TS Wisła Kraków SA

Podsumowanie roku w Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków

2 lata temu | 30.12.2022, 12:23
Podsumowanie roku w Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków

Podsumowanie 2022 roku w Akademii.

Pewnym krokiem w nowy rok

Na początku roku 2022 młodzieżowe zespoły Białej Gwiazdy powróciły do treningów, by w najlepszy sposób przygotować się do zbliżającego się nowego sezonu rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów. Zawodnicy U-15, U-17 oraz U-19 pod czujnym okiem trenerów realizowali kolejne jednostki treningowe, uczestnicząc w obozach, natomiast w celu sprawdzenia własnych umiejętności mieli okazję rywalizować w meczach sparingowych z wymagającymi rywalami.

Przed startem zmagań w rundzie wiosennej Centralnej Ligi Juniorów do sztabu szkoleniowego drużyny U-15 dołączył Dawid Ślusarczyk, który w zespole objął funkcję asystenta głównego trenera, Bartosza Bąka. Szkoleniowiec wcześniej uczestniczył w stażu organizowanym przez Akademię, następnie prowadził młodsze zespoły w Wiślackiej Szkole Futbolu, a w połowie stycznia stał się jednym z opiekunów grupy, występującej na co dzień w rozgrywkach CLJ.

Drugi miesiąc bieżącego roku przyniósł również nowe współprace. W lutym do grona instytucji wspierających działania Akademii dołączyła platforma internetowa Allspace.com. Firma ta prężnie rozwija się w obszarze marketplace, umożliwiając użytkownikom szybką oraz bezproblemową sprzedaż wszelkiego rodzaju produktów i usług. Organizacja, poza aktywnym wspomaganiem klubu, stała się głównym sponsorem Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego im. Tadeusza Łopuszańskiego w Krakowie.

W tym samym miesiącu odbył się też XXVII Plebiscyt na Najlepszego Trenera i Piłkarza Małopolski 2021, podczas którego nagrodę w kategorii „Trener i Wychowawca Młodzieży” odebrał trener zespołu U-18, Adrian Filipek. Przedstawiciel Białej Gwiazdy został doceniony za wkład i nieocenioną pracę nad piłkarskim rozwojem swoich podopiecznych oraz wprowadzanie młodych graczy w świat futbolu na profesjonalnym poziomie.

Wiele wyzwań

Niedługo później dotarły do nas smutne wiadomości o eskalacji działań wojennych prowadzonych przez Rosję na terenach Ukrainy. Wówczas Polacy jednoczyli się we wsparciu osób dotkniętych okrucieństwem rosyjskiego reżimu, więc na cierpienie naszych sąsiadów nie pozostali obojętni także włodarze Akademii. W marcu zorganizowano specjalne zajęcia sportowe adresowane do chłopców i dziewczynek z Ukrainy, którzy na skutek wydarzeń w kraju zmuszeni byli opuścić swoją ojczyznę w poszukiwaniu upragnionego bezpieczeństwa.

Kolejne tygodnie obfitowały w wiele ważnych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem Akademii. W pierwszy weekend marca zawodnicy Białej Gwiazdy powrócili do gry w ramach Centralnej Ligi Juniorów. Inauguracyjna kolejka zmagań pozostawiła lekki niedosyt w odczuciu młodych zespołów, gdyż wszystkie trzy drużyny musiały podzielić się punktami w spotkaniach z trudnymi przeciwnikami – piłkarze CLJ U-19 zremisowali 4:4 z Rakowem Częstochowa, pojedynek ekipy U-17 Wisłą Puławy zakończył się rezultatem 1:1, z kolei zespół starła się z Motorem Lubin i w potyczce tej żadna ze stron nie zdołała odnaleźć drogi do bramki rywali.

Na początku marca przedstawiciele klubu – dyrektor Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków, Krzysztof Kołaczyk oraz trener zespołu U-19, Adrian Filipek - wyruszyli do Hiszpanii, gdzie wzięli udział w dwudniowym szkoleniu „Structure, strategy, & philosophy of an Academy” zorganizowanym przez ECA oraz Athletic Bilbao. Reprezentanci Wisły uczestniczyli w wykładach, chłonąc wiedzę przekazywaną im przez doświadczonych prelegentów oraz nabywając nowych umiejętności przydatnych w pracy z młodymi adeptami futbolu.

Współprace i zmiany

Wkrótce swoje profesjonalne kontrakty podpisali kolejni młodzi zawodnicy Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków. Jeszcze w marcu umową obowiązującą do czerwca 2025 roku z klubem związał się gracz zespołu U-15 – Filip Baniowski, z kolei w kwietniu jego śladem podążył Dawid Gruszecki, który zgodnie z ustaleniami przeniósł się pod Wawel 1 lipca i będzie występował w wiślackich barwach do 31 grudnia 2023.

Następnie odbyły się nabory na rok szkolny 2022/23 do siódmej oraz ósmej klasy podstawowej, a także pierwszej klasy szkoły średniej prowadzonych przez Fundację Wisły Kraków pod nazwą Niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego im. Tadeusza Łopuszańskiego. Rekrutacja uczniów do placówki odbywała się w dwóch etapach, gdyż istotne w tym przypadku były zarówno aspekty edukacyjne, jak i sportowe.

Nadszedł również czas na nową współpracę. Tym razem do grona klubów partnerskich Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków dołączyła Akademia ATP Binczarowa. Wspomniany klub skupiać się miał na szkoleniu młodzieży zgodnie z wytycznymi Białej Gwiazdy, przeprowadzając wspólne treningi oraz turnieje. Ponadto, zawodnicy mogą uczestniczyć w wyjazdach na mecze seniorskiej drużyny Wisły, natomiast dla szkoleniowców przygotowano interesujące programy stażowe, realizowane przy Reymonta.

Sportowe emocje

Maj upłynął pod znakiem turniejów oraz wydarzeń piłkarskich skierowanych do młodszych miłośników piłki nożnej. W dniach 21-22 maja na obiektach na Stadionie Miejskim w Krakowie odbył się ORLEN OIL Piłkarski Weekend z Wisłą Kraków. Uczestnicy tej imprezy, przybyli pod Wawel z całej Polski, mieli okazję wziąć udział w treningach poprowadzonych przez trenerów Akademii oraz dodatkowych atrakcjach, takich jak zwiedzanie obiektu, wycieczka do Term Krakowskich czy obecność podczas meczu Wisły Kraków z Wartą Poznań. Celem była aktywizacja i integracja najmłodszych dzieci z różnych zakątków kraju, a także zaciśnięcie współpracy pomiędzy klubem a jego głównym sponsorem.

W terminie 24-26 maja na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana miała miejsce kolejna już edycja Dni Talentu Wisły Kraków. Wydarzenie to było dobrą okazją dla zawodniczkom i zawodnikom na zaprezentowanie swoich umiejętności oraz spełnienie marzenia o grze w wiślackich barwach. Przez trzy dni „testów” przy Reymonta zgromadziło się blisko 400 chłopców i dziewczynek. Sponsorem wydarzenia był ORLEN OIL, który już po raz kolejny podkreślił tym samym, jak ochoczo podchodzi do współpracy z Wisłą Kraków w zakresie rozwoju piłkarstwa młodzieżowego oraz popularyzowania sportu.

Dwa dni później na murawę przy Reymonta wybiegło 16 drużyn w kategorii wiekowej U-12, które rywalizowały w 35. edycji Turnieju im. Adama Grabki. Najlepszym zespołem tegorocznej odsłony okazała się chorwacka Lokomotiva Zagrzeb, pokonując w finałowym pojedynku Dinamo Kijów 3:0. Na ostatnim stopniu podium uplasowała się z kolei Wisła Kraków, zwyciężając w decydującej potyczce z Austrią Wiedeń.

Na przełomie maja i czerwca przedstawiciele Akademii – w osobach Michała Jani, Mateusza Nawoja oraz Pawła Wasilewskiego udali się do podkarpackiego Skopania, w którym znajduje się Centrum Opieki nad Dzieckiem. – Dla mnie i trenerów było to bardzo cenne doświadczenie. Są to super dzieciaki, sprawne i uśmiechnięte – mimo że los ich nie oszczędził, to nie dali po sobie tego poznać.

Uważam, że nie ma znaczenia, kto z jakiego środowiska się wywodzi, bo kiedy jest sport, jest piłka, to każdy ma równe szanse i to jest najpiękniejsze w tym wszystkim. Naprawdę warto angażować się w takie projekty, bo te dzieci bardzo tego potrzebują. Jest to dla nich duża atrakcja, gdy ktoś do nich przyjedzie i poprowadzi takie zajęcia. Mają też wielką chęć dzielenia się swoimi wrażeniami nawet z obcymi – to daje im poczucie bycia potrzebnym. Poprosili nas, abyśmy zjedli z nimi obiad, i bardzo się cieszyli, gdy zostaliśmy dłużej. To, że poświęciliśmy im więcej czasu, było dla nich naprawdę bardzo ważne – dzielił się wtedy swoimi wrażeniami trener Jania. Drugim miejscem, które szkoleniowcy Akademii odwiedzili była Miękinia i znajdująca się w niej Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Spokojna Przystań”

Sukcesy i nowe cele

W czerwcu dobiegły końca rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów, które w sezonie 2021/22 okazały się udane szczególnie dla zespołu U-17. Podopieczni Patryka Jałochy po bardzo dobrych występach dotarli aż do finału, gdzie zmierzyli się z Zagłębiem Lubin. Ostatecznie Wiślacy sięgnęli po tytuł wicemistrzów Polski, przegrywając w decydującej potyczce z lublinianami 0:1. Drużyna U-19 z natomiast uplasowała się na miejscu tuż poza podium CLJ, a ekipa U-15 finalnie również objęła czwartą pozycję w klasyfikacji CLJ grupy D.

Czerwiec przyniósł też kolejną porcję cennej wiedzy. Reprezentanci Akademii Piłkarskiej Wisły w składzie dyrektor Akademii Krzysztof Kołaczyk, koordynator ds. organizacji Akademii Piotr Truchlewski i trener zespołu U-19 Adrian Filipek w drugiej połowie miesiąca udali się do Lipska na kolejne szkolenie zorganizowane przez ECA. W tym przypadku dotyczyło ono wykorzystania nowoczesnych technologii w piłce młodzieżowej.

Wraz z nadejściem wakacji wystartowały obozy organizowane w ramach Wisła Summer CAMP 2022. Uczestnicy, biorący udział w jednym z czterech turnusów między 27 czerwca a 22 lipca, aktywnie spędzali czas, szkoląc się oraz doskonaląc piłkarskie umiejętności pod okiem doświadczonych trenerów Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków. W tym roku odbyła się już trzecia edycja imprezy, która za każdym razem cieszy się dużym zainteresowaniem. Tegoroczna edycja była najliczniejsza - wzięło w niej udział 240 dzieci.

Udany start sezonu

Przerwa w ligowych zmaganiach oraz sparingi rozgrywane przez I drużynę dały możliwość wykazania się wychowankom Akademii. W samym spotkaniu kontrolnym z drużyną GKS Jastrzębie na murawie pojawiło się aż dziesięciu graczy powiązanych z młodzieżowymi strukturami Wisły. Swoją szansę w tym meczu dostali Piotr Starzyński, Wiktor Szywacz, Kacper Duda, Kamil Broda, Daniel Hoyo-Kowalski, Kacper Skrobański, Sławomir Chmiel, Patryk Plewka, Dorian Gądek oraz Karol Sałamaj. Starcie to zakończyło się zwycięstwem Wisły 3:0.

Z kolei na początku rundy jesiennej 2022/23 w ligowych potyczkach Fortuna 1.Ligi występy z białą gwiazdą na piersi zaliczyli Kacper Duda, Piotr Starzyński, Wiktor Szywacz, Marcin Bartoń, Konrad Gruszkowski, Patryk Plewka, Kamil Broda i Kacper Skrobański,

Nadszedł też czas na start rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2022/23. Młodzi Wiślacy rozpoczęli zmagania w najlepszym stylu, wygrywając w swoich starciach. W pierwszym meczu drużyna U-19 rozgromiła na wyjeździe Zagłębie Lubin 5:2, zespół U-17 doskonale poradził sobie Resovią Rzeszów, zwyciężając 3:1, natomiast ekipa U-15 pewnie pokonała Górnik Łęczna 3:1.

Dobry koniec roku

Jesienną porą miały miejsce kolejne szkolenia organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Klubów, na którym nie zabrakło również przedstawicieli Białej Gwiazdy. W pierwszym z nich trenerzy zespołów U-15 oraz U-19, Bartosz Bąk i Adrian Filipek, mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę, biorąc udział w wykładach oraz zajęciach praktycznych odbywających się na obiektach Bayeru Leverkusen. Z kolei miesiąc później Krzysztof Kołaczyk oraz Adrian Filipek wyruszyli do Rzymu, gdzie także zbierali cenne informacje dotyczące działania i sposobu funkcjonowania Akademii. W ostatnim miesiącu w roku do Lizbony zjechali Filipek, a także koordynator ds. sportowych U-14-U-10 Michał Jania oraz trener drużyny U-17 Patryk Jałocha, by tam szkolić się i nabywać nowe umiejętności.

Na początku listopada z okazji obchodów Święta Niepodległości na obiektach przy ulicy Dekerta odbył się dwudniowy turniej „Gramy dla Niepodległej” zorganizowany przez Fundację AJ Hearts, Akademię Piłkarską 21 oraz Wisłę Kraków, a której sponsorem był ORLEN OIL, hojnie obdarowujący uczestników zmagań. Głównym celem tego wydarzenia było uczczenie pamięci o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ale też szerzenie wiedzy historycznej poprzez sport i zabawę. Wśród uczestników turnieju znaleźli się Stal Mielec, Garbarnia Kraków, Radomiak Radom, Dukla Banska Bystrica, ZKS Unia Tarnów, Akademia Piłkarska 21, Rekord Bielsko Biała, Ruch Chorzów, ŁKS Łódź, Beniaminek Krosno i Akademia Piłkarska Wisły Kraków. Finalnie najlepszą drużyną okazał się łódzki ŁKS, który w finale rozprawił się Akademią Piłkarską 21. Wszyscy zawodnicy biorący udział w turnieju otrzymali pamiątkowe medale i upominki, natomiast kapitan zwycięskiego zespołu dostąpił zaszczytu odebrania specjalnie przygotowanego pucharu z rąk oficera Wojska Polskiego.

Niespełna miesiąc później zakończyły się rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów w rundzie jesiennej 2022/23. Po niezwykle trudnym oraz intensywnym czasie drużyna U-19 ostatecznie zajmuje ósme miejsce klasyfikacji, zespół U-17 znajduje się na drugim szczeblu podium, natomiast ekipa U-15 obejmuje trzecią lokatę w tabeli CLJ.

Wyróżnienie roku

Każdy z zawodników Akademii marzy, żeby kiedyś zadebiutować w pierwszej drużynie 13-krotnego mistrza Polski, a później zapisać się w jego historii boiskowymi dokonaniami. Nie udaje się to wszystkim, a droga do sukcesu jest kręta i wyboista. Dlatego ważne jest, żeby codziennie robić swoje i krok po kroku dążyć do celu. Tak jak robi Jakub Krzyżanowski, młody obrońca, krakowianin, który do Białej Gwiazdy dołączył w 2018 roku, mając 12 lat. Dzisiaj, po 4 latach, zdążył podpisać profesjonalny kontrakt z klubem, zadomowić się w drużynie U-19 i trafić na stałe do kadry pierwszej drużyny. Na debiut u trenera Radosława Sobolewskiego musi jeszcze poczekać, ale jest już tego coraz bliżej. Jednocześnie regularnie występuje w reprezentacji Polski do lat 17. To wszystko sprawiło, że podczas klubowej wigilii, kiedy był czas podsumowań i nagród, w ręce Krzyżanowskiego trafiła statuetka „Wyróżnienie Klubu”.

Wspólne działanie

Wszelkie kroki podejmowane przez Akademię Piłkarską Wisły Kraków w roku 2022 nie mogłyby zostać zrealizowane bez pomocy osób oraz instytucji wspierających - w tym Sponsora Głównego ORLEN OIL, a także PLATINUM ORLEN OIL.

Dziękujemy!

Udostępnij
 
12953560