TS Wisła Kraków SA

Powrót Legendy: Paweł Brożek w dziale skautingu Białej Gwiazdy!

2 lata temu | 06.05.2022, 10:14
Powrót Legendy: Paweł Brożek w dziale skautingu Białej Gwiazdy!

Informacja klubu.

Paweł Brożek to postać, której żadnemu kibicowi pod Wawelem przedstawiać nie trzeba. Legenda Wisły Kraków, z którą związał swój los w grudniu 1998 roku, kiedy to za sprawą Adama Nawałki trafił do stolicy Małopolski wraz ze swoim bratem Piotrem. Pod okiem późniejszego selekcjonera zawodnik czynił regularne postępy, które przekładały się na dobrą dyspozycję w drużynie juniorów, a w konsekwencji na pierwszy sukces, jakim było wywalczenie Mistrzostwa Polski w 2000 roku w swojej kategorii wiekowej. Zdobyte trofeum poprzedził jednak debiutem w pierwszej drużynie w spotkaniu przeciwko Ruchowi Radzionków w Pucharze Ligi 2 września 1999 roku. Brożek wybiegł na murawę w podstawowym składzie i przebywał na placu gry przez 45 minut, po czym został zmieniony przez Karola Wójcika.  
 
Seniorskie początki 
 
Na swój premierowy występ na ekstraklasowych boiskach młody napastnik czekał do 8 kwietnia 2001 roku, kiedy to zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej. Niespełna 18-letni zawodnik pojawił się na boisku w 80. minucie starcia z Górnikiem Zabrze i zdążył zapisać się w protokole meczowym, notując asystę przy bramce Macieja Żurawskiego. Strzelanie na boiskach Ekstraklasy rozpoczął z kolei w dniu swoich osiemnastych urodzin - 21 kwietnia 2001 roku - kiedy to pokonał bramkarza Zagłębia Lubin, czym zapewnił Wiśle zwycięstwo 2:1.  
 
Krok po kroku  
 
Kolejne rozgrywki Paweł Brożek rozpoczął w barwach klubu z Reymonta, jednak w celu zdobycia cennego doświadczenia w rundzie wiosennej reprezentował barwy drugoligowego ŁKS-u Łódź. Po powrocie na Reymonta miał okazję podpatrywać takich zawodników, jak Maciej Żurawski, Tomasz Frankowski czy Marcin Kuźba, którzy stanowili wówczas o sile ofensywnej ekipy trenera Henryka Kasperczaka. Mimo to Brozio został w Wiśle, pomagając jej głównie w rozgrywkach Pucharu Polski, który wywalczyła właśnie Biała Gwiazda, natomiast dwa tygodnie później zapewniła sobie kolejną mistrzowską paterę. Dla napastnika był to drugi medal, z kolei trzeci oraz czwarty krążek dołożył kolejno w 2004 oraz w 2005 roku.    
 
Przed startem kampanii 2005/2006 szeregi klubu z R22 opuścił Maciej Żurawski, którego naturalnym następcą został właśnie Paweł Brożek. Forma napastnika rosła z każdym kolejnym sezonem, a jej apogeum przypadło na lata 2008-2009, kiedy to urodzony w Kielcach piłkarz prowadził Białą Gwiazdę po kolejne trofea, a sam 2-krotnie sięgnął po koronę Króla Strzelców.    
 
  
Zagraniczne wojaże i powrót do domu 
 
W styczniu 2011 roku zawodnik zdecydował się spróbować swoich sił poza granicami Polski i na zasadzie transferu definitywnego trafił Trabzonsporu. W Turcji napastnik spędził półtora roku, po czym został wypożyczony do Celticu Glasgow, by sześć miesięcy później przenieść się do występującego na zapleczu hiszpańskiej La Ligi Recreativo Huelva, w barwach którego rozegrał 18 spotkań i strzelił 2 bramki. Wraz z początkiem sezonu 2013/2014 Brozio wrócił jednak do swojego ukochanego klubu i związał się umową z Wisłą, aby w koszulce z białą gwiazdą na piersi śrubować kolejne rekordy. W lipcu 2020 roku wiślacka „23” podjęła jednak decyzję o zakończeniu piłkarskiej przygody i postanowiła zawiesić buty na kołku, zamykając tym samym piękny rozdział w historii 13-krotnego mistrza Polski.  
 
Nierozerwalnie z Wisłą 
 
Teraz Paweł Brożek wraca tam, gdzie jego miejsce, czyli na Reymonta i dołącza do działu skautingu Białej Gwiazdy, by wraz z Arkadiuszem Głowackim i jego współpracownikami dostarczać do pierwszej drużyny utalentowanych zawodników, którzy mogą stanowić o sile zespołu z R22.  
 
Witaj w domu, Brozio!  

Udostępnij
 
11949840