TS Wisła Kraków SA

Kilka słów o rywalu: Ruch Chorzów

2 lata temu | 15.09.2022, 11:14
Kilka słów o rywalu: Ruch Chorzów

Kilka słów o rywalu przed meczem #WISRCH.

Początki klubu sięgają 1920 roku, kiedy to w Bismarckhütter, obecnej dzielnicy Chorzów Batory, został założony jednosekcyjny klub piłkarski. W 1927 roku Niebiescy znaleźli się na liście założycieli Ligi Polskiej, a już w premierowym meczu na najwyższym szczeblu rozgrywkowym ulegli 1. FC Katowice 0:7. Mimo to klub prężnie się rozwijał i w 1933 roku zdobył pierwsze w historii mistrzostwo Polski, pokonując na wyjeździe Cracovię 2:1. Niespodziewany sukces Ruchu wzbudził wielki entuzjazm w całym regionie i przykuł uwagę wielu sympatyków piłki nożnej. W następnym sezonie chorzowianie bez żadnych problemów obronili tytuł, ponownie sięgając po prymat w kraju. Przed wybuchem II wojny światowej Ruch już miał na koncie pięć mistrzostw Polski.

Zniknięcie i odrodzenie

Pierwszy powojenny mecz Niebiescy rozegrali z AKS-em Chorzów (2:2), a niedługo później odbyły się okolicznościowe potyczki z Wisłą Kraków i z Polonią Bytom z okazji 25-lecia klubu. W 1948 roku wznowiono rozgrywki na poziomie ogólnokrajowym, a pierwszym starciem Niebieskich po powrocie do elity była rywalizacja z krakowską Garbarnią (1:0). Ostatecznie pierwszą powojenną kampanię chorzowianie ukończyli na 3. lokacie.

Sławne lata

W 1951 roku Niebiescy wreszcie wywalczyli złote medale mistrzostw Polski, powtarzając sukces w kolejnych dwóch latach. Chorzowianie sięgali po tytuł najlepszej drużyny w kraju również w 1960, 1968, 1974, 1975, 1979 oraz 1989 roku. Ponadto Ruch sześć razy wywalczył srebrne medale i dziewięć razy brązowe. Największym międzynarodowym sukcesem zespołu z Chorzowa pozostaje jak dotąd ćwierćfinał Pucharu Europy Mistrzów Klubowych (obecna Liga Mistrzów), kiedy to pokonał duński Hvidovre, a następnie tureckie Fenerbahçe SK. Ostatecznie Niebiescy zmuszeni byli uznać wyższość francuskiego Saint-Etienne.

W powrotnej drodze na szczyt

W 2017 roku ekipa z Górnego Śląska spadła z Ekstraklasy i kolejne lata spędzała na niższych poziomach rozgrywkowych. Ostatnie dwa lata przyniosły chorzowianom dwa awanse, dzięki czemu w obecnej kampanii mogą oni rywalizować na szczeblu Fortuna 1. Ligi, gdzie po 10. kolejkach plasują się na czele tabeli, mając w swoim dorobku 21 punktów.

Po raz 157.

Dotychczas krakowianie i chorzowianie spotykali się ze sobą aż 156 razy. W historii starć wielokrotnych mistrzów Polski lepszy bilans mają Niebiescy, którzy wygrali 62 spotkania. Wiślacy świętowali sukces 56 razy, z kolei 38 meczów skończyło się remisem.

Udostępnij
 
5389872