Wiślacy w reprezentacji: Siedmiu przedstawicieli Białej Gwiazdy w meczu kadry Polski z USA

3 lata temu | 10.06.2021, 12:49

Wspomnienia meczu Wiślaków w kadrze.

Dokładnie 97 lat temu reprezentanci Polski mierzyli się towarzysko z USA. Dla podopiecznych trenera Tadeusza Orzelskiego miała to być okazja do rehabilitacji za wysoko przegrane spotkanie z Węgrami 0:5 na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Starcie to zdecydowanie lepiej rozpoczęli jednak Amerykanie, którzy już po 3 minutach gry i bramce z rzutu rożnego Herba Wellsa objęli prowadzenie. Niespełna 3 minuty później niepewną interwencję w obronie jednego z gości wykorzystał Stanisław Czulak i wyrównał stan rywalizacji. Bramka Wiślaka napędziła Biało-Czerwonych, którzy stworzyli sobie kilka okazji do objęcia prowadzenia, lecz próby zarówno Kowalskiego, jak i Czulaka lądowały minimalnie nad poprzeczką bramki rywala.

Po kilkunastu minutach przewagi Polaków do głosu doszli piłkarze gości. W 30. minucie spotkania Andy Stradan łatwo minął w polu karnym Czulaka i precyzyjnym strzałem pokonał Domańskiego. Scenariusz z początku tego starcia po raz kolejny się powtórzył, gdyż chwilę później do stanu 2:2 po podaniu Kowalskiego doprowadził Chruściński. Gospodarze próbowali pójść za ciosem i atakowali bramkę Amerykanów, którzy coraz częściej zmuszeni byli chaotycznie wybijać piłkę z własnego pola karnego. Do przerwy wynik nie uległ już jednak zmianie.

Kropka nad i po przerwie

Druga część meczu rozpoczęła się podobnie, jak pierwsza, czyli od szybko strzelonego gola dla drużyny gości. Andy Stradan wykorzystał błąd Mariana Markiewicza we własnym polu karnym i zdobył swoją drugą bramkę w tym spotkaniu. Amerykanie stwarzali sobie kolejne okazje, lecz reprezentanci Polski skutecznie się bronili i dopuścili do straty czwartej bramki.

Ostatni kwadrans należał już do Biało-Czerwonych, którzy głównie ze stałych fragmentów gry próbowali doprowadzić do remisu. Ta sztuka się jednak nie udała i mecz zakończył się wygraną gości z USA 3:2. Warto przypomnieć, że pełne 90 minut w tym spotkaniu rozegrało aż sześciu przedstawicieli Białej Gwiazdy, a siódmy z nich, Władysław Kowalski, z powodu kontuzji opuścił boisko po 81 minutach rywalizacji.

Polska - USA 2:3 (2:2)
0:1 Herb Wells 3'
1:1 Stanisław Czulak 6'
1:2 Andy Stradan 30'
2:2 Zygmunt Chruściński 32'
2:3 Andy Stradan 47'

Polska: Stefan Domański - Marian Markiewicz, Kazimierz Kaczor, Zdzisław Styczeń, Antoni Amirowicz, Wacław Kuchar, Józef Adamek, Stanisław Czulak, Zygmunt Chruściński, Władysław Kowalski (81' Juliusz Miller), Mieczysław Balcer