TS Wisła Kraków SA

Mecze Wisły Kraków rozgrywane na torze wyścigów konnych

3 lata temu | 24.05.2021, 09:58
Mecze Wisły Kraków rozgrywane na torze wyścigów konnych

Początki istnienia Białej Gwiazdy bez stadionu.

Tor wyścigów konnych otwarty został w 1891 roku po północnej stronie Błoń. Tor zajmował olbrzymi obszar i rozciągał się od Parku Jordana (mniejszego niż obecnie) po dzisiejszą ulicę Piastowską. Oprócz zawodów konnych odbywały się tam także ćwiczenia wojskowe - w tamtych czasach kawaleria stanowiła wszak ważną formację w armii, a Kraków jako miasto przy granicy imperium Austro-Węgierskiego był twierdzą z silnym garnizonem.

Wspomniany powyżej teren znajdował się poza ówczesnymi granicami administracyjnymi Krakowa. Wyścigi konne były jednak ważnym elementem życia społeczno-kulturowego miasta. Tor wyścigowy, Błonia i Park Jordana - te miejsca sprawiały, że obszar za rogatką miejską przy końcu ulicy Wolskiej (obecnie Piłsudskiego) nabrał charakteru spacerowo-rekreacyjnego. To tutaj też narodziła się krakowska piłka nożna. Młodzi chłopcy uczęszczali do Parku Jordana, by brać udział w grach i zabawach, w tym także w kopaniu futbolówki.

Gdy piłka nożna zyskała pod Wawelem olbrzymią popularność, mecze z Parku Jordana przeniosły się przede wszystkim na Błonia. Pobliski tor wyścigów również nadawał się do gry w futbol - na obszernym, płaskim i trawiastym terenie łatwo było zaaranżować prowizoryczne boisko. Wtedy nie stawiano jeszcze trybun, murawę od widzów oddzielano sznurkiem, co najwyżej dla najznamienitszych widzów ustawiano rząd krzeseł. Udokumentowanych jest kilka spotkań rozegranych przez Wisłę w latach 1908-1909 na terenie toru: były to prestiżowe, choć tylko towarzyskie mecze z Pogonią i Czarnymi Lwów oraz z Cracovią.

W 1910 roku Towarzystwo Gimnastyczne Sokół wybudowało na Błoniach tymczasowy stadion na potrzeby swojego zlotu. Była to infrastruktura sportowa na niewidzianym wcześniej w Krakowie poziomie. W kolejnych latach piłkarze chętnie korzystali z tego obiektu - drewniane trybuny i zaplecze dawały wielki komfort widzom i zawodnikom. Wisła własnego boiska doczekała się dopiero w 1914 roku. Klub jednak wkrótce zawiesił działalność z powodu I Wojny Światowej, Park Sportowy TS Wisła na Oleandrach spłonął zaś w 1915 roku.

Tak się złożyło, że po reaktywacji Towarzystwa Sportowego w 1918 roku Wisła pozyskała teren pod budowę nowego stadionu… na działce wydzielonej z likwidowanego toru wyścigów konnych. Obecny stadion również znajduje się w tym miejscu, gdzie na przełomie XIX i XX wieku organizowano wyścigi i gdzie w latach 1908-1909 gościnnie grywali Wiślacy.

Udostępnij
 
9909816