#PrzyR22: 2-8 sierpnia

3 lata temu | 09.08.2021, 16:32

Podsumowanie wydarzeń z minionego tygodnia.

Mecz z okazji jubileuszu 115-lecia: Wisła Kraków – SSC Napoli 1:2

W środę 4 sierpnia Stadion Miejski im. Henryka Reymana był świadkiem wyjątkowego widowiska, którego głównymi aktorami byli piłkarze krakowskiej Wisły oraz włoskiego SSC Napoli, uświetniając tym samym jubileusz 115-lecia Białej Gwiazdy. Podopieczni trenera Adriana Guli stanęli naprzeciw zespołu, którego barwy reprezentują tacy zawodnicy, jak między innymi Kalidou Koulibaly, Kostas Manolas czy Piotr Zieliński. Mecz lepiej rozpoczęli jednak gospodarze, którzy już w 6. Minucie objęli prowadzenie, a na listę strzelców wpisał się Felicio Brown Forbes, pokonując Davida Ospinę. Goście spod Wezuwiusza rzucili się do odrabiania strat i w 29. Minucie stanęli przed dogodną sytuacją, by doprowadzić do wyrównania. W polu karnym Wisły faulowany był Elmas, a sędzia Złotek „na wapno”. Do piłki podszedł Matteo Politano, który mocno uderzył w kierunku lewego słupka, ale skuteczną interwencją popisał się Mikołaj Biegański.

Po przerwie przewagę optyczną mieli zawodnicy z Neapolu, jednak Wiślacy potrafili odpowiedzieć groźnym kontratakiem. To jednak nie wystarczyło na to, by zatrzymać podopiecznych Luciano Spallettiego, którzy po trafieniach Politano oraz Zinedina Machacha pokonali krakowian 2:1.

Wiślackie uroczystości podczas meczu z SSC Napoli

Starcie z dwukrotnym mistrzem Włoch było okazją do wyróżnienia wybitnych Wiślaków, którzy przez lata pisali historię klubu z Reymonta. Jeszcze przed rozpoczęciem środowego spotkania oficjalnie pożegnano dwóch zasłużonych piłkarzy - Rafała Boguskiego i Łukasza Burligę. W przerwie kibicom zgromadzonym na trybunach ukazali się zawodnicy reprezentujący wszystkie sekcje Wisły Kraków. Z kolei po meczu na murawie zjawili się wybitni sportowcy – zawodnicy wybrani do jedenastek „Retro” oraz „Złotej Ery”, a także występujący w szeregach Towarzystwa Sportowego.

Mateusz Lis odchodzi z Wisły Kraków

Po trzech latach pobytu pod Wawelem 24-letni golkiper kończy swoją przygodę z Białą Gwiazdą i na zasadzie transferu gotówkowego przenosi się do tureckiego zespołu Altay SK. Po raz ostatni Mateusz Lis wiślacki trykot przywdział w inauguracyjnym spotkaniu obecnej kampanii, przyczyniając się do zwycięstwa 13-krotnego mistrza Polski w starciu z Zagłębiem Lubin.

Paweł Kieszek bramkarzem Wisły Kraków

Szeregi 13-krotnego mistrza Polski zasilił 37-letni Paweł Kieszek, który wzmocni rywalizację między słupkami wiślackiej bramki. Golkiper podpisał z Białą Gwiazdą kontrakt, który będzie obowiązywał do 30 czerwca 2022 roku. Umowa zawiera opcję przedłużenia. Wychowanek Polonii Warszawa większość kariery spędził na Półwyspie Iberyjskim, gdzie reprezentował barwy takich klubów, jak między innymi S.C. Braga. Vitória Setúbal, GD Estoril Praia czy FC Porto, z którym sięgnął po tytuł mistrzowski oraz krajowy puchar, a także Córdoba CF oraz Málaga CF. Z kolei dwa ostatnie sezony Paweł Kieszek spędził w zespole Rio Ave FC, występując we wszystkich spotkaniach portugalskiej Ligi NOS.

Wspólny apel dotyczący szczepień przeciwko COVID-19

W piątkowe południe przedstawiciele trzech ekstraklasowych klubów z Małopolski, przy współpracy z Wojewodą Małopolskim oraz Prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, podpisali się pod wspólnym apelem do kibiców. Inicjatywa ma na celu zachęcenie fanów do wzięcia udziału w narodowym programie szczepień przeciwko COVID-19. Współpraca zakłada również uruchomienie punktów szczepień, które zostaną rozlokowane w okolicach stadionów przed meczami PKO Bank Polski Ekstraklasy.

3. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy: Wisła Kraków - Raków Częstochowa 1:2

Od początku spotkania oba zespoły próbowały znaleźć sposób na sforsowanie defensywy rywala, co jako pierwszym powiodło się Wiślakom, którzy w 24. minucie wyprowadzili zabójczy kontratak sfinalizowany przez Yawa Yeboaha. Druga połowa rozpoczęła się od czerwonej kartki Ioannisa Papanikolaou, skutkiem czego od 51. minuty Medaliki zmuszone były grać w osłabieniu. Nie przeszkodziło to jednak podopiecznym trenera Papszuna w zdobyciu dwóch bramek autorstwa Marcina Cebuli oraz Vladislavsa Gutkovskisa i sięgnięciu po trzy punkty.