Początek wiślackiej przygody: 46 lat od debiutu Adama Nawałki w barwach Wisły

3 lata temu | 21.05.2021, 17:09

Wspomnienie debiutu Wiślaka.

Włodzimierz Lubański, Andrzej Szarmach, Kazimierz Kmiecik czy Antoni Szymanowski. Tego majowego dnia na murawie zabrzańskiego stadionu pojawiło się wielu uznanych piłkarzy, którzy stanęli naprzeciw, by walczyć o cenne punkty dla swoich zespołów, które od pierwszego gwizdka sędziego ambitnie walczyły o osiągnięcie korzystnego rezultatu. W początkowych fragmentach więcej sytuacji stworzyli sobie goście, a sposobu na pokonanie Andrzeja Fischera poszukali między innymi Kmiecik, Kapka czy Kusto, lecz żaden z nich nie potrafił skierować piłki do siatki. Problemów z tym nie miał natomiast Jan Banaś, który w 29. minucie pokonał Stanisława Goneta. W trakcie trwania pierwszej połowy wiślacki golkiper zaprezentował kilka skutecznych interwencji, chroniąc swój zespół przed utratą kolejnych bramek.

Decydujące trafienie

W przerwie spotkania trener Henryk Stroniarz szukał rozwiązań, w jaki sposób odmienić postawę swojej drużyny. Tak oto szkoleniowiec zdecydował się posłać niespełna 18-letniego Adama Nawałkę, który zmienił Zbigniewa Krawczyka i zanotował swój debiut w wiślackich barwach. Krótko po rozpoczęciu drugiej połowy gracze spod Wawelu przeszli do zdecydowanych działań ofensywnych, co zaowocowało bramkę wyrównującą, której autorem w 67. minucie został Krzysztof Gacek. Górnicy nie pozostali dłużni i  odpowiedzieli jedenaście minut później, a na listę strzelców wpisał się Włodzimierz Lubański. Gracze spod Wawelu nie złożyli jednak broni i pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry stan pojedynku wyrównał Kazimierz Kmiecik. I kiedy wydawało się, że potyczka w Zabrzu zakończy się podziałem punktów, to w 90. minucie decydujący cios zadał Andrzej Szarmach, pieczętując tym samym zwycięstwo Górnika Zabrza 3:2.

Spotkanie z Górnikiem był debiutem Adama Nawałki w trykocie z białą gwiazdą, w którym to łącznie rozegrał 221 meczów i zdobył 11 bramek.

Górnik Zabrze - Wisła Kraków 3:2 (1:0)