TS Wisła Kraków SA

Wisła Kraków wygrywa w Retro Meczu!

1 miesiąc temu | 17.11.2024, 09:12
Wisła Kraków wygrywa w Retro Meczu!

W sobotę 16 listopada 2024 roku odbyło się niezwykłe spotkanie. Kraków takiego widowiska jeszcze nie widział: w Retro Meczu Wisła pokonała Pogoń Lwów 2:0, rewanżując się za przegraną sprzed 100 lat. Drużyny dopingował zaś… Marszałek Józef Piłsudski!
 
Dokładnie o godzinie 13:00 na boisku treningowym TS Wisła rozpoczął się Retro Mecz. Inicjatorem całego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Historia Wisły, które postanowiło zrekonstruować mecz Białej Gwiazdy z Pogonią Lwów z 1924 roku. Na czym polega futbolowa rekonstrukcja? Zawodnicy mieli na sobie wierne repliki przedwojennych strojów - od butów, poprzez getry i spodenki, aż po koszulki. Zagrano również piłkami wykonanymi na modłę dawnych futbolówek oraz według obowiązujących wówczas przepisów. W drużynę Wisły wcielili się członkowie Socios na co dzień występujący w Futbolowej Lidze Szóstek - dodatkowo wspierali ich członkowie Stowarzyszenia Historia Wisły oraz dwie legendy Białej Gwiazdy: Paweł Brożek i Arkadiusz Głowacki. Drużynę Pogoni rekonstruowali pasjonaci dawnego futbolu z Żarowa, członkowie Stowarzyszenia Retro Liga.
 
Pierwsze minuty upłynęły na ostrożnym sondowaniu przez obie drużyny możliwości rywala. Nim akcje na dobre się rozwinęły mecz został… przerwany w 9. minucie. Na boisko bowiem - podobnie jak sto lat temu - przybył Marszałek Józef Piłsudski (tym razem grany przez Jerzego Fedorowicza). Obie drużyny ustawiły się w szpaler, a Piłsudski każdemu uścisnął rękę, po czym zasiadł na trybunie. Gra była zatem kontynuowana, ale pierwsza połowa nie przyniosła bramek. Lekką przewagę miała Pogoń Lwów, górująca doświadczeniem w Retro Meczach. Wiślacy dzielnie walczyli, ataki Pogoni rozbijała nasza defensywa, zaś ofensywa starała się zagrażać gościom.
 
Gole padły dopiero po przerwie. Najpierw po ładnym rozprowadzeniu akcji od własnej bramki Wiślacy znaleźli lukę między obrońcami i bramkarzem Pogoni - na pozycję wybiegł Krzysztof Grudnik i przelobował golkipera gości. Trzy minuty później pięknym strzałem sprzed pola karnego popisał się Paweł Ciękosz. Pomimo kilku groźnych akcji ze strony Pogoni (godny odnotowania był niezwykle groźny stał z dystansu, który trafił w poprzeczkę) goście nie zdołali pokonać Grzegorza Antolaka. Wisła zaś starała się kontrolować grę i wynik nie uległ już zmianie.
 
Oprócz samego meczu widzowie - których zgromadziło się kilkuset - podziwiać mogli i inne elementy składające się na futbolową rekonstrukcję. Był „Illustrowany Kuryer Historyczny” - specjalna gazetka meczowa. Była muzyka z dawnych lat umilająca przerwę, była też herbata i grochówka. Wielu widzów ubrało się w stylu lat dwudziestych, dodając uroku całemu wydarzeniu. Dodajmy też, że w trakcie imprezy realizowany był film dokumentalno-fabularny! Na efekty trzeba będzie poczekać, ale materiał zapowiada się ekscytująco!
 
Retro mecz Wisła Kraków - Pogoń Lwów był niezwykłym wydarzeniem integrującym wiślacką społeczność. Inicjatywa Stowarzyszenia Historia Wisły znalazła wsparcie licznych osób i organizacji. TS Wisła udostępniło boisko, TS Wisła Kraków SA zapewniła zaś wsparcie organizacyjne i komunikacyjne. Stowarzyszenie Socios zostało głównym partnerem meczu - za sprawą zawodników odgrywających piłkarzy Wisły z 1924 roku, ale także poprzez wsparcie finansowe. W działania włączyli się także członkowie klubu Wisła Biznes, zapewniając wsparcie techniczne, marketingowe i finansowe oraz indywidualni kibice licznymi darowiznami. Wszystko to pozwoliło zrealizować retro mecz z dbałością o najmniejsze szczegóły rekonstrukcji.
 
Wisła Kraków - Pogoń Lwów (Żarów) 2:0 (0:0)
Bramki: Krzysztof Grudnik i Paweł Ciękosz
 

Pogoń Lwów (Żarów): Rafał Włodarczyk, Sławomir Skorupski, Grzegorz Garbacz, Jan Kuzba, Dariusz Rudnik, Robert Kąkol, Jakub Garbacz, Daniel Zyl, Paweł Hanc, Grzegorz Chłopek, Mateusz Sobel, Maciej Smaruj, Wojciech Węglarz, Krystian Biedroń, Damian Humski. Trener: Marcin Wróbel. Kierownik: Arkadiusz Zdunik.
 
Wisła Kraków: Krzysztof Grudnik, Rafał Konop, Jacek Rollauer, Mikołaj Fischer, Sebastian Soból, Marcin Gajewski, Łukasz Kaczorowski, Piotr Sarota, Maciej Bałaziński, Kasper Bartczak, Marek Konieczny, Piotr Protasiewicz, Maciej Baraniak, Bartłomiej Gignal, Mateusz Mastalerz, Robert Janowiak, Wojciech Cianciara, Bartosz Paleta, Jakub Zalotyński, Grzegorz Antolak, Paweł Ciękosz, Konrad Nowakowicz, Paweł Brożek, Arkadiusz Głowacki. Trener: Krzysztof Heretyk

Udostępnij
 
9134360