TS Wisła Kraków SA

Wisła Kraków z wyjątkową nagrodą „Orła stulecia” Rzeczpospolitej!

3 lata temu | 25.06.2021, 20:17
Wisła Kraków z wyjątkową nagrodą „Orła stulecia” Rzeczpospolitej!

Wyjątkowe wyróżnienie dla Wisły Kraków.

„Mam niewątpliwy zaszczyt powitać Was na dzisiejszym wydarzeniu w imieniu wydawcy najstarszego dziennika w Polsce jakim jest „Rzeczpospolita”. To już ponad 100 lat od czasu, gdy Ignacy Jan Paderewski postanowił włączyć się w walkę o jakość publicznego dyskursu w odradzającej się wtedy Polsce. O tę jakość walczymy do dzisiaj, umacniając wiodącą rolę „Rzeczpospolitej” już jako nowoczesnego multimedialnego i cyfrowego medium XXI wieku” - takie słowa skierował ku zgromadzonym Tomasz Jażdżyński - Prezes Gremi media - otwierając tym samym wydarzenie.

Instytucja Sportu - Wisła Kraków:

Założona w Krakowie w 1906 roku. Od zawsze z Polską i polskością na sztandarach. Już w 1911 roku była liderem powołania pierwszego patriotycznego i niezależnego od zaborców związku sportowego. To z jej stadionu na Oleandrach wyruszała Pierwsza Kadrowa Józefa Piłsudskiego w 1914 roku. To ona uratowała honor polskiego sportu, wygrywając w decydującym meczu pierwszych rozgrywek ligowych odrodzonej Polski z niemieckim 1 FC Kattowitz w 1927 roku. Pierwszy zdobywca Pucharu Polski, pierwszy tryumfator Ligi polskiej, 13-krotny mistrz kraju w piłce nożnej, 32-krotny mistrz w koszykówce kobiet i mężczyzn, 6-krotny w siatkówce kobiet. W sumie zdobywca ponad 140 medali w sportach drużynowych. Dziś jako jeden z niewielu aktywnych klubów wielosekcyjnych w 12 oddziałach skupia ponad 1200 zawodników. Pierwszeństwo klubów w Krakowie jest tematem wielce delikatnym. Więc oddajemy na koniec głos odwiecznemu rywalowi laureatki. Zygmunt Nowakowski, aktor i dyrektor Teatru im. Słowackiego w Krakowie podczas obchodów 30-lecia naszej laureatki w 1936 roku mówił tak: „Mam zaszczyt zabrać głos w imieniu Cracovii, gdzie piastuję odpowiedzialną godność wiceprezesa. […] Gdy rozpatruje te sprawy z punktu widzenia historycznego muszę przyznać panom prawo do pierwszeństwa. Faktem jest bowiem, że pierwszym plemieniem polskim czy też słowiańskim, które przed wiekami osiedliło się tu nad górnym biegiem Wisły, byli właśnie Wiślanie. I dopiero później założono Kraków, czyli Cracovię. Jest też rzeczą jasną jak słońce, że Wisła starsza jest niż Kraków, czyli Cracovia.

Kapituła „Rzeczpospolitej” doskonale zdaje sobie sprawę z roli, jaką Wisła Kraków odgrywa w dziejach polskiego sportu. Roli niosącej ze sobą nie tylko propagowanie aktywności fizycznej, ale i dzielenie się wartościami oraz wychowywanie kolejnych pokoleń zawodniczek i zawodników. 115 lat działalności klubu okraszone zostało pięknymi chwilami, ale i trudnymi momentami, z którymi przyszło się nam zmierzyć. Siła Białej Gwiazdy jednak nie maleje, a na straży stoi m.in. Jakub Błaszczykowski, który odbierając statuetkę mówił: „Dziękuję imieniu całej społeczności Wisły Kraków. Wisła Kraków to 115 lat sukcesów, ale też porażek. Jako sportowiec wiem, że wygrane dają najwięcej szczęścia, ale to przegrane uczą najwięcej”.


Pełna lista nagrodzonych „Orłami stulecia”:
Literatura: Andrzej Stasiuk
Muzyka: Zbigniew Preisner
Film i Teatr. Agata Kulesza
Film i Teatr: Janusz Gajos
Instytucja Kultury: Narodowy Teatr Stary
Mecenas kultury: PGNiG
Działalność charytatywna: Anna Dymna
Instytucja charytatywna: Caritas Polska
Nauka: prof. Henryk Skarżyński
Instytucja nauki: Polska Akademia Nauk
Sport: Agnieszka Radwańska
Sport: Adam Małysz
Instytucja Sportu: Wisła Kraków
Kategoria Mecenas Sportu: Grupa Lotos
Nagroda specjalna: Grzegorz Hajdarowicz

Dziękujemy za wyróżnienie i gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Udostępnij
 
4238296