Wstęp do meczu #LPOWIS.
Zapoczątkowana rywalizacja
Rywalizacja krakowskiej Wisły z poznańskim Lechem od wielu lat wzbudza wśród fanów obu ekip niemałe emocje. Nic dziwnego, bowiem przez dłuższy okres te dwie drużyny bezpośrednio walczyły o to, by znaleźć się na jak najwyższym miejscu w ligowej tabeli na koniec danej kampanii. Historia spotkań Białej Gwiazdy z Kolejorzem sięga 1947 roku. Wówczas oba zespoły spotkały się ze sobą dwukrotnie. Najpierw 27 kwietnia, a później 13 lipca. Pierwszy mecz odbył się na stadionie w Poznaniu, kiedy to drużyny rywalizowały w ramach 4. kolejki eliminacji Mistrzostw Polski. Podczas tego spotkania Wiślacy popisali się bardzo dobrym wyszkoleniem technicznym oraz konsekwencją w realizowaniu założeń taktycznych, co w finalnym rozrachunku sprawiło, że mogli cieszyć się ze zwycięstwa na koniec gry. Autorem decydującego trafienia został Józef Kohut, który w drugiej połowie wykorzystał idealne podanie od Władysława Giergiela.
Najwyższe zwycięstwa
Trudno jest wskazać jeden mecz w całej historii bezpośrednich pojedynków Wisły Kraków z Lechem Poznań, który szczególnie zapadłby w pamięć fanom poszczególnych drużyn. Dzieje się tak dlatego, że mecze Białej Gwiazdy z Kolejorzem bardzo często są niezwykle emocjonujące i wyzwalają w kibicach - a także w zawodnikach - szczególne emocje. Najwyższy triumf w starciach z poznańską ekipą krakowianie odnieśli w 1976 roku, pokonując przeciwnik aż 8:0. Aż pięć trafień dla Białej Gwiazdy zdobył wówczas Kazimierz Kmiecik. Dwie bramki dorzucił Jan Jałocha, z kolei jednego gola strzelił Henryk Szymanowski. Nieco inaczej sytuacja ma się do najwyższych zwycięstw Lecha nad Wisłą, bowiem takich meczów możemy wyróżnić kilka. Najwyższą wygraną poznaniaków jest zwycięstwo 4:1. Co ciekawe, takich spotkań było aż cztery. Dwa z nich obyły się już w XXI wieku - w 2008 oraz w 2010 roku. Wcześniej Wiślacy takim stosunkiem bramek ulegali Kolejorzowi w 1974 oraz w 1999 roku.
Wspólne akcenty
Wisłę Kraków oraz Lecha Poznań łączą wspólne akcenty, na które składają się zarówno trenerzy, jak i zawodnicy, którzy na przestrzeni lat mogli reprezentować barwy obu klubów. Jeśli chodzi o piłkarzy, to dotychczas dwudziestu z nich przywdziewało koszulki Wisły i Lecha. Wśród nich znajdują się między innymi tacy gracze, jak Maciej Żurawski, Arkadiusz Głowacki czy Kazimierz Moskal, a ponadto Hubert Sobol i Serafin Szota, którzy w obecnym sezonie przywdziewają wiślacki trykot. Z kolei trenerów, którzy zasiadli na ławkach obu ekip było sześciu. Jednym z nich jest aktualny szkoleniowiec Kolejorza – Maciej Skorża – który w sezonach 2007/2008 oraz 2008/2009 sięgał z Białą Gwiazdą po mistrzowski tytuł. Ponadto Wisłę i Lecha łączą takie trenerskie nazwiska, jak Adam Nawałka, Franciszek Smuda, Wojciech Łazarek, Henryk Apostel oraz Artur Woźniak.
Udowodnić swoją wartość
Z pewnością kibice krakowskiej Wisły pamiętają mecze z Lechem Poznań, które kończyły się zwycięstwami Białej Gwiazdy. Jak do tej pory krakowianie mają na swoim koncie 41 triumfów. Należy jednak podkreślić fakt, że to właśnie Kolejorz jest na ten moment drużyną, która ma na swoim koncie jedno zwycięstwo więcej. Z kolei 29 spotkań kończyło się podziałem punktów. Jeżeli chodzi o bilans bramkowy, to przemawia on na korzyść drużyny spod Wawelu, której zawodnicy zdobyli dotychczas 157 bramek. To o dziesięć trafień więcej niż piłkarze Kolejorza, którym ta sztuka udawała się do tej pory 147 razy.