13-krotnego mistrza Polski.
Łukasz Burliga to jeden z tych piłkarzy, którzy często pojawiają się na murawie, by walczyć o ligowe punkty. W sezonie 2020/2021 zagrał w 15 potyczkach, 18 razy znajdując się w kadrze meczowej. W rozegranych dotychczas spotkaniach zaliczył jedną bramkę i jedną asystę.
Defensor spod Wawelu potrafi skutecznie powstrzymywać ataki rywali. Jest zawodnikiem mającym ofensywne usposobienie, często zapędzającym się bocznymi sektorami boiska pod pole karne przeciwników. To ten element gry „Burego”, na który muszą rywale uważać. Niejednokrotnie pokazywał bowiem, jak niebezpieczne są jego dośrodkowania kierowane do kolegów z zespołu.