TS Wisła Kraków SA

Czy wiesz że… swoje pierwsze trofeum Wisła zdobyła w 1911 roku?

3 lata temu | 16.04.2021, 11:18
Czy wiesz że… swoje pierwsze trofeum Wisła zdobyła w 1911 roku?

Ciekawostka od historiiWisly.

Początki Wisły Kraków były silnie związane z przekonaniem, że sport może się przyczyniać do budowania tożsamości narodowej i umacniania patriotyzmu wśród młodzieży. Taka idea przyświecała założycielowi Wisły Tadeuszowi Łopuszańskiemu, który był pedagogiem - dla niego piłka nożna była narzędziem w procesie wychowawczym. Podobnie zapatrywali się na sport także inni, a towarzyszyła temu smutna konstatacja, że w ówczesnych realiach politycznych Polacy nie mieli możliwości stawania do zawodów pod własną flagą.

Z powyższych względów, gdy zbliżały się Igrzyska roku 1912 w Sztokholmie, lwowskie Towarzystwo Zabaw Ruchowych przedstawiło pomysł włączenia Polaków w ruch olimpijski poprzez zorganizowanie własnych zawodów. Doszły one do skutku w październiku 1911 roku, a oprócz turnieju piłkarskiego przewidziano także rywalizację lekkoatletyczną i szermierczą.

Wisła Kraków w dniach 13-15 października 1911 roku odniosła trzy zwycięstwa z rzędu: z Rewerą Stanisławów 9:2, z Lechią Lwów 4:0 i z Czarnymi Lwów 3:1. W ostatnim, kluczowym spotkaniu Wisła potrafiła odwrócić losy meczu, do przerwy bowiem krakowianie przegrywali 0:1. „Ataki Wisły w drugiej połowie wywoływały chwilami burze oklasków. Po grze jej poznać sumienny i doskonały training. Piłka podana trafia zawsze na swego gracza, gracze oryentują się szybko, a strzały są silne i celne” - relacjonowali sprawozdawcy.

Te wyniki dały krakowianom triumf w całym turnieju. Nagrodą był dyplom i statuetka z brązu przedstawiająca dyskobola. Figura ta stanowiła replikę starożytnej rzeźby greckiego artysty Myrona i tym samym także nawiązywała do idei olimpijskiej. Trofeum przetrwało i wciąż znajduje się w zbiorach Wisły, choć w ciągu tych 110 lat zostało uszkodzone - oderwane zostało jedno z ramion dyskobola.

Jako ciekawostkę można dodać, że jeden z piłkarzy Wisły biorących udział w Igrzyskach Polskich w 1911 roku kilkanaście lat później dostąpił zaszczytu reprezentowania niepodległej Polski na oficjalnych Igrzyskach: w 1924 roku bramkarz Franciszek Brożek startował w Paryżu w konkurencji strzelectwa sportowego.

Udostępnij
 
7321000