Piłkarze Białej Gwiazdy od 1 stycznia 2014 roku mają możliwość korzystania z nowoczesnego Centrum Treningowego w Myślenicach przy ul. Zdrojowej 9. Spokój, komfort i najlepsze warunki przygotowań - to atuty obiektu Wisły Kraków.
Lokalizacja
Centrum Treningowe znajduje się w położonych nieco ponad 30 km na południe od Krakowa Myślenicach. Wchodzi ona w skład kompleksu „Sport Myślenice”. Jest to ośrodek rekreacji leżący na Zarabiu, w turystycznej strefie miasta. W skład całej infrastruktury wchodzą: nowoczesna hala sportowa, sztuczne boisko piłkarskie, salki treningowe, korty tenisowe oraz strzelnica sportowa. Kompleks sportowy posiada zaplecze sanitarne, gastronomiczne, siłownię, fitness, SPA, odnowę biologiczną i szatnie.
Zarabie to nie tylko obiekt przy Zdrojowej. Swoją nazwę i niepowtarzalny charakter zawdzięcza rzece Rabie, która na tym odcinku jest jeszcze typowo górską czystą wodą z kamienistym dnem. Dodatkowym walorem ukończonej właśnie sportowej inwestycji jest usytuowanie jej w okolicy otoczonej parkiem z wieloma ścieżkami spacerowo-rowerowymi w regionie nazywanym Wrotami Gór. Przepiękny krajobraz Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego oraz lasy pełne sosny, jodły, grabów i buków w połączeniu z czystym powietrzem gwarantują idealne warunki do trenowania, relaksu, odpoczynku o każdej porze roku.
Jak powstawała baza
24 czerwca 2013 roku Wisła Kraków, którą reprezentowali prezes Jacek Bednarz oraz prezes TELE-FONIKI Ryszard Pilch, zawarła z Miastem i Gminą Myślenice porozumienie dotyczące rozpoczęcia współpracy. Dzięki dojściu do konsensusu z Maciejem Ostrowskim - burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice oraz Józefem Moskalem - prezesem spółki „Sport Myślenice”, podjęto decyzję o budowie Centrum Treningowego, na terenie którego przez najbliższe dwadzieścia lat trenować będą piłkarze Białej Gwiazdy. „24 czerwca 2013 roku to dla Wisły Kraków bardzo dobry dzień, szczególny moment. Wprowadzamy nasz klub w XXI wiek, jeśli chodzi o infrastrukturę” - mówił zaraz po podpisaniu umowy prezes Jacek Bednarz.
Prace budowlane na Zarabiu rozpoczęły się z końcem lipca 2013 roku. Na początku konieczne było wyrównanie terenu pod boiska i przygotowanie placu budowy. Miesiąc później można już było zobaczyć pierwsze ściany powstającego zaplecza, które zostało usytuowane wzdłuż ulicy Zdrojowej. We wrześniu wspominany budynek był niemal cały ocieplony oraz pokryty dachem. Sukcesywnie postępowały również prace przy wykonaniu boisk, na terenie których ziemia została wywałowana i przygotowana do kładzenia trawy, co nastąpiło z początkiem astronomicznej jesieni. W październiku zakończono prace przy elewacji budynków stanowiących zaplecze, przeprowadzono też montaż drzwi i okien, a boiska zostały oddzielone ogrodzeniem. Okres jesienno-zimowy przeznaczono na prace wewnątrz klubowego budynku, skupiono się na instalacji podwieszanych sufitów wraz z systemem klimatyzacji, układaniu płytek w pomieszczeniach oraz tynkowaniu ścian. Tuż po Nowym Roku do Myślenic zaczęły przyjeżdżać ciężarówki z meblami oraz całym osprzętem niezbędnym w codziennym funkcjonowaniu ośrodka.
Oficjalne otwarcie Centrum Treningowego nastąpiło 15 stycznia br., podczas uroczystości w Hali Dalinu Myślenice, w której udział wzięli przedstawiciele miasta, klubu, a także zaproszeni goście. „Mamy już duży nowoczesny stadion, naszą słabością było zaplecze treningowe. Dzisiaj mogę powiedzieć, z pełnym przekonaniem, że infrastruktura sportowa Wisły Kraków jest na najwyższym poziomie!” - nie krył zadowolenia ówczesny prezes klubu.
Centrum Treningowe Wisły Kraków w Myślenicach - co wchodzi w jego skład?
Co ma do zaoferowania nowy obiekt w Myślenicach? Dwa pełnowymiarowe, oświetlane boiska, w tym jedno z podgrzewaną murawą, oraz trzecie - ze sztuczną murawą, jedyną tego rodzaju w Polsce - Duraspine Ultra 60.
Aby murawa zawsze była najwyższej jakości, tuż obok boisk rośnie na specjalnie przygotowanym placu kolejna jej partia – murawa rezerwowa. Jeśli pojawi się taka konieczność, szybko można zastąpić tę zniszczoną.
Do użytku został oddany także nowoczesny budynek wraz z zapleczem sportowym. Na powierzchni tysiąca metrów kwadratowych znajdują się: siłownia, dwie szatnie, osobne pokoje dla pierwszego trenera i asystentów, odnowa biologiczna, sala odpraw, gabinet rehabilitacji, magazyn, pralnia, a nawet pomieszczenie do mycia butów.