Podczas 13. kolejki Betclic 1 Ligi kontynuujemy akcję #RakNieGraFair, która organizowana jest przez Pierwszą Ligą Piłkarską we współpracy ze Stowarzyszeniem „Młode z rakiem”. Akcja zwraca uwagę na istotę badań profilaktycznych w kierunku raka piersi bez względu na wiek czy płeć. Wczesne wykrycie raka piersi daje możliwość wyleczenia.
Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W tym czasie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką, a także nowoczesnym leczeniem. Rak piersi to najczęściej występujący nowotworów u kobiet zarówno w Polsce, jak i na świecie. Coraz częściej dotyka osoby młode tj. po 20 roku życia. W naszym kraju raka piersi diagnozuje się u około 20 tysięcy kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera.
„Różowy październik” to idealna okazja do promowania profilaktyki i czujności onkologicznej. Akcja skierowana jest nie tylko do żeńskiej części kibiców, ale także do męskiej. Mężczyźni mogą rozpocząć dyskusję o profilaktyce w swoich domach i tym samym pomóc swoim najbliższym kobietom. Co ważne, uważać muszą także mężczyźni, ponieważ rak piersi może dotknąć także męską część populacji.
Betclic 1 Liga od lat angażuje się w promocję kwestii istotnych społecznie, które mogą dotyczyć nie tylko piłkarzy i kibiców, ale również ich bliskich. Akcja #RakNieGraFair przełamuje stereotyp myślenia i pokazuje, że rak piersi to choroba nie tylko naszych mam, babć, czy cioć, ale również młodych kobiet i mężczyzn, dlatego tak ważne jest zachowanie czujności onkologicznej.
Podczas 13. kolejki Betclic 1 Ligi, drużyny i kluby będą promować tę ważną inicjatywę. Kapitanowie zagrają w różowych opaskach kapitańskich, podkreślając swoje zaangażowanie w akcję #RakNieGraFair. Podczas meczu kibice będą mogli usłyszeć komunikat zachęcający do profilaktycznych badań. W przestrzeni internetowej kibice będą mogli zapoznać się z infografiką i krótką instrukcją z samobadania piersi. W miejscowościach Legnica, Kołobrzeg, Łódź i Gdynia kibice tuż przed meczem będą mogli odwiedzić na stadionach różowe miasteczka profilaktyczne, gdzie przedstawiciele lokalnych oddziałów NFZ oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych odpowiedzą na pytania dotyczące profilaktyki zdrowotnej. To świetna okazja, by dowiedzieć się więcej i zadbać o siebie oraz swoich bliskich. Drużyna Arka Gdynia idzie o krok dalej – podczas meczu z Pogonią Siedlce, zawodnicy zagrają w różowych koszulkach promując akcję ,,Pier(w)si w Gdyni”.
„Jesteśmy dumni, że Pierwsza Liga Piłkarska wychodzi poza sztywne ramy współpracy i organizuje akcję skierowaną w dużej mierze do kobiet-kibicek, a także ich bliskich. Cieszy nas, że piłka nożna stają się miejscem podnoszenia świadomości społecznej na temat raka piersi i swoje zasięgi może wykorzystać w ważnej sprawie. Zachęcanie do wykonywania samobadania, a także badań profilaktycznych: mammografii, USG może uratować komuś życie. Sport ma nie tylko moc rozrywki, ale również ogromny potencjał w przekazywaniu ważnych przesłań społecznych” - powiedziała Klaudia Lencka, członek zarządu Stowarzyszenia Młode z rakiem.
Stowarzyszenie Młode z rakiem - jego głównym celem jest prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej zwiększającej świadomość społeczeństwa na występowanie raka piersi u młodych kobiet. Dzięki osobistym doświadczeniom dzielą się wiedzą, dają nadzieję, a także stawiają na profilaktykę. Te młode osoby łamią stereotyp myślenia i pokazują, by każdy bez względu na swój wiek, zawsze był czujny i wykonywał regularne badania profilaktyczne.