Statystycznym okiem przed meczem #JAGWIS.
Początek rywalizacji o stawkę
Pierwsze ligowe spotkanie z udziałem krakowskiej Wisły oraz Jagiellonii Białystok sięga 1985 roku. 15 września obie drużyny spotkały się ze sobą, by rozegrać mecz w ramach 7. kolejki drugoligowych rozgrywek. Początek rywalizacji oraz cała pierwsza część gry należała do gospodarzy z Białegostoku, którzy częściej gościli pod polem karnym rywala, jednakże to Biała Gwiazda była bardziej konkretna w swoich działaniach. Tym sposobem już w 9. minucie gry Maciej Smagacz skierował piłkę do siatki Jagi. Kilka chwil później przeciwnicy drużyny spod Wawelu mieli świetną okazję do wyrównania, ale piłka po strzale jednego z piłkarzy gospodarzy z rzutu karnego obiła słupek bramki strzeżonej przez Roberta Gaszyńskiego. W drugiej odsłonie obraz gry zmienił się na tyle, że to Wiślacy przeważali oraz mieli więcej sytuacji do podwyższenia wyniku. Krakowianie byli jednak nieskuteczni w swoich poczynaniach, co spowodowało, że więcej bramek tego dnia już nie padło i pierwsza oficjalna konfrontacja pomiędzy Wisłą a Jagiellonią zakończyła się jednobramkowym zwycięstwem drużyny spod Wawelu.
Najwyższe zwycięstwa
Kilka spotkań Wisły Kraków z Jagiellonią Białystok z pewnością zapadło w pamięci zarówno kibicom drużyny z Małopolski, jak i fanów Dumy Podlasia. Wiślacy najmilej wspominać będą dwa mecze, które odbyły się już w XXI wieku. 6 października 2007 roku Biała Gwiazda na własnym obiekcie podejmowała Jagiellonię w ramach 10. kolejki najwyższej klasy rozgrywkowej. Spotkanie lepiej rozpoczęło się dla ekipy z Białegostoku, która to bliska była strzelenia gola na 1:0 po błędzie Mauro Cantoro, ale napastnikowi Żółto-Czerownych zabrakło zimnej krwi i ostatecznie piłka nie wylądowała w siatce. Po niespełna dziesięciu minutach było już 1:0 dla krakowian, a na listę strzelców wpisał się Marek Zieńczuk, który wykorzystał dobrą centrę od Jeana Paulisty. Po tym trafieniu gra wyrównała się, a obie drużyny miały swoje szanse na to, by strzelić gola. Końcowe fragmenty pierwszej części meczu należały jednak do Białej Gwiazdy, która najpierw za sprawą Pawła Brożka podwyższyła prowadzenie, a pięć minut później swoje trafienie dołożył Jean Paulista. Po zmianie stron Wiślacy kontynuowali dobrą grę i udało im się jeszcze dwukrotnie zmusić bramkarza Jagiellonii Białystok do kapitulacji. Piłkę do siatki kierowali Zieńczuk i Piotr Brożek, a spotkanie zakończyło się efektownym zwycięstwem Białej Gwiazdy 5:0.
Najwyższą ekstraklasową porażką Wisły Kraków z Jagiellonią Białystok była ta z 2013 roku. 2 grudnia obie drużyny spotkały się, by rozegrać spotkanie w ramach 19. kolejki. Mecz o wiele lepiej rozpoczął się dla podopiecznych trenera Piotra Stokowca, którzy już w 3. minucie wyszli na prowadzenie za sprawą Rafała Grzyba. W kolejnych minutach Jagiellonia Białystok cofnęła się, czekając na to, co zrobi Wisła, jednakże Biała Gwiazda nie potrafiła skonstruować składnej akcji, czego nie można powiedzieć o jej rywalu, który to kilka minut później podwyższył prowadzenie. Nadzieję na korzystny wynik dla krakowian dał jeszcze w pierwszej połowie Paweł Brożek, ale dziewięć minut po zmianie stron Dawid Plizga strzelił na 3:1. Jaga nie zatrzymała się i szesnaście minut później sposób na pokonanie Michała Miśkiewicza znalazł Mateusz Piątkowski. Wiślacy do końca walczyli o korzystny rezultat, czego efektem był gol Arkadiusza Głowackiego. Ostatnie słowo należało jednak do gospodarzy, którzy dwie minuty ustalili wynik spotkania, które zakończyło się zwycięstwem białostoczan 5:2.
Po 18. wygraną
Dotychczasowy bilans rozegranych meczów na poziomie Ekstraklasy pomiędzy krakowską Wisłą a Jagiellonią Białystok przemawia na korzyść drużyny spod Wawelu, która 17-krotnie mogła cieszyć się ze zwycięstwa. Sześć triumfów mniej na swoim koncie mają gracze Dumy Podlasia, natomiast 10 rywalizacji kończyło się remisem. Liczba zdobytych bramek również jest korzystniejsza dla Białej Gwiazdy, której zawodnicy 62-krotnie umieszczali piłkę w siatce. Jadze z kolei ta sztuka udawała się 41 razy.
Wspólne akcenty
Krakowski oraz białostocki klub łączą nazwiska trenerów oraz piłkarzy, którzy w przeszłości reprezentowali zarówno Białą Gwiazdę, jak i Dumę Podlasia. Wśród szkoleniowców można wymienić takie postaci, jak między innymi Wojciech Łazarek, Adam Nawałka czy Michał Probierz. Z kolei z pośród zawodników występujących w barwach jednego oraz drugiego klubu można wyróżnić chociażby takich graczy, jak Tomasz Frankowski, Radosław Sobolewski, Lukas Klemenz, Łukasz Burliga czy Jesús Imaz.