Bramkarz Legii pod naszą lupą.
Dotychczasowa kariera
Artur Boruc urodził się 20 lutego 1980 roku w Siedlcach. Swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął w miejscowym klubie - Pogoni - gdzie piął się po szczeblach różnych kategorii wiekowych. Po udanych występach w seniorskim zespole po utalentowanego golkipera zgłosiła się Legia Warszawa, stając się jedną z ważniejszych postaci stołecznego klubu. Postawa Boruca przyciągnęła uwagę zagranicznych klubów, lecz najbardziej zdeterminowany w pozyskaniu bramkarz był Celtic. W lipcu 2005 roku udał się na wypożyczeni do szkockiego klubu, a rok później definitywnie przeniósł się do „The Bhoys”. Na Celtic Park spędził cztery lata, świętując mniejsze lub większe sukcesy. Kolejnym przystankiem w karierze tego zawodnika były Włochy, a konkretniej AC Fiorentina, barwy której reprezentował przez dwa lata. Następnym przystankiem był FC Southampton. Na początku sierpnia 2020 roku Artur Boruc powrócił do Polski i ponownie związał się z Legią.
Przygoda z Ligą Mistrzów
Powroty takich piłkarzy, jak Artur Boruc do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce zawsze stanowią nie lada gratkę dla fanów rodzimego futbolu. Tym bardziej, że mówimy o bramkarzu, który w przeszłości był wiodącą postacią zagranicznych klubów, broniąc dostępu do bramki także w Lidze Mistrzów. Taką okazją Boruc zyskał wraz z kolegami z Celtiku. Łącznie wystąpił w aż 22 meczach tych rozgrywek, co do dzisiaj jest jednym z lepszych wyników wśród polskich zawodników. Miał okazję rywalizować z takimi klubami, jak Manchester United, AC Milan czy FC Barcelona. Największym osiągnięciem szkockiego klubu było wówczas dotarcie do 1/8 finału Ligi Mistrzów w 2007 roku. Wówczas „The Bhoys” zatrzymał AC Milan.
Reprezentacja Polski
Artur Boruc w swojej piłkarskiej karierze miał także możliwość gry dla piłkarskiej reprezentacji Polski. Zadebiutował w niej przy okazji towarzyskiego spotkania z Irlandią, pojawiając się na murawie w 59. minucie meczu. Był wówczas 24-letnim bramkarzem grającym na co dzień w Legii Warszawa. Na przestrzeni czasu od bramkarza rezerwowego stał się pierwszym wyborem opiekunów naszej kadry. Łącznie wystąpił w niej aż 65 razy, a w 42 grach pojawił się na murawie od pierwszej do ostatniej minuty. Boruc był także uczestnikiem zarówno mistrzostw świata, jak i mistrzostw Europy.
Mocne strony
Niewątpliwie ważnym aspektem, jeśli chodzi o Artura Boruca, jest bardzo duże doświadczenie dotyczące gry w zagranicznych zespołach czy w reprezentacji Polski. Śmiało można stwierdzić, że golkipera Legii można zaliczyć do jednego z liderów drużyn, w których przyszło mu występować. Stanowi bezapelacyjne wsparcie dla linii defensywy, świetnie nią dyrygując. Boruc to bramkarz, który udowadniał już, że dobra gra nogami nie jest mu obca, a dodatkowo potrafi obsłużyć swoich kolegów celnym zagraniem, które nierzadko rozpoczyna szybką akcję.