Statystycznym okiem: Stal vs. Wisła

3 lata temu | 11.08.2021, 13:56

Statystyki meczów ze Stalą Mielec.

60 lat od pierwszego spotkania

Pierwszym oficjalnym meczem z udziałem krakowskiej Wisły oraz Stali Mielec było spotkanie, które odbyło się 2 sierpnia 1961 roku. Wówczas Biała Gwiazda prowadzona przez trenera Mieczysława Gracza podejmowała rywala na własnym obiekcie w ramach 11. kolejki pierwszoligowych zmagań. Początek meczu należał do Wiślaków, którzy znacząco przejęli inicjatywę. Z biegiem czasu gracze z Mielca także zaczęli konstruować groźne akcje, jednak jako pierwsi do bramki przeciwnika trafili krakowianie. W 20. minucie jeden z obrońców sfaulował Andrzeja Syktę w polu karnym, a „jedenastkę” na gola pewnie zamienił Władysław Kawula. Kilkanaście minut później było już 1:1, ponieważ bramkarza Wisły pokonał Gazda. Kolejne bramki padały już w trakcie drugiej połowy, a ich autorami byli wyłącznie gracze spod Wawelu. W 47. minucie Zbigniew Lach wyprowadził swój zespół na prowadzenie, natomiast „kropkę nad i” w 72. minucie postawił Andrzej Sykta, który wykorzystał nieporozumienie w szeregach rywala i skierował piłkę do siatki.

Najwyższe wygrane obu zespołów

Bilans dotychczasowych pojedynków pomiędzy Wisłą Kraków a Stalą Mielec przemawia na korzyść Wiślaków, co nie oznacza jednak, że drużyna z Mielca nie osiągała korzystnych wyników, bowiem najwyższym zwycięstwem tej drużyny nad krakowskim zespołem była wygrana aż 4:0. Miało to miejsce w 1993 roku, kiedy to obie ekipy spotkały się ze sobą w ramach 26. kolejki ówczesnej 1. ligi. Pierwsza bramka padła w 30. minucie, a jej autorem był Mariusz Barnak, a sześć minut później prowadzenie mielczan podwyższył Ryszard Federkiewicz. W drugiej połowie Stal Mielec nie ustawała w swoich próbach, co przełożyło się na kolejne trafienia. Najpierw Janusz Czyrek trafił na 3:0, natomiast wynik ustalił Grzegorza Kaliciaka, który w 77. minucie skierował piłkę własnej bramki.

Z kolei najwyższym zwycięstwem Wisły Kraków nad Stalą, biorąc pod uwagę wszystkie mecze, było to z 1981 roku, kiedy to obie drużyny spotkały się w meczu towarzyskim. Biała Gwiazda okazała się o wiele skuteczniejsza od swojego rywala, któremu zaaplikowała aż dziewięć goli. Cztery z nich było autorstwa Zdzisława Kapki, trzema trafieniami popisał się Kazimierz Kmiecik, a po jednej bramce strzelili Michał Wróbel oraz Janusz Suwada. Drużynę z Mielca stać było jedynie na strzelenie honorowej bramki, a na listę strzelców wpisał się wówczas Zbigniew Hnatio, który wykorzystał rzut karny.

Wspólne akcenty

Na przestrzeni lat koszulki klubów z Krakowa oraz z Mielca przywdziewało wielu dotychczas siedemnastu zawodników. Jednym z takich piłkarzy jest między innymi Damian Pawłowski, który występował pod Wawelem w sezonie 2019/2020 po czym trafił na wypożyczenie do drużyny dwukrotnego mistrza Polski, którego barwy reprezentował w latach 2020-2021. Ponadto występy  w koszulce Białej Gwiazdy oraz Stalowców mają na swoim koncie Maciej Jankowski, Jakub Bartosz czy Krzysztof Drzazga. Wspólnych akcentów nie brakowało także na trenerskiej ławce obu zespołów, gdyż łącznie siedmiu trenerów w przeszłości piastowało stanowiska szkoleniowców Wisły i Stali. W tym gronie są chociażby tacy szkoleniowcy, jak między innymi Artur Skowronek, Franciszek Smuda czy Orest Lenczyk.