Wstęp do meczu #LEGWIS.
Udany początek ligowej rywalizacji
Początek ligowej rywalizacji Wisły Kraków oraz Legii Warszawa sięga 1927 roku. Wówczas 18 kwietnia obie drużyny rozegrały mecz w ramach 4. kolejki pierwszoligowych rozgrywek. To Wiślacy jako pierwsi mogli cieszyć się ze strzelenia gola, bowiem już w 18. minucie gry Stanisław Czulak skierował piłkę do siatki rywala. Radość Białej Gwiazdy trwała jednak zaledwie dwie minuty, ponieważ właśnie po tym czasie Marian Łańko doprowadził do wyrównania. Ten wynik utrzymywał się do 28. minuty, kiedy to Józef Adamek dał ponowne prowadzenie swojej drużynie, a dziesięć minut później ten sam zawodnik podwyższył wynik spotkania na 3:1. Nie było to jednak ostatnie słowo drużyny spod Wawelu, bowiem jeszcze raz Białej Gwieździe udało się zmusić bramkarza rywala do wyciągnięcia piłki z siatki. Zrobił to Stanisław Wójcik, który w 68. minucie gry ustalił wynik meczu na 4:1 dla Wisły.
Najwyższe zwycięstwa
Mecze z udziałem krakowskiej Wisły oraz Legii Warszawa w zdecydowanej większości przypadków powodowały niezwykle duże emocje. Po niektórych w lepszych humorach byli fani drużyny spod Wawelu, inne spotkania kończyły się zwycięstwami Legii i radością kibiców tej drużyny. Na szczególną uwagę zasługują jednak dwie potyczki.
Pierwszym z nich jest mecz z 8 sierpnia 1948 roku zakończony zwycięstwem Wisły Kraków aż 8:0. Mniej więcej osiem lat później, bo 19 sierpnia 1956 roku, doszło z kolei do najwyższego zwycięstwa Legii Warszawa nad krakowską Wisłą. Wówczas Biała Gwiazda zmuszona została do przełknięcia goryczy porażki 0:12, co do dzisiaj jest najwyższą wygraną Legii nad 13-krotnym mistrzem Polski.
Wspólne akcenty
Aż 42 zawodników miało okazję reprezentować barwy obu klubów. Wśród tych graczy wymienić możemy chociażby Carlitosa, Krzysztofa Mączyńskiego czy Rafała Wolskiego, a dla nieco starszych kibiców z pewnością nie będą obce nazwiska takich piłkarzy, jak Józef Kohut, Maciej Szczęsny czy Łukasz Surma. W przypadku trenerów liczba ta jest znacznie mniejsza - 6. Warto wspomnieć o Macieju Skorży, Dariuszu Wdowczyku czy Franciszku Smudzie.
Dla kogo zwycięstwo?
Do tej pory Legia Warszawa oraz Wisła Kraków miały możliwość mierzenia się na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce aż 162 razy. W trakcie tych gier Biała Gwiazda wychodziła zwycięsko 59 razy, mając na swoim koncie dokładnie tyle samo wygranych, co jej najbliższy rywal. Z kolei 43 spotkania kończyły się bez wyłonienia lepszej drużyny. Bilans bramkowy nieznacznie przemawia za Legionistami, którym udało się dotychczas trafić do wiślackiej bramki 230 razy. Jest to wynik o 20 bramek lepszy od Białej Gwiazdy, która na razie ma na swoim koncie 210 goli.