Mecz, który stał się początkiem: 113 lat od pierwszych udokumentowanych Wielkich Derbów Krakowa

3 lata temu | 20.09.2021, 14:52

113 lat od pierwszych Wielkich Derbów Krakowa.

Trudno wyobrazić sobie historię polskiego futbolu bez Wielkich Derbów Krakowa, które trwale zapisały się w jego annałach i stały nieodłączną częścią piłkarskiego krajobrazu w Polsce. Święta Wojna po dziś dzień wywołuje olbrzymie emocje, które ponad sto lat temu wśród kibiców pod Wawelem i w pozostałych częściach kraju rozpalili piłkarze Wisły oraz Cracovii, stając do walki w meczu o mistrzostwo Krakowa.

Piłkarskie święto pod Wawelem

Pierwsze udokumentowane starcie obu ekip datuje się na 20 września 1908 roku, a miejscem premierowego pojedynku były krakowskie Błonia. Piłkarską rywalizację poprzedziły zawody gimnastyczne, jednak licznie zgromadzeni fani z niecierpliwością oczekiwali momentu, w którym zawodnicy Wisły i Cracovii zameldują się na murawie. Stało się to o godzinie 15.00. Wówczas arbiter dał sygnał do rozpoczęcia meczu, który od pierwszych minut stał na wysokim poziomie, a szybkie tempo spotkało się z aprobatą przybyłych kibiców. Zarówno jedna, jak i druga drużyna starały się zaprezentować z jak najlepszej strony, skutkiem czego gra była otwarta, a sytuacji podbramkowych nie brakowało. Jeszcze w pierwszej części spotkania piłka zdążyła zatrzepotać w siatce po strzale Jana Górskiego, który w 42. minucie dał Wiśle prowadzenie. Gracze Cracovii nie pozostali jednak dłużni i trzy minuty później wyrównali stan meczu za sprawą Stanisława Szeligowskiego.

Bezkrólewie

Po zmianie stron piłkarzom nie brakowało walki i zaangażowania, co przyniosło kolejne okazje strzeleckie, lecz tym razem golkiperzy zachowali czujność i do spółki z obrońcami nie dali się już więcej zaskoczyć. Takim oto sposobem pierwsze udokumentowane Derby pomiędzy Wisłą a Cracovią zakończyły się remisem 1:1, a kwestia panowania w mieście królów pozostała nierozstrzygnięta.

Cracovia ­- Wisła Kraków 1:1 (1:1)
0:1 Górski 42’
1:1 Szeligowski 45’

Cracovia: Rzepa - Pollak, Jachieć ­- Szmidt, Schwarzer, Reinthaler – Zabża, Szeligowski, Nowotny, Miller, Just

Wisła Kraków: Franciszek Brożek ­- Pustelnik, Cepurski - Weyssenhoff, Stolarski, Dynowski - Rutkowski, Cudek, Baścik, Górski, Poznański