TS Wisła Kraków SA

Kilka słów o rywalu: Jagiellonia Białystok

3 lata temu | 17.11.2021, 13:07
Kilka słów o rywalu: Jagiellonia Białystok

Kilka słów o rywalu przed meczem #JAGWIS.

Początki klubu z Białegostoku sięgają 30 maja 1920 roku, kiedy to żołnierze bataliony zapasowego 42. pułku piechoty powołali do życia Klub Sportowy Batalionu Zapasowego 42 Pułku Piechoty, który jeszcze tego samego dnia rozegrał pierwszy mecz. W wyniku zebrania, które miało miejsce 27 stycznia 1932 roku, postanowiono o przekształceniu Wojskowego Klubu Sportowego w cywilno-wojskowy, który od tamtej chwili nosił nazwę Białostocki Klub Sportowy Jagiellonia, nawiązując tym samym do historii miasta i regionu nierozerwalnie powiązanych z dziejami dynastii Jagiellonów.

Na prostej

W latach 30-tych XX wieku klub dotknął kryzys organizacyjno-sportowy, co doprowadziło do wycofania zespołu z rozgrywek Klasy A w trakcie sezonu 1937/1938. Drużynę reaktywowano dopiero po zakończeniu II wojny światowej, jednak 20 czerwca 1946 roku klub ponownie rozwiązano, a na jego miejsce powołano Motor Białystok. W kolejnych latach drużyna występowała także pod nazwami Związkowiec oraz Budowlani Białystok, by wreszcie w 1955 roku przekształcić się w BKS Jagiellonię, która dwa lata później połączyła się z zespołem Sparty.

Szczebel po szczeblu

Piłkarska drużyna klubu ze stolicy Podlasia długi czas spędzała w niższych klasach rozgrywkowych, co zmieniło się jednak w sezonie 1974/1975, kiedy to prowadzona przez trenera Grzegorza Bielatowicza drużyna zameldowała się na szczeblu II ligi, gdzie toczyła zacięte i emocjonujące boje, przeplatając je spektakularnymi sukcesami z bolesnymi porażkami. W latach 80-tych szkoleniowcem Dumy Podlasia został Janusz Wójcik, który w kampanii 1985/1986 wywalczył z białostockim zespołem 3. miejsce, a rok później poprowadził Jagiellonię do historycznego awansu, meldując się wraz z nią wśród najlepszych ekip w Polsce.

Pierwsze kroki w elicie

W Ekstraklasie Jaga zadebiutowała 9 sierpnia 1987 roku meczem przeciwko Widzewowi Łódź, z którym zremisowała 1:1. Swój premierowy sezon na najwyższym szczeblu rozgrywkowym białostoczanie zakończyli na 8. lokacie. Podobnie było w następnym roku, kiedy to piłkarze Jagiellonii dotarli również do finału Pucharu Polski, gdzie zmuszeni byli uznać wyższość warszawskiej Legii. 12 miesięcy później Duma Podlasia została relegowana z rozgrywek, zajmując ostatnie miejsce w ligowej tabeli. Rozbrat z piłkarską elitą nie trwał jednak zbyt długo, bowiem już w kolejnym sezonie Jagiellonię ponownie można było oglądać na boiskach Ekstraklasy, z którą pożegnali się w 1993 roku.

Nieprzerwanie wśród najlepszych

Druga rozłąka trwała już znacznie dłużej, bo została zakończona dopiero 3 czerwca 2007 roku, kiedy to Jagiellonia przypieczętowała swój awans, powracając po 14 latach przerwy do Ekstraklasy, w której występuje po dziś dzień. W tym czasie Żółto-Czerwoni sięgnęli między innymi po krajowy Puchar w 2010 roku, dwukrotnie wywalczyli tytuł wicemistrza Polski, a w sezonie 2014/2015 uplasowali się na najniższym stopniu podium.

Sposób na toreadora goleadora

W obecnej edycji rozgrywek podopieczni trenera Ireneusza Mamrota zgromadzili jak dotąd 18 punktów, co obecnie plasuje ich 9. miejscu w ligowej tabeli. W sobotę Duma Podlasia z pewnością powalczy o poprawę swojego dorobku i zrobi wszystko, co w jej mocy, by odnieść czwarte zwycięstwo na obiekcie przy ulicy Słonecznej. Do realizacji tego celu białostoczanom niezbędna będzie pomoc najlepszego strzelca zespołu - Jesúsa Imaza - który zechce zaprezentować swój snajperski kunszt również i w starciu z Białą Gwiazdą.

Udostępnij
 
6491640