Kilka słów o rywalu przed meczem #WISGÓR.
Historia Górnika Zabrze sięga 1948 roku, kiedy to miała miejsce fuzja „Zjednoczenie" z KS „Zabrze", która spowodowała przejęcie opieki nad sportem górniczym przez zrzeszenie „Górnik”, tworząc jeden klub na terenie Zabrza. Drużyna szybko zaczęła osiągać zadowalające wyniki i systematycznie pięła się po kolejnych szczeblach rozgrywkowych, dzięki czemu już cztery lata później zameldowała się w II lidze, z kolei w 1957 roku wywalczyła swój pierwszy mistrzowski tytuł.
Hegemon polskiej piłki
W kolejnych latach Górnik stał się czołową drużyną w Polsce i na dobre zdominował krajowe podwórko, sięgając po kolejne trofea. Okres świetności klubu z Zabrza przypadł na lata 60-te, 70-te oraz 80-te XX wieku, kiedy to wywalczył łącznie 14 tytułów mistrza Polski, a także z powodzeniem rywalizował na arenie międzynarodowej. W składzie zabrzan nie brakowało wówczas uznanych zawodników, którzy stanowili o sile nie tylko śląskiego klubu, ale także reprezentacji Polski. Wspomnieć należy chociażby takich piłkarzy, jak Włodzimierz Lubański, Waldemar Matysik czy Andrzej Iwan.
Podrażnione ambicje
Podopieczni trenera Jana Urbana zawitają pod Wawel podrażnieni ostatnią porażką Płocku, gdzie w poniedziałek ulegli miejscowej Wiśle 2:3. Na ligowy triumf zabrzanie, którzy z dorobkiem 37 punktów plasują się aktualnie na 8. miejscu w ligowej tabeli, czekają od 6 marca, kiedy to pokonali na własnym obiekcie Cracovię. Od tego czasu 14-krotni mistrzowie Polski odnotowali jeden remis i ponieśli dwie porażki.