TS Wisła Kraków SA

Tak gra Zagłębie Lubin

5 lat temu | 29.08.2019, 14:36
Tak gra Zagłębie Lubin

Taktyka rywala Wisły.

Oba zespoły, które staną w szranki w sobotę, znajdują się w dolnej części tabeli. Wiślacy do czołowej ósemki tracą 3 punkty, natomiast dystans Miedziowych jest nieco większy i wynosi 5 oczek. Lubinianie, podobnie jak jeszcze nie tak dawno Biała Gwiazda, borykają się z problemem braku skuteczności wykańczania ofensywnych akcji. W 6 dotychczasowych pojedynkach KGHM zaledwie pięciokrotnie umieścił piłkę w siatce, co daje średnią poniżej 1 bramki na mecz. Po odejściu Patryka Tuszyńskiego w kadrze pozostało 6 napastników, z czego zaledwie 2 aspiruje do roli typowej „9”. Brak nominalnego egzekutora sprawia, że Ben van Dael nie może pozwolić sobie na grę długimi podaniami do wysuniętego snajpera, gdyż żaden z jego podopiecznych nie wpisuje się w schemat gracza, jakim w Krakowie jest Paweł Brożek. Holender zapewne postawi na ataki bocznymi sektorami boiska, jednak mając na uwadze siłę ofensywy podopiecznych Macieja Stolarczyka, defensorzy Zagłębia nie powinni wychodzić zbyt wysoko, narażając się na kontry ze strony Wisły.

Bramkarz: Konrad Forenc

Wychowanek MKS-u Oława między słupki miedziowej bramki wskoczył już w połowie poprzedniego sezonu, wygrywając rywalizację z Dominikiem Hładunem. W trwających rozgrywkach miejsca nie oddał, a młodszy z golkiperów musi pogodzić się z rolą rezerwowego. Dla mierzącego 193 cm wzrostu Forenca ten rok to 6 rozegranych meczów, w których zaledwie raz udało mu się zachować czyste konto.

Obrońcy: Saša Balić, Ľubomír Guldan, Maciej Dąbrowski, Bartosz Kopacz

Już po pierwszych starciach możemy zauważyć, że defensywa Miedziowych nie przypomina monolitu, a mimo występów w niemal identycznym personalnie kwartecie w poczynaniach obrony nie widać pewności. Szwankująca komunikacja nie napawa optymizmem, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę wynik rywalizacji z Piastem (3 stracone bramki) i możliwości bojowe krakowian (6 trafień w 2 ostatnich meczach). Trener gości po pierwsze musi zadbać o zabezpieczenie przed kontratakami Wisły, a po drugie dokładnie przeanalizować stałe fragmenty gry w wykonaniu Wiślaków, gdyż to właśnie w domowym spotkaniu z ŁKS-em drużyna z Reymonta sprawiała potężne zagrożenie po dośrodkowaniach w pole karne rywali. Jedną z możliwych zmian wydaj się być obecność w podstawowej jedenastce doświadczonego Macieja Dąbrowskiego, który może zastąpić Damiana Oko. Były zawodnik Legii Warszawa jest nieco wyższy od młodszego kolegi, co może mieć niebagatelne znaczenie przy rzutach rożnych i wrzutkach z bocznych stref boiska. Jeżeli trener van Dael nie zdecyduje się na cofnięcie Alana Czerwińskiego, w stolicy Małopolski, oprócz Dąbrowskiego, powinniśmy zobaczyć trójkę Balić-Guldan-Kopacz.

Pomocnicy: Filip Starzyński, Bartosz Slisz, Jakub Tosik

Dominacja w środku pola może okazać się kluczowa dla wyniku sobotniego starcia, z czego zdają sobie sprawę obaj szkoleniowcy. Odpowiedzią na bardziej kreatywnych i technicznych zawodników, takich jak Savicević czy Jean Carlos, będzie wystawienie do gry bazującego na przygotowaniu fizycznym Jakuba Tosika, którego zadaniem będzie skuteczne rozbijanie ataków rywali. Do zaprawionego w boju 32-latka dołączy młodzieżowy reprezentant Polski Bartosz Slisz, który po dobrych występach znalazł uznanie w oczach selekcjonera kadry do lat 21 - Czesława Michniewicza. Nieco wyżej ustawiony będzie Filip Starzyński, przez wielu zapewne uznawany za symbol obecnego Zagłębia. „Figo”, choć zauważalnie obniżył loty, to jeden z tych piłkarzy, którzy jednym zagraniem potrafią zmienić oblicze gry i zadecydować o końcowym wyniku, a defensywa Wisły będzie musiała uważać na prostopadłe podania lubińskiego playmakera.

Skrzydłowi/napastnicy: Damjan Bohar, Patryk Szysz, Alan Czerwiński

Powrót Patryka Szysza, nieobecnego w pojedynku z Piastem, to prawdopodobnie najlepsza wiadomość, jaką przed weekendowym meczem mógł usłyszeć trener gości. Wychowanek Górnika Łęczna to aktualnie najgroźniejszy z ofensywnych graczy Miedziowych - w 5 rozegranych potyczkach dwukrotnie wpisał się na listę strzelców, a jego trafienia padały w kluczowych momentach boiskowych wydarzeń. Za dogrywanie piłek utalentowanemu młodzieżowcowi, oprócz wspomnianego Starzyńskiego, będą odpowiadać Bohar i Czerwiński. Pierwszy z nich, choć może występować zarówno na boku, jak i środku boiska, lepiej czuje się na skrzydle, co nie oznacza, że nie będziemy oglądać Słoweńca schodzącego w centralne sektory. Z kolei były gracz juniorskich ekip Białej Gwiazdy to nominalny prawy obrońca, jednak w bieżących rozgrywkach Bert van Dael ustawia go wyżej, jako pomocnika - na bardziej ofensywnej pozycji Czerwiński zaliczył jedną asystę.

Lubinianie nigdy nie należeli do ulubionych rywali krakowskiej Wisły, a w pamięci zawodników z Reymonta szczególnie głęboko leży wspomnienie kwietniowej porażki, która ostatecznie odebrała Wiślakom miejsce w górnej połowie ligowej tabeli. Choć do końcowych rozstrzygnięć jeszcze daleko, zwycięstwo w sobotnim pojedynku pozwoli wrócić do peletonu ścigającego czołówkę. Kto tym razem okaże się bardziej zdeterminowany? Odpowiedź poznamy już za niecałe dwa dni!

Udostępnij
 
10244824