TS Wisła Kraków SA

Kartka z kalendarza: 105 lat temu otwarty został pierwszy stadion Wisły

5 lat temu | 05.04.2019, 11:07
Kartka z kalendarza: 105 lat temu otwarty został pierwszy stadion Wisły

105 lat temu - 5 kwietnia 1914 roku - Wisła Kraków pokonała Czarnych Lwów 3:2. Tym spotkaniem zainaugurowano pierwszy stadion Wisły - Park Sportowy na Oleandrach.

Wisła Kraków przez kilka pierwszych lat swojego istnienia nie posiadała własnego boiska. Mecze rozgrywano na Błoniach, na terenie toru wyścigów konnych lub na stadionie wynajmowanym od Cracovii, która swojego stadionu dorobiła się w 1912 roku. To wiązało się z wyższymi kosztami organizacji spotkań i pogarszało sytuację finansową klubu. Urządzenie własnego boiska stało się dla Wisły w pewnym momencie pilną koniecznością.

Plany te udało się ostatecznie zrealizować wiosną 1914 roku. Wisła wydzierżawiła teren niedaleko Błoń, na którym urządzono wcześniej wystawę architektury. Na wolnym placu wytyczono boisko, wzdłuż niego postawiono skromną drewnianą trybunę, zaś budynki pozostałe po wystawie architektury zaadaptowano na szatnie. Uroczyste otwarcie Parku Sportowego na Oleandrach nastąpiło 5 kwietnia 1914 roku, a w inauguracyjnym meczu Wisła podejmowała Czarnych Lwów.

Nowy stadion początkowo wydawał się bardzo gościnny - już po kwadrancie Czarni prowadzili 2:0. Wiślacy odrobili jednak straty za sprawą dwóch bramek Artura Olejaka, zaś zwycięstwo gospodarzom zapewnił Karol Romański. Wisła - Czarni 3:2 - taki był wynik pierwszego meczu rozegranego przez Wisłę na swoim własnym boisku.

Park Sportowy na Oleandrach posiadał bardzo atrakcyjne zaplecze - na jego terenie znajdowała się sala teatralna, muszla koncertowa, pomieszczenia wystawowe, kawiarnia. To wszystko pozwalało organizować obok spotkań piłkarskich ciekawe wydarzenia kulturalne: wystawę malarstwa, koncerty, festyny. Park Sportowy Wisły był też świadkiem pokazu sztucznych ogni oraz lotu balonem! Na tym tle gorzej prezentowała się infrastruktura sportowa - boisko było wąskie i nierówne, a trybuna mało komfortowa.

Wiśle nie dane było poprawić te niedogodności. Już w kilka tygodni po otwarciu stadionu Europę ogarnęła Wielka Wojna. Pod koniec lipca 1914 roku boisko Wisły zostało udostępnione Strzelcom Józefa Piłsudskiego. To na stadionie Wisły sformowano Pierwszą Kompanię Kadrową - zalążek późniejszych Legionów Polskich.

Wybuch wojny przerwał też funkcjonowanie klubu. Wisła zawiesiła swoją działalność, a piłkarze trafili na fronty I Wojny Światowej. W 1915 roku na stadionie - opuszczonym już przez piłkarzy i przez Legionistów - zaprószono ogień. Obiekt uległ całkowitemu zniszczeniu, spaliły się też najstarsze pamiątki i dokumenty dotyczące Wisły Kraków. Chociaż nie pozostał po nim żaden ślad, to jednak Park Sportowy Wisły na Oleandrach przeszedł do historii jako miejsce, z którego Strzelcy wyruszyli w bój o niepodległą Polskę.

Udostępnij
 
4062928