Podsumowanie formacji – napastnicy

3 lata temu | 31.12.2020, 10:51

Rok 2020 w wykonaniu napastników.

Felicio Brown Forbes

Ostatnie podsumowanie formacji rozpoczynamy od Felicio Brown Forbesa. Urodzony w Berlinie reprezentant Kostaryki przeniósł się do Białej Gwiazdy na początku października 2020 roku i szybko zdobył uznanie w oczach sztabu szkoleniowego. Już 18 października zadebiutował w ligowym meczu ze Stalą Mielec i był jednym z piłkarzy, któremu udało się wówczas zdobyć bramkę w tym wysoko wygranym meczu. Kolejkę później otrzymał swoje pierwsze upomnienie w postaci żółtej karki. Dotychczas Brown Forbesowi udało się zagrać w barwach 13-krotnego mistrza Polski w ośmiu ligowych meczach. Ma na swoim koncie trzy bramki oraz asystę. W spotkaniach przeciwko Podbeskidziu Bielsko-Biała oraz Cracovii został upomniany kartkami. W Derbach Krakowa właśnie z powodu dwóch żółtych kartek, a w konsekwencji czerwonego kartoniku, musiał przedwcześnie opuścić boisko. W tym samym spotkaniu Felicio Brown Forbes był autorem jedynego gola dla Białej Gwiazdy.

Fatos Beqiraj

Reprezentant Czarnogóry przeniósł się do krakowskiej Wisły w lipcu 2020 roku. W rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy zadebiutował już podczas meczu 1. kolejki obecnego sezonu, wchodząc na boisko na ponad 20 minut. W kolejnym spotkaniu zagrał już w podstawowej jedenastce, jednak nie zdołał strzelić bramki ani asystować przy golu kolegi z drużyny. Był to jedyny mecz tego zawodnika od pierwszej minuty, w pozostałych starciach wchodził na murawę jako zmiennik. Do tej pory udało mu się zagrać w dziesięciu meczach w lidze oraz w jednym meczu Pucharu Polski. W ekstraklasowych rozgrywkach spędził na tę chwilę na boisku 273 minuty.

Aleksander Buksa

17-letni napastnik bardzo udanie rozpoczął 2020 rok, bowiem już w meczu z Jagiellonią Białystok udało mu się zdobyć bramkę, która w 87. minucie ustaliła wynik spotkania. Młody zawodnik w tamtym meczu wszedł na boisko z ławki rezerwowych i śmiało można powiedzieć, że wykorzystał swoją szansę. Pierwszym meczem tego gracza od pierwszej minuty w 2020 roku było spotkanie z Koroną Kielce, które rozegrane zostało 23 lutego. Wiślacy pokonali wówczas swojego rywala 2:0, a bramki dla naszej drużyny strzelali kapitan Białej Gwiazdy – Jakub Błaszczykowski oraz właśnie Aleksander Buksa. Łącznie w poprzednim sezonie, biorąc pod uwagę mijający rok, zagrał w 12 meczach, w których udało mu się trzykrotnie trafić do siatki rywala. Oprócz wspomnianych wcześniej spotkań, ta sztuka udała mu się także przeciwko zespołowi Rakowa Częstochowa. W obecnym sezonie PKO BP Ekstraklasy Buksa także otrzymał już kilka szans na występ. Na tę chwilę liczba jego ligowych meczów zatrzymała się na 9. Napastnik zagrał także w jednym meczu Pucharu Polski oraz zbierał doświadczenie w Centralnej Lidze Juniorów.

Ľubomír Tupta

Słowacki zawodnik przeniósł się do krakowskiej Wisły na początku 2020 roku na zasadzie wypożyczenia z włoskiego zespołu Hellas Werona obowiązującego do końca poprzedniego sezonu. 22-latek w barwach Białej Gwiazdy zadebiutował w meczu 23. kolejki, meldując się na murawie na ostatnie 25 minut spotkania. W kolejnej serii gier otrzymał szansę występu od pierwszej minuty i był jednym ze strzelców bramek dla krakowskiej drużyny, która jednak ostatecznie zremisowała z imienniczką z Płocka. Co ciekawe, był to pierwszy i zarazem ostatni gol tego zawodnika dla Wisły Kraków. Do jednej bramki Słowak dołożył jedną asystę, którą zaliczył w meczu z Zagłębiem Lubin. Łącznie Tupta rozegrał w barwach 13-krotnego mistrza Polski 10 spotkań, spędzając na murawie 549 minut.

Krzysztof Drzazga

W poprzednim roku ten piłkarz dosyć regularnie pojawiał się na murawie, jednak odniesiona przez niego kontuzja w spotkaniu z Lechią Gdańsk w grudniu 2019 roku sprawiła, że zmuszony był opuścić wiele kolejnych spotkań. Tym sposobem w kadrze meczowej Białej Gwiazdy pojawił się dopiero podczas meczu 34. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy z ŁKS-em Łódź, jednak wówczas nie dostał szansy pojawienia się na murawie. Jedynym meczem rozegranym przez tego gracza w 2020 roku w barwach naszej drużyny było spotkanie z Arką Gdynią w ramach ostatniej kolejki sezonu 2019/2020. Drzazga pojawił się wówczas na murawie na ostatnie 10 minut spotkania, zastępując Dawida Szota.

Alon Turgeman

W naszym podsumowaniu przyszedł czas na zawodnika urodzonego w izraelskiej Haderze. Alon Turgeman przeniósł się do krakowskiej Wisły w lutym 2020 roku, będąc wypożyczonym z Austrii Wiedeń. Zadebiutował w krakowskiej drużynie już w 21. kolejce PKO BP Ekstraklasy – Wiślacy mierzyli się wtedy z Jagiellonią Białystok, a Turgeman był jednym z zawodników, któremu udało się strzelić bramkę. W kolejnym meczu także znalazł się w podstawowej jedenastce, niestety później doznał urazu, który wykluczył go z gry na kilka kolejek. W sumie Izraelczyk opuścił siedem spotkań i powrócił do gry na mecz z Arką Gdynia, w którym otrzymał od trenera niespełna 30 minut. W następnych starciach wychodził na boisko już w podstawowym składzie, będąc jednym z najbardziej skutecznych piłkarzy naszej drużyny. Nie zagrał jedynie w meczu 37. kolejki z Arką Gdynia. Łącznie Alon Turgeman wystąpił w 9 ligowych meczach, w których udało mu się sześciokrotnie trafić do siatki rywala.

Paweł Brożek

Ostatnie zestawienie formacji kończymy Legendą naszego klubu - Pawłem Brożkiem. Dla zawodnika, który przez wiele sezonów cieszył grą oczy kibiców kończący się rok nie był najbardziej udany. Niestety, kontuzje sprawiły, że „Brozio” opuścił znaczną część spotkań – napastnikowi udało się wystąpić w dwóch meczach: z Piastem Gliwice oraz Arką Gdynia. Spotkanie z gdyńskim zespołem była ostatnim występem tego piłkarza w karierze.