Przegląd prasy: Wymarzona inauguracja Wiślaków

4 lata temu | 09.02.2020, 20:45

Wiślacki przegląd prasy po 21. kolejce.

„Piłkarze Wisły Kraków rozpoczęli tegoroczną część rozgrywek tak, jak tego sobie życzyli i oczekiwali ich kibice. Biała Gwiazda wygrała u siebie z Jagiellonią i zmniejszyła do dwóch punktów stratę do miejsca dającego utrzymanie w lidze. W krakowskim zespole zagrało trzech nowych zawodników, którzy udowodnili, że są wzmocnieniami składu. Efektowny debiut zaliczył napastnik Alon Turgeman, który zdobył pierwszą bramkę.

Na ten mecz kibice Wisły Kraków nie mogli się już doczekać. W zespole z ulicy Reymonta zimą doszło do wielu zmian, przybyło sześciu nowych zawodników. (…) Spośród nich trzech wystąpiło w meczu z Jagiellonia w wyjściowym składzie.

Krakowianie od początku ruszyli do ataku. Niewiele brakło, by po podaniu Jakuba Błaszczykowskiego szybko swoją obecność mocno zaznaczył Turgeman. W 12. minucie gospodarze wyszli z szybką kontrą. Kamil Wojtkowski podał do Turgemana, którego strzał obronił Dejan Iliew. W 28. minucie białostoczanie wywalczyli rzut rożny. Po jego wykonaniu Wiślacy przechwycili piłkę i przeprowadzili kontrę. W jej końcowej fazie Łukasz Burliga podał do Turgemana, a ten minął Iliewa i umieścił piłkę w bramce.

Po zmianie stron Jagiellonia próbowała odwrócić losy meczu, ale to znów Wisła pokazała skuteczność. Duży błąd popełnił Iliew, który nie wybił piłki, wykorzystał Kamil Wojtkowski i strzelił tak, że na stadionie zapanowała radość z dwubramkowego prowadzenia. (…) Wisła nie poprzestawała w atakach i przed końcem podwyższyły prowadzenie. Błaszczykowski podał do Buksy, a ten podkręcił piłkę tak, że ta wpadła do siatki przy słupku. To był drugi gol młodego Buksy w ekstraklasie. Poprzednią bramkę też strzelił Jagiellonii, ale w meczu w Białymstoku. Tam wiślacy przegrali, teraz wzięli rewanż”.

Przegląd Sportowy

„Na dzień dobry rywale wyprowadzili po ciosie, choć minimalnie niecelnym. Z jagiellońskiej strony - Tomas Prikryl, z drugiej - Jakub Błaszczykowski. Skoro w obozie krakowian ogłoszono mobilizację, wypadało wyraźnie przenieść ją na boisko. Udało się. Wisła była lepsza, konkretniejsza, stwarzająca okazje. No i jedną zamieniła na gola. Białostoczanie niezdarnie wykonali rzut rożny po którym piłkę odebrał im Jakub Błaszczykowski, akcję zaś zakończył golem pięknie przedstawiający się krakowskiej publice wspomniany Turgeman”. (…) Po cichutku, swoją robotę wykonywał drugi, obok zdobywcy gola „nowy” w wiślackich barwach - Żukow ładnie czyszczący i uwijający się w środku pola. Podając wiedział do kogo i co istotniejsze futbolówka lądowała pod nogami partnera.

(…) Wydawało się, że minimalne chybiony strzał Juana Camary był sygnałem Jagi do odrabiania strat. Nic z tego. To okazało się wybrykiem, ponieważ Wisła zaczęła grać tak, jak w pierwszej połowie. Efekt? Gol na 2:0. Lecz tu większą rolę od zdobywcy gola na swoje nieszczęście odegrał bramkarz Jagi. W przeciwieństwie do graczy gospodarzy Iliev zachce debiut wymazać z pamięci. Po wybiegnięciu na granicę pola karnego, zderzył się z kolegą, a ostatecznie piłkę do siatki skierował Kamil Wojtkowski. Iskierkę nadziei wśród przyjezdnych rozpaliło uderzenie Jesusa Imaza, zakończone na słupku. Tyle, że ten płomyk zdecydowanie zdmuchnął pięknym strzałem Aleksander Buksa”.

„Dla Wisły to trzecie ligowe zwycięstwo z rzędu i jednocześnie coraz mocniej jarzące się światło nadziei na utrzymanie się w PKO Ekstraklasie. Jaga porażką wydłużyła sobie drogę do pierwszej ósemki przed podziałem tabeli, do którego dojdzie po 30. kolejce.

Polowanie na nowego napastnika Wisła prowadziła od dawna, ale udało jej się go sprowadzić dopiero na cztery dni przed meczem z Jagiellonią. Wydawać się mogło, że Alon nie będzie miał czasu na zgranie z zespołem, ale nic z tych rzeczy. Wystarczyło mu 28 minut, by trafić do bramki i zapewnić sobie owację na stojąco, gdy po 70 minutach zastępował go Aleksander Buksa.

(…) W porównaniu do meczów jesiennych więcej nowych twarzy do swego składu wprowadził opiekun Wisły Artur Skowronek. Oprócz Turgemana postawił na świeżo sprowadzonych: Heberta i Gieorgija Żukowa i już teraz można zaryzykować stwierdzenie, że obaj będą wzmocnieniem, a nie uzupełnieniem kadry. (…) Wisła wygrała wysoko, dzięki nowemu nabytkowi, a także dzięki trafieniom własnej młodzieży. Takiemu kierunkowi rozwoju klubu można tylko przyklasnąć!”