Kilka słów o rywalu przed meczem #WISGKŁ.
Początki klubu z Lubelszczyzny sięgają 1979 roku, kiedy to w Łęcznej została założona sekcja piłki nożnej. Drużyna zaczęła rozgrywki na poziomie B-klasy, by w kolejnych latach wywalczyć awanse na centralne szczeble rozgrywkowe. W 2003 roku Górnicy po raz pierwszy w historii awansowali do elity polskiego futbolu. Największym sukcesem ekipy z Lubelszczyzny pozostaje siódme miejsce, które wywalczyli w sezonie 2004/2005. W 2007 roku Górnik został zdegradowany do III ligi, a na najwyższy szczebel rozgrywkowy wrócili dopiero w 2014 roku.
Współczesność
Zielono-Czarni dwa sezony z rzędu skutecznie walczyli o utrzymanie, jednak w 2017 roku opuścili szeregi Ekstraklasy, natomiast w kolejnej edycji rozgrywek Fortuna 1. Ligi zajęli 16. pozycję, spadając do II ligi, gdzie spędzili kolejne dwie kampanie. W kolejnych latach Górnik wywalczył dwa awanse i znów zameldował się w Ekstraklasie, w której spędził sezon 2021/2022. W obecnym sezonie Fortuna 1. Ligi Zielono-Czarni zdobyli 15 punktów w 16 rozegranych spotkaniach i przed rywalizacją z Wisłą znajdują się na 13. lokacie.
Po raz 19.
Dotychczas piłkarze z Krakowa i z Łęcznej mierzyli się ze sobą 18 razy: 17 spotkań odbyło się na poziomie ligowym, z kolei jeden mecz rozegrany został w ramach Pucharu Polski. Lepszym bilansem pochwalić się mogą Wiślacy, którzy odnotowali 9 zwycięstw. 3 razy lepsi okazywali się Zielono-Czarni, z kolei 6 meczów zakończyło się podziałem punktów. Po raz ostatni Wisła i Górnik rywalizowały w lutym 2022 roku, kiedy to na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana żadna z drużyn nie zdobyła gola, a końcowym wynikiem meczu był bezbramkowy remis.