Kilka słów o rywalu przed meczem #CRAWIS.
W 1908 roku Cracovia wzięła udział w pierwszych Derbach rozgrywanych na Błoniach, które skończyły się remisem 1:1. Pierwsze mistrzostwo Pasy wywalczyły w 1921 roku, z kolei w najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutowali 25 marca 1928 roku, pokonując Czarnych Lwów 6:0. Ponadto w czerwcu drużyna rozegrała pierwsze ligowe spotkanie z Wisłą, które skończyło się wygraną 2:1.
Czas bogaty w sukcesy
W latach 30-tych Cracovia 3-krotnie sięgała po mistrzostwo Polski, z czego po raz ostatni w 1948 roku, kiedy to w decydującym o tytule meczu Pasy pokonały Wisłę Kraków 3:1. Spotkanie to uznawane jest za jedno z najważniejszych w historii klubu.
Góra, dół
Po zdobyciu ostatniego mistrzostwa Cracovia nie zawsze występowała na szczeblu Ekstraklasy, wędrując pomiędzy drugą a trzecią ligą. W 2004 roku zespół z drugiej strony Błoń zameldował się wśród najlepszych drużyn w kraju, by w 2012 roku opuścić to grono. Po roku spędzonym na zapleczu Ekstraklasy klub z ulicy Kałuży powrócił na piłkarskie salony, na których występuje po dziś dzień. W 2020 roku Pasy z trenerem Michałem Probierzem wywalczyły Puchar oraz Superpuchar Polski, co było pierwszym triumfem lokalnej rywalki od blisko 70 lat.
Zwycięskie tory
W ostatnich meczach Cracovia pod dowództwem trenera Jacka Zielińskiego prezentuje się z dobrej strony. W czterech kwietniowych potyczkach Pasy zanotowały aż 3 zwycięstwa, pokonując kolejno Stal Mielec, Zagłębie Lubin oraz Radomiaka Radom, dzięki czemu przed derbowym spotkaniem Cracovia znajduje się na 8. pozycji. Ostatnie Derby Krakowa odbyły się w listopadzie przy Reymonta, a z trzech punktów cieszyć się mogli Wiślacy, którzy po trafieniu Yawa Yeboaha pokonali odwiecznego rywala 1:0, zyskując prym w Grodzie Kraka.