Przygotowania murawy.
Murawa Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana uważana jest za jedną z najlepszych w PKO Ekstraklasie. Piłkarze wielokrotnie podkreślają, że boisko przy Reymonta jest jednym z lepszych w całej lidze. W sobotę 29 sierpnia wybiegną na nią zawodnicy Białej Gwiazdy oraz Śląska Wrocław, by zainaugurować rozgrywki w nowym sezonie.
Przygotowanie murawy bezpośrednio do meczu zajmuje greenkeeperom średnio 7 godzin. W tym czasie całe boisko jest po raz ostatni koszone, podlewane, malowane są także linie. Zazwyczaj prace te wykonywane są rano w dniu meczowym. Obecnie, ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące sposobu organizacji widowisk piłkarskich podczas pandemii, część prac dobywa się dzień wcześniej.
Co do centymetra
W wyglądzie boiska podczas meczów nie ma miejsca na przypadek. Wszystko wymierzone jest co do centymetra: trawa przy Reymonta skoszona jest na dokładnie 2,5 cm wysokości, a na metr kwadratowy murawy przypada 25 gram nasion, dzięki czemu ma ona odpowiednią gęstość.
Zielone pasy na boisku, które doskonale widać chociażby podczas oglądania spotkań w telewizji, także mają ściśle określoną szerokość. Zaczynając od linii końcowej wykoszone muszą zostać cztery pasy po 5,5 m każdy. Dzięki temu łatwo wyznaczyć choćby punkt, z którego wykonywane są rzuty karne. Tak samo dzieje się oczywiście z drugiej strony boiska. Wszystkie pozostałe pasy, znajdujące się pomiędzy liniami 22. metra mają zaś szerokość 6 metrów i 5 centymetrów. Jak jest osiągany efekt dwukolorowej murawy? To wszystko dzięki kierunkowi koszenia. Trawa, w zależności od strony, z której uderza w nią ostrze kosiarki, ma jaśniejszy bądź ciemniejszy odcień.
Odpowiednie przygotowanie boiska do meczów to żmudna i czasochłonna praca całego zespołu greenkeeperów. Jednak dzięki niej, spotkania przy R22 mogą być toczone w komfortowych dla zawodników warunkach.