Garść statystyk przed meczem Wisła - Lechia

3 lata temu | 26.10.2020, 11:55

Statystyki przedmeczowe.

Pierwsze spotkanie

Od pierwszego meczu krakowskiej Wisły z Lechią Gdańsk w oficjalnych rozgrywkach minęło już ponad 71 lat. 29 maja 1949 roku obie drużyny spotkały się ze sobą w ramach 9. kolejki rozgrywek ligowych. Wówczas krakowianie prowadzeni przez trenera Josefa Kuchynkę uznawani byli za faworyta meczu i zgodnie z przewidywaniami odnieśli zdecydowane zwycięstwo nad gdańskim zespołem. Od początku w grze Wiślaków widoczna była duża wola walki i zaangażowanie, co sprawiło, że już w początkowych fragmentach meczu mieli sporo szans na strzelenie bramki. Na pierwszego gola trzeba jednak było poczekać do 12. minuty, kiedy to Mieczysław Gracz pokonał bramkarza rywali (choć trzeba przyznać, że golkiper Lechii też przysłużył się temu trafieniu). Już dwie minuty po golu na 1:0, Gracz trafił po raz kolejny. Co ciekawe, tuż po tym w zespole Lechii Gdańsk nastąpiła zmiana w bramce, lecz, jak okazało się dwie minuty później, nie przyniosło to większego efektu, bo Gracz był tamtego wieczoru nie do zatrzymania i zanotował trzecie trafienie. W 18. minucie spotkania gdańszczanie strzelili honorowego gola, którego autorem był Alfred Kokot, jednak Biała Gwiazda nie ustawała w konstruowaniu ataków i nadal napierała na bramkę rywala. Efektem tego były kolejne trafienia – najpierw w 77. minucie meczu Gracz trafił po raz czwarty, a wynik w 85. minucie spotkania ustalił Józef Kohut i ostatecznie Wiślacy wygrali aż 5:1.

Najwyższe zwycięstwa

Mecze z udziałem krakowskiej Wisły oraz Lechii niejednokrotnie sprawiały, że serca kibiców zarówno jednej, jak i drugiej drużyny biły w szybszym tempie. Jeśli chodzi o zawody, w których o wiele lepsi okazywali się zawodnicy Białej Gwiazdy to należałoby wyróżnić kilka spotkań. Pierwszym z nich jest opisywane wcześniej starcie, w którym Wiślacy pokonali rywala aż 5:1. Było to zarówno pierwsze spotkanie obu ekip w historii oficjalnych meczów, jak i najwyższe zwycięstwo 13-krotnego mistrza Polski z gdańskim zespołem. Ponadto wspomnieć należy także o meczach z 18 września 1949 roku, kiedy to Wiślacy pokonali przeciwnika 4:0, a bramki strzelali Józef Kohut oraz Kazimierz Cisowski, a także z 23 września 1984 roku, gdy krakowianie zwyciężyli również 4:0, po bramkach Jana Jałochy, Leszka Lipki oraz dwóch trafieniach Marka Banaszkiewicza. Niestety, nie wszystkie mecze z Lechią poszły po myśli Białej Gwiazdy. Jeśli chodzi o najwyższe wygrane gdańskiej drużyny, to wyróżnić należy m.in. spotkanie z 15 maja 1955 roku wygrane przez Lechię 3:1. Ponadto takim samym rezultatem zakończyło się starcie z 23 marca 2010 roku, kiedy obie ekipy mierzyły się w ramach 1/4 finału Pucharu Polski.

Utrzymać przewagę

W dotychczasowej historii oficjalnych spotkań Wisła Kraków mierzyła się z Lechią Gdańsk aż 64 razy, w większości wychodząc z tych zmagań zwycięsko. Biała Gwiazda wygrywała w 27 meczach. O sześć mniej wygranych ma na swoim koncie zespół z Gdańska, w 16 zaś spotkaniach padał wynik remisowy. Jeśli chodzi o bilans bramkowy, to 13-krotny mistrz Polski także ma sporą przewagę, ponieważ do tej pory naszym piłkarzom udało się trafiać do siatki Lechii 95 razy. Z kolei nasz najbliższy rywal cieszył się z gola strzelonego krakowskiej drużynie 65 razy.