Wiślacki Przegląd prasy: Derby nie dla Wisły

4 lata temu | 01.10.2019, 16:30

Przegląd prasy po meczu derbowym.

Ekstraklasa.org

W niedzielny wieczór byliśmy świadkami 78. ligowych derbów Krakowa. O tym, że komplet punktów zgarnęła Cracovia, zadecydowało trafienie Sergiu Hanki.

Dużą korzyścią dla Białej Gwiazdy miała być obecność w wyjściowej jedenastce Pawła Brożka, który wbrew prognozom zdążył z rekonwalescencją przed tym spotkaniem. Doświadczony napastnik rzeczywiście ściągał uwagę obrońców, a w 17. minucie mógł nawet zdobyć bramkę. Na lewym skrzydle Michał Mak ubiegł obrońcom i celnie dośrodkował, a najlepszy strzelec Wisły uderzył szczupakiem. Piłka przeszła jednak obok słupka. Kluczowy moment pierwszej połowy miał miejsce w 23. minucie. Wówczas Pasy przeprowadziły błyskawiczny kontratak, a Sergiu Hanca stanął oko w oko z bramkarzem. Dopiero odważna interwencja Michała Buchalika uchroniła gospodarzy przed stratą gola.

W tym sezonie Sergiu Hanca ma świetną formę i było jasne, że na tym nie zakończy nękania obrońców rywala. Jeszcze jedną szansę otrzymał w 73. minucie. Vukan Savicević chciał zapoczątkować akcję od tyłu, lecz niedokładnie zagrał. Futbolówka spadła więc pod nogi Rumuna, a ten bez wahania strzelił. Trafił tuż przy słupku - tak że golkiper nie miał jak dosięgnąć piłki. (…) Dla Pasów było to pierwsze od niemal czterech lat zwycięstwo na terenie lokalnego rywala.

Za piątym podejściem trener Michał Probierz w końcu zdołał pokonać Wisłę Kraków, a bohaterem "Pasów" został strzelec bramki Sergiu Hanca.

To jeden z najszczęśliwszych dni w karierze trenerskiej Michała Probierza. Przez ostatnie dwa lata tylko z Wisłą przegrywał, ale na końcu to on opuszczał stadion przy ulicy Reymonta z podniesioną głową.

A wszystko dzięki bramce Sergiu Hanki. Rumun ma zasadę, że za każdego gola lub asystę spełnia dobry uczynek i teraz los zwrócił mu to wszystko z nawiązką. W 73. minucie Hanca zdobył jeśli nie jedną z ładniejszych bramek w karierze, to na pewno jedną z najważniejszych.

LoveKraków

Cracovia pokonała Wisłę Kraków 1:0 w 198. derbach Krakowa. Jedynego gola w tym spotkaniu zdobył Sergiu Hanca. Dla Pasów to pierwsze derbowe zwycięstwo pod wodzą trenera Michała Probierza. O tym jak ważne było to spotkanie, nikogo nie trzeba było długo przekonywać. Zwłaszcza piłkarzy, którzy od pierwszych minut nie oszczędzali sił, co jednak bardziej przekładało się na brzydkie faule aniżeli na ładne sytuacje bramkowe.

(…) Jak dotąd trener Michał Probierz pojedynków derbowych nie mógł zaliczyć do udanych. (…) Od kiedy jest trenerem drużyny z ulicy Kałuży zaliczył komplet aż czterech porażek. Była to druga w historii tak długa dominacja jednego zespołu. Drugi raz w tej statystyce przewodziła Wisła. Wcześniej jej seria trwała w latach 1966 – 1970.

Pierwsza połowa nie wskazywała na to, by passa szkoleniowca Pasów miała się zmienić. Swoją szansę na zostanie bohaterem 198. derbów Krakowa miał Rafael Lopes, ale po jego uderzeniu piłka minęła światło bramki. Wynik spotkania mógł otworzyć także Hanca, lecz bezbłędny w bramce okazał się być Michał Buchalik. Z drugiej jednak strony nic też nie wskazywało na to, by kolejny pojedynek określany mianem „Świętej Wojny” miała wygrać Biała Gwiazda. Przez większość czasu obaj bramkarze ze spokojem mogli obserwować to, co działo się w środku pola.

Tuż po tym jak trybuny pożegnały Brożka gracze Pasów wykorzystali chwilę dekoncentracji w szeregach Wisły. (…) W 73. minucie Rumun uderzeniem zza pola karnego umieścił piłkę w siatce.