Kilka słów o rywalu przed meczem #WISSKR.
Historia Skry sięga 1926 roku, kiedy to miała miejsce fuzja pomiędzy kilkoma amatorskimi zespołami z Częstochowy. Klub powstał przy komitetach Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Towarzystwa Uniwersytetów Roboczych, a jego nazwa była prosta i jasna: Robotniczy Klub Sportowy (RKS). Warto wspomnieć, że pierwszymi barwami ekipy były kolory czerwony i czarny.
W XX wieku zespół uważano za branżowy klub rzemieślników. Do 1994 roku Skra występowała na poziomie III i IV ligi, a w sezonie 2010/11 zdobyła Puchar Polski w podokręgu Częstochowa, z kolei trzy lata później częstochowianom udało się sięgnąć po Puchar Polski na szczeblu województwa śląskiego.
Tworzą historię
W 2018 roku Skra awansowała do II ligi, gwarantując sobie udział w rozgrywkach ogólnokrajowych po raz pierwszy od 67 lat. W kampanii 2020/2021 ekipa z Górnego Śląska wywalczyła 6. miejsce, zapewniając sobie miejsce w barażach o awans do I ligi. Po dwóch wyjazdowych zwycięstwach z Chojniczanką (1:0) i KKS Kalisz (3:0) Skra powróciła na zaplecze Ekstraklasy po 69 latach nieobecności.
Po raz 3.
Dotychczas zespoły Wisły Kraków i Skry Częstochowa zaledwie dwukrotnie mierzyły swoje siły w oficjalnych spotkaniach. W kwietniu 1947 roku zawodnicy Białej Gwiazdy pokonali Skrę 5:0 na wyjeździe, natomiast kilka miesięcy później odnieśli przekonujące zwycięstw na własnym terenie aż 9:1. Najlepszym strzelcem w rywalizacji ze Skrą jest Mieczysław Gracz, który w dwóch rozegranych meczach aż ośmiokrotnie posyłał piłkę do siatki.