Wiślacki przegląd prasy: Historyczny debiut

5 lat temu | 26.04.2019, 17:29

Media o meczu Wisła - Zagłębie

Ekstraklasa.org - Wisła przegrywa, choć prowadziła

Zagłębie zdobyło cenne trzy punkty. W 32. kolejce LOTTO Ekstraklasy Zagłębie Sosnowiec pokonało Wisłę Kraków 2:1. To goście objęli prowadzenie już w 5. minucie po bramce Krzysztofa Drzazgi, ale po zmianie stron trafienia Mateusza Możdżenia oraz Olafa Nowaka przypieczętowały wygraną gospodarzy. W Wiśle od pierwszych minut zadebiutował Daniel Hoyo-Kowalski, który został pierwszym zawodnikiem z rocznika 2003 w wyjściowej jedenastce w Ekstraklasie.

Sport.tvp.pl

Daniel Hoyo-Kowalski ma nie tylko ciekawe nazwisko. Obrońca, który w lipcu skończy 16 lat, mierzy ponad 190 centymetrów wzrostu, urodził się w Barcelonie, jest jednym z najbardziej utalentowanych wychowanków Wisły Kraków, a w czwartek - w wieku 15 lat i 287 dni - wyszedł w pierwszym składzie na ligowy mecz z Zagłębiem Sosnowiec. Został tym samym najmłodszym wiślakiem w historii Ekstraklasy.

Dotychczas rekord Wisły należał do Marcina Jałochy, który w 1987 roku zadebiutował w wieku 16 lat i 11 dni. Grał jednak wówczas w drugiej lidze. Hoyo-Kowalski to nie tylko najmłodszy wiślak w historii, ale i najmłodszy piłkarz w Ekstraklasie w XXI wieku. Rekord wszech czasów należy do wychowanka Cracovii, Janusza Sroki, który w 1959 roku zadebiutował w barwach Pasów mając 15 lat i 57 dni. Co ciekawe, był to jego pierwszy i ostatni występ w Cracovii w Ekstraklasie.

Przegląd Sportowy - Biała Gwiazda przegrywa po bramce wychowanka

Sosnowiczanie długo męczyli się z przetrzebioną Wisłą. Zwycięstwo dał im wychowanek Białej Gwiazdy.

Sytuacja kadrowa Wisły w poprzednich tygodniach była bardzo ciężka, ale przed spotkaniem w Sosnowcu stała się dramatyczna. W porównaniu do poprzedniego meczu z gry wypadli Łukasz Burliga, Vullnet Basha i Patryk Plewka, którego dopadła choroba.

To sprawiło, że w kadrze meczowej krakowian znalazło się aż pięciu zawodników niepełnoletnich, a 15-letni Daniel Hoyo-Kowalski grał w podstawowym składzie jako stoper. Kilku starszych musiało z kolei grać na obcych dla siebie pozycjach. Sosnowiczanie chyba spodziewali się w związku z tym spacerku, bo koszmarnie weszli w mecz i szybko zostali za to ukarani straconym golem. Gospodarze kompletnie nie mogli się pozbierać i w pierwszej połowie to Wisła – w tych okolicznościach sensacyjnie – była bliżej podwyższenia prowadzenia.

Interia - Zagłębie wciąż walczy o utrzymanie

Jedenastka z Sosnowca była skazana na pożarcie, ale nie składa broni w walce o pozostanie w Lotto Ekstraklasie. Zagłębie pokonało poważnie osłabioną kadrowo Wisłę Kraków 2-1, choć przegrywało do przerwy.

Z powodu kłopotów kadrowych trener Maciej Stolarczyk dał szansę debiutu na środku obrony Danielowi Hoyo-Kowalskiemu, który ma 15 lat i 9 miesięcy. Z kolei na lewej stronie biegał 18-letni Marcin Grabowski. Obaj młodzi obrońcy "Białej Gwiazdy" mają mniej lat niż Paweł Brożek, który w wyjściowym składzie krakowskiego zespołu pojawił się dzisiaj po raz drugi w tym sezonie. Pierwszy raz było to w październikowym meczu właśnie przeciwko sosnowiczanom. Szkoleniowcowi Wisły brakowało dzisiaj aż 10 zawodników! Stąd takie zmiany w składzie. W Zagłębiu na ławce trenerskiej ponownie znalazł się trener Valdas Ivanauskas, który ostatnie mecze swojego zespołu obserwował z trybun.

Sport.pl - Najmłodszy debiutant Ekstraklasy w XXI wieku

Zagłębie Sosnowiec pokonało Wisłę Kraków 2:1 w meczu 32. kolejki Ekstraklasy. Dla Białej Gwiazdy zagrało aż sześciu nastoletnich piłkarzy, w tym 15-letni stoper Daniel Hoyo-Kowalski, który jest najmłodszym debiutantem Ekstraklasy w XXI wieku.