TS Wisła Kraków SA

Przedstawiamy beniaminka: Warta Poznań

4 lata temu | 09.08.2020, 13:46
Przedstawiamy beniaminka: Warta Poznań

Informacje na temat beniaminka w szeregach Ekstraklasy.

Historia tegorocznego beniaminka sięga aż 1912 roku, wówczas 15 czerwca powołano do życia właśnie Wartę. Tego dnia siedmiu młodych mężczyzn złożyło swoje podpisy pod protokołem, dzięki któremu na piłkarskiej mapie Polski zaczął widnieć nowy klub. Osoby zaangażowane w powstanie Warty Poznań miały zaledwie od 16 do 18 lat. Najstarszym z nich był Franciszek Szyc, któremu przypadła funkcja prezesa. Sekretarzem klubu został Edmund Szyc - kuzyn Franciszka. Wśród osób zaangażowanych w klub byli także: Stefan Murkowski, Kazimierz Świderski, Ludwik Zysnarski czy Stefan Malinowski oraz Marian Beym. „Byliśmy zaledwie młodzieńcami (…), chłopcami pełnymi zapału, pełnymi chęci czynu, pełnymi wiary w przedsięwzięte dzieło! Budowaliśmy z niczego. Sami niezasobni, nie mieliśmy ani kapitału popularności sportu, ani kapitału poparcia społeczeństwa” - mówił po wielu latach od założenia klubu Edmund Szyc.

Pierwsze spotkanie i pierwsze mistrzostwo Wielkopolski

Pierwszym udokumentowanym meczem w historii Warty Poznań było spotkanie z 18 sierpnia 1912 roku. Wówczas nowo powstały klub zmierzył się z Herthą Poznań, a Warciarze wystąpili w składzie: Sroka, Szyc, Beym, Lewandowski III, Cybichowski, Malinowski, Lewandowski II, Niedzielski, Lewandowski I, Masłowski, Kosicki. Nikt nie spodziewał się, że drużyna Warty Poznań będzie w stanie osiągnąć zadowalający wynik. Mimo wszystko udało im się sprawić ogromną niespodziankę, ponieważ rozgromili rywala aż 9:2.

W kolejnym roku odbyły się wyczekiwane mistrzostw Wielkopolski, w których wzięła udział właśnie drużyna Warty Poznań. Oprócz niej zagrały także takie m.in. Ostrovia i Posnania. Po wielu emocjonujących meczach najlepszym zespołem okazała się Warta, która nie doznała ani jednej porażki, po drodze wygrywając dwa mecze z Ostrovią oraz remisując z Posnanią.


Dwukrotni mistrzowie Polski

Beniaminek PKO Bank Polski Ekstraklasy w swojej dotychczasowej historii dwukrotnie miał zaszczyt zajmować najwyższą lokatę w ligowych rozgrywkach. Pierwszy raz uczynili to w 1929 roku, czyli siedemnaście lat po założeniu klubu. Co ciekawe, poznaniacy zakończyli ówczesny sezon z punktem przewagi nad krakowskim zespołem - Garbarnią. Na trzecim miejscu zameldowali się wówczas zawodnicy Wisły Kraków, którzy stracili do zawodników Warty trzy oczka. Drugi i ostatni na tę chwilę tytuł mistrza Polski przypadł na 1947 rok. W spotkaniu, które decydowało o mistrzowskim tytule, zespół z Poznania okazał się lepszy od Wiślaków, ogrywając ekipę spod Wawelu 5:2.


Spotkania z Wisłą Kraków

Warta Poznań i Wisłą Kraków w dotychczasowej historii polskiej piłki nożnej mierzyły się ze sobą w 42 oficjalnych meczach, nie tylko ligowych. W 17 z nich górą byli Wiślacy, w 19 grach klub z Poznania okazywał się lepszy, a w pozostałych 16 meczach padał remis.

Premierowe spotkanie przypadło na 1923 rok. W krakowskim zespole mogliśmy wówczas zobaczyć takich zawodników, jak chociażby Henryk Reyman czy Mieczysław Balcer, jednak to drużyna z Poznania okazała się lepsza i zwyciężyła 4:2. Jedną bramkę dla Wiślaków zdobył wówczas Reyman, a druga to gol samobójczy jednego z piłkarzy gospodarzy. Z kolei zawodnicy obu ekip po raz ostatni mierzyli się ze sobą w 2012 roku w 1/8 finału Pucharu Polski. Wisła Kraków, dzięki trafieniu Cwetana Genkowa z 56. minuty, okazała się lepsza od poznaniaków i zameldowała się w dalszej fazie tych rozgrywek.

Powrót po latach oczekiwania

Drużyna Warty Poznań powróciła do piłkarskiej elity po 25 latach. Było to możliwe dzięki zwycięstwu w finałowym starciu barażowym nad Radomiakiem Radom 2:0. Obie bramki po trafieniach z rzutów karnych zaliczył Mateusz Kupczaka i tym samym wprawił w euforię wszystkich fanów Zielono-Białych.

Udostępnij
 
11580640