Kartka z wiślackiego kalendarza: 96 lat temu Wisła zdobyła pierwsze Mistrzo

11 miesięcy temu | 01.10.2023, 10:00

96 lat temu - 2 października 1927 roku - Wisła pokonała Polonię Warszawa 7:1 i zapewniła sobie swój pierwszy tytuł Mistrza Polski. Co więcej, królem strzelców tych pierwszych rozgrywek ligowych został Henryk Reyman z rekordem 38 goli!

Wisła pokonała Polonię Warszawa 7:1 i zapewniła sobie swój pierwszy tytuł Mistrza Polski.

W roku 1927 po raz pierwszy w historii rozegrano w Polsce mistrzostwa systemem ligowym. Odejście od poprzedniego systemu mistrzostw regionalnych zwieńczonych fazą finałową odbyło się w nerwowej atmosferze - kluby były tak zdeterminowane, że przeprowadziły reformę rozgrywek wbrew stanowisku Polskiego Związku Piłki Nożnej. PZPN jednak w obliczu ewidentnego sukcesu Ligi musiał ustąpić i zatwierdzić nowy model.

Po raz pierwszy najsilniejsze kluby w Polsce rywalizowały ze sobą bezpośrednio na przestrzeni całego sezonu. W tej rywalizacji Wisła Kraków dość szybko wyrosła na głównego faworyta mistrzostw. Największym rywalem Towarzystwa Sportowego okazała się drużyna 1.FC Katowice - klub mniejszości niemieckiej, co piłkarskiemu współzawodnictwu nadawało podtekstów politycznych. Kluczowe dla losów tytułu było starcie obu tych drużyn 25 września 1927 roku - Wisła wygrywając 2:0 praktycznie rozstrzygnęła sprawę. Matematyczne rozstrzygnięcie nastąpiło jednak dopiero w następnej kolejce.

2 października 1927 roku Wisła podejmowała u siebie Polonię Warszawa i po 12 minutach sensacyjnie przegrywała 0:1. Dalszy przebieg meczu potwierdził jedna dominację Wisły i jej prymat w polskim piłkarstwie. Już do przerwy zespół prowadzony przez Henryka Reymana (warto nadmienić, że Wisła formalnie nie zatrudniała wówczas trenera, jego zadania w pewnym sensie realizował kapitan drużyny) prowadził 3:1. W drugiej połowie Wisła dołożyła jeszcze 4 trafienia.

Wygrana 7:1 wcale nie była najwyższym triumfem Wisły w tamtym czasie - Biała Gwiazda była w tak znakomitej dyspozycji strzeleckiej, że potrafiła z TKS Toruń wygrać 15:0 (co do dzisiaj jest rekordem polskiej Ekstraklasy). Nie powinno więc zaskakiwać, że lider ataku Wisły - Henryk Reyman - został też królem strzelców ligowych. Rok 1927 był dla Towarzystwa Sportowego bez wątpienia udany!