#Przy R22: 5 - 11 października

3 lata temu | 12.10.2020, 12:23

Podsumowanie minionego tygodnia.

Felicio Brown Forbes zawodnikiem Wisły Kraków

W ostatnim dniu letniego okienka transferowego szeregi Białej Gwiazdy zasilił 29-letni Felicio Brown Forbes. Umowa Kostarykańczyka z niemieckim paszportem obowiązuje do 30 czerwca 2022 roku i zawiera opcję przedłużenia. Rosły napastnik ma na swoim koncie występy w takich klubach, jak 1.FC Nürnberg, Anża Machaczkała czy Amkar Perm. Od 2018 roku Brown Forbes występuje na ekstraklasowych boiskach, gdzie najpierw bronił barw Korony Kielce, a następnie Rakowa Częstochowa. W poprzednim sezonie urodzony w 1991 roku zawodnik wystąpił w 27 spotkaniach i strzelił 10 bramek, dzięki czemu był najskuteczniejszym piłkarzem drużyny prowadzonej przez trenera Marka Papszuna. Teraz swój snajperski instynkt będzie prezentował w koszulce z białą gwiazdą na piersi.

Artur Balicki wypożyczony do Garbarni Kraków

20-letni napastnik Białej Gwiazdy - Artur Balicki - w najbliższym sezonie występować będzie w barwach Garbarni, zbierając piłkarskie szlify na poziomie II-ligowym. Kontrakt z Wisłą Kraków Balicki podpisał w lutym 2019 roku i wystąpił w dwóch spotkaniach pierwszego zespołu. Pod Wawelem miał również okazję prezentować swoje piłkarskie walory w ekipie rezerw Wisły. Ostatni sezon spędził na wypożyczeniu w II-ligowej Pogoni Siedlce.

Aleksander Buksa na liście najbardziej utalentowanych piłkarzy świata

Aleksander Buksa znalazł się ma liście najbardziej utalentowanych zawodników świata z rocznika 2003 brytyjskiego magazynu „The Guardian”. Napastnik Białej Gwiazdy jest jedynym polskim piłkarzem widniejącym w tym zestawieniu. W tym roku obejmuje ono 60 zawodników z tak renomowanych klubów, jak Bayern Monachium, Real Madryt czy FC Barcelona. Wśród nich znalazło się również miejsce dla napastnika Wisły Kraków - Aleksandra Buksy. Redaktorzy „The Guardian” wymieniają walory piłkarskie młodego Wiślaka oraz wspominają fakt, że jest on najmłodszym strzelcem w historii krakowskiego klubu.

U-19: Polska - Dania 1:3 (występ Aleksandra Buksy)

Na Stadionie Miejskim w Kołobrzegu reprezentacja Polski do lat 19 podejmowała swoich rówieśników z Danii. Towarzyska potyczka zakończyła się porażką Biało-Czerwonych, którzy ulegli Duńczykom 1:3. W wyjściowym składzie znalazło się miejsce dla Aleksandra Buksy. Napastnik Wisły Kraków spędził na murawie 45 minut. Od początku spotkania Duńczycy przejęli inicjatywę i regularnie zagrażali bramce Polaków i do przerwy zespół z Półwyspu Jutlandzkiego prowadził 3:0. Po zmianie stron gospodarze odpowiedzieli honorowym trafieniem Dawida Kocyły i w finalnym rozrachunku Biało-Czerwoni przegrali towarzyski pojedynek z Danią 1:3. Po końcowym gwizdku oba zespoły stanęły jeszcze do serii rzutów karnych, które skuteczniej wykonywali goście i wygrali także tę część spotkania, pokonując Polskę 5:4.

Czarnogóra - Łotwa 1:1 (występ Fatosa Beqiraja)

W środę 7 października reprezentacja Czarnogóry mierzyła się w towarzyskim spotkaniu z Łotwą. Spotkanie na stadionie w Podgoricy lepiej rozpoczęli Łotysze, którzy w 26. minucie za sprawą Igorsa Tarasovsa objęli prowadzenie. Stracona bramka nie podłamała gospodarzy, którzy dzielnie dążyli do odrobienia strat. Ta sztuka udała im się w doliczonym czasie gry, kiedy piłkę do siatki skierował Igor Ivanović i doprowadził do remisu. Fatos Beqiraj rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych i pojawił się na murawie w 72. minucie meczu.

Liga Narodów: Czarnogóra - Azerbejdżan 2:0 (występ Fatosa Beqiraja)

Gospodarze do spotkania z Azerami przystępowali w roli faworyta, co potrafili potwierdzić swoją postawą na boisku, a już 9. minucie Stefan Jovetić dał Czarnogórcom prowadzenie. Goście nie zamierzali się poddawać i poszukiwali bramki wyrównującej, jednak dobrze dysponowana defensywa Dzielnych Sokołów skutecznie odpierała ich ataki. W 71. minucie na placu gry pojawił się napastnik Wisły Kraków Fatos Beqiraj, natomiast minutę później drugą bramkę dla Czarnogóry zdobył Igor Ivanović, czym przypieczętował zwycięstwo swojej drużyny 2:0 i zapewnił jej komplet punktów.