Miniony sezon był pod względem komercyjnym najlepszym w historii rozgrywek Fortuny 1 Ligi. Kluby odnotowały 194 mln zł przychodów, czyli najwięcej w historii - wynika z raportu „Finansowa pierwsza liga”, przygotowanego przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton we współpracy z Pierwszą Ligą Piłkarską.
Sumaryczne przychody rozgrywek na zapleczu Ekstraklasy wyniosły 194,1 ml złotych, a bezapelacyjny lider rankingu to Wisła Kraków z wynikiem 35,9 mln złotych. Klub z R22 przoduje również w klasyfikacji wynagrodzeń. Wisła wydała 16,96 mln złotych, a drugi w kolejności był Ruch Chorzów (8,67 mln). Wynagrodzenia obejmowały również pracowników biur oraz Akademii, która w przypadku Wisły Kraków stanowi istotne koszty.
Przychód Wisły Kraków w sezonie 2022/2023 to 35,9 mln złotych. Szacowany jest w oparciu m.in. o wpływy z dnia meczowego, transmisje, Sponsorów czy transfery. Skoro jesteśmy już przy przychodach, to i tutaj krakowski klub przewodzi stawce. Jego przychód ukształtował się na poziomie 5,4 mln złotych (ŁKS to 3,1 mln, a Ruch 2,9 mln złotych), pomimo ograniczonej liczby miejsc na stadionie w drugiej rundzie sezonu.
Z kolei ekwiwalent mediowy miasta Krakowa wygenerowany przez klub wyniósł około 68.5 mln złotych, co sprawia, że Biała Gwiazda w tym aspekcie zdeklasowała rywali i inne miasta w Polsce. Kraków w transmisjach był widoczny 164 515 razy, co przekłada się na 450 ekspozycji marki miasta dziennie.
W zestawieniu marek Wisła Kraków wypada równie dobrze. Wartość mediowa ekspozycji była największa właśnie w przypadku klubu z R22, wyniosła ona 45 mln złotych. Nikogo chyba nie zaskoczy fakt, iż Wisła Kraków chętnie oglądana jest na antenie Polsat Sport. 9 z 10 najchętniej oglądanych meczów są właśnie te z udziałem Białej Gwiazdy, z uwagi na walkę o awans, wielu zafascynowanych pozycją w tabeli kibiców krakowskiego klubu oglądało mecze rywali, co również przyczyniło się do zwiększenia oglądalności meczów innych drużyn.
Gdzie znaleźć najlepszych kibiców w Polsce? Oczywiście, że w Krakowie! To fani Białej Gwiazdy mogą popisać się najwyższą frekwencją w całym sezonie. Średnia wynosi 12 527 widzów na mecz. Mogłaby ona być zapewne wyższa, gdyby nie remont obiektu przy R22 i ograniczenie miejsc dla publiczności. Drugi w tej kategorii był ŁKS Łódź (9094), a trzeci Ruch Chorzów (8609).