#PrzyR22: 10 - 16 maja

3 lata temu | 19.05.2021, 16:05

Podsumowujemy miniony tydzień.

Peter Hyballa żegna się z Wisłą

Krakowski klub oraz niemiecki szkoleniowiec zawarły porozumienie pozwalające na zakończenie współpracy na warunkach satysfakcjonujących obie strony. Peter Hyballa posadę trenera Białej Gwiazdy objął 2 grudnia 2020 roku, zastępując na tym stanowisku Artura Skowronka. Swój debiut na ławce trenerskiej zaliczył już dwa dni później, kiedy to poprowadził Wiślaków w derbowym spotkaniu z Cracovią, które zakończyło się remisem 1:1. Pod jego wodzą krakowianie rozegrali 18 spotkań, a ich bilans wynosi 5 zwycięstw, 5 remisów i 8 porażek.

Robiną Adriaenssen i Maik Dzensla odchodzą z Wisły

Asystenci w sztabie trenera Hyballi - Robin Adriaenssen i Maik Drzensla - zakończyli przygodę z Wisłą Kraków, a ich umowy zostały rozwiązane za porozumieniem stron. Obaj trenerzy dołączyli  do Wisły w grudniu 2020 roku, obejmując stanowiska kolejno trenera przygotowania fizycznego i trenera asytenta-analityka.

Kazimierz Kmiecik przejmuje obowiązki pierwszego trenera Wisły Kraków

W piątek 14 maja Wisła Kraków zakończyła współpracę z trenerem Peterem Hyballą. Rolę sternika zespołu 13-krotnego mistrza Polski objął Kazimierz Kmiecik, którego asystentem został Mariusz Jop. Obaj szkoleniowcy poprowadzili drużynę w kończącym sezon spotkaniu z Piastem Gliwice i swoje obowiązki pełnić będą do czasu do momentu zakontraktowania nowego opiekuna Wiślaków.

Daniel Hoyo-Kowalski, Aleksander Buksa i Paweł Koncewicz Żyłka z powołaniami do kadry U-19

Trójka młodych Wiślaków Daniel Hoyo-Kowalski, Aleksander Buksa i Paweł Koncewicz-Żyłka otrzymało powołania do reprezentacji Polski U-19. Biało-Czerwoni z rocznika 2003 przebywać będą na zgrupowaniu w Gniewinie, które potrwa od 31 maja do 3 czerwca.

Felicio Brown Forbes powołany do kadry Kostaryki

Napastnik Białej Gwiazdy - Felicio Brown Forbes - otrzymał powołanie do reprezentacji Kostaryki na mecze rozgrywane w ramach Ligi Narodów CONCACAF, które odbędą się między 31 maja a 6 czerwca. Ponadto w środę 9 czerwca Los Ticos  zmierzą się w  towarzyskim spotkaniu ze Stanami Zjednoczonymi.

28. kolejka Centralnej Ligi Juniorów U-18: Hutnik Kraków - Wisła Kraków 0:5

W sobotnie popołudnie drużyna dowodzona przez trenera Adriana Filipka zameldowała się na Suchych Stawach, gdzie zmierzyła swoje siły z zespołem lokalnego rywala - Hutnikiem. Od pierwszego gwizdka Pani arbiter przewaga zaczęła klarować się po stronie gości, którzy stworzyli sobie kilka dogodnych sytuacji do zdobycia bramki, jednak nie potrafili znaleźć sposobu na pokonanie bramkarza gospodarzy. Zmieniło się to po przerwie, kiedy w 56. minucie rzut karny pewnie na bramkę zamienił Kacper Chełmecki. Chwilę później sytuacja Hutników jeszcze bardziej się skomplikowała, bowiem drugą - a w konsekwencji czerwoną - kartkę obejrzał Filip Kosakowski.

Wiślacy postanowili wykorzystać fakt gry w przewadze i dołożyli kolejne cztery trafienia, a na listę strzelców wpisywali się kolejno Kacper Chełmecki, Sławomi Chmiel, który uczynił to dwukrotnie, a także Aleksander Buksa, ustalając wynik spotkania na 5:0 dla Białej Gwiazdy.

30. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy: Piast Gliwice - Wisła Kraków 2:3

Ligowe zmagania w sezonie 2020/2021 piłkarze krakowskiej Wisły zakończyli spotkaniem z Piastem Gliwice. Na trybunach stadionu przy ulicy Okrzei zasiedli kibice, którzy w 11. minucie byli świadkiem pierwszego trafienia Wiślaków. Na listę strzelców wpisał się Konrad Gruszkowski, który uderzył po długim rogu, piłka odbiła się jeszcze od jednego z obrońców gospodarzy i wpadła do siatki, a młody obrońca mógł cieszyć się ze swojego pierwszego trafienia na boiskach ekstraklasy. Gliwiczanie ruszyli z odsieczą i już sześć minut później doprowadzili do wyrównania za sprawą Jakuba Świerczoka. Biała Gwiazda odpowiedziała w 24. minucie efektownym strzałem Stefana Savicia. Austriak uderzył precyzyjnie, nie dając najmniejszych szans Frantiskowi Plachowi. Podopieczni trenera Waldemara Fornalika szybko mogli wyrównać stan pojedynku, lecz na ich drodze stanął Mateusz Lis, który wyczuł intencję Świerczoka i obronił rzut karny. W swoich poczynaniach ofensywnych krakowianie byli konkretniejsi i dwie minuty przed przerwą zadali jeszcze jeden cios, który wyprowadził 17-letni Piotr Starzyński. Młodzian otrzymał dobre podanie od Gierogija Żukowa, poradził sobie z obrońcą i huknął z lewego narożnika pola karnego. Piłka zatrzepotała w siatce, a „Starzyk” zdobył swoją premierową bramkę w Ekstraklasie.

W drugiej połowie przewagę zyskali Niebiesko-Czerwoni, którzy robili wszystko, by odwrócić losy tego pojedynku, lecz Mateusz Lis wraz z całą linią defensywną umiejętnie się bronili, oddalając zagrożenie spod własnej bramki. W 82. minucie Piast dopiął jednak swego, a Tiago Alves zodbył bramkę kontaktową. Więcej trafień w niedzielne popołudnie jednak już nie padło, a Biała Gwiazda udanie zakończyła ligowe zmagania, pokonując w delegacji Piasta Gliwice 3:2.